W ramach akcji „Pielucha dla malucha” zorganizowanej przez Placówkę Opiekuńczo Wychowawczą „Maluch” na ulicy Sielskiej we Włocławku, uczniowie klasy 3b liceum postanowili zamiast symbolicznych paczek bożonarodzeniowych, zrobić zbiórkę pieniędzy, które zostały przeznaczone na pampersy i artykuły potrzebne dzieciom zamieszkałym w placówce. 18 lutego przedstawiciele klasy Ewelina Bednarek, Sandra Bednarek, Michał Grabowski, Magda Piekarska i Milena Wesołowska wybrali się z artykułami do placówki by włączyć się do akcji. Uczniowie klasy powoli zaczynają zbierać symboliczne pieniądze, żeby po raz kolejny móc wspomóc następne akcję.
Michał Grabowski

Piękne suknie, odświętne garnitury, wyjątkowa atmosfera podczas balu, który jak każe tradycja, rozpoczął się polonezem. Tak bawili się uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Europejskiej. (Te i inne zdjęcia do odbioru u p. R. Cześnina)

11 stycznia w Zespole Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej we Włocławku odbyły się aukcje na rzecz XXI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do zabawy przyłączyli się nie tylko uczniowie, ale również pracownicy, rodzice i przyjaciele ZS5. Uczestnicy imprezy mieli możliwość licytowania Kół Ratunkowych od nauczycieli, wejściówek na zajęcia do Fitness Klub Od- Nova, usług w Myjni Samochodowej p. Tomasza Migdalskiego oraz przejazdu drift z Marcinem Mospinkiem, treningu speedball, obiadu w Astorii i wielu innych przedmiotów. Imprezę uświetnili swoimi występami uczniowie 5 LO oraz 10 Gimnazjum, a także członkowie Włocławskiego Stowarzyszenia Capoeira. Uczestnicy usłyszeli również przedpremierowy mix utworów, które uczennica 10 Gimnazjum, Daria Patroniak wykona podczas XXI Finału na głównej scenie WOŚP we Włocławku.
Imprezie towarzyszył kiermasz ciast i słodkości wykonanych przez uczniów szkoły. Społeczność Zespołu Szkół nr 5 zebrała w sumie 637,44 PLN.

Kampania Drugie życie, promująca polską transplantologię, w województwie kujawsko- pomorskim dobiegła końca. Jednak Zespół Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej, szkoła, która jako jedyna we Włocławku włączyła się do akcji, nadal działa w imię tej szlachetnej idei. W sekretariacie placówki można otrzymać oświadczenia woli, karty określające gotowość do oddania swoich narządów i tkanek po śmierci do transplantacji ( j. ang. "donor card"). Uczniowie Gimnazjum nr 10 i V LO im. Roberta Schumana wiedzą, że w ten sposób można uratować życie czterem osobom, a trzem przedłużyć życie. Dlatego twierdzą, Transplantacja- jestem na tak. Koszulki otrzymane przez szkołę w ramach kampanii, będą licytowane na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Kochani, rozpoczynamy przygotowania do licytacji na rzecz 21 Finału WOŚP w naszej szkole. Jeśli macie jakieś propozycje, oferty, fanty, itp. kontaktujcie sie z organizatorem tegorocznego Finału WOŚP w ZS 5 - Ewą Budzyńską (wychowawca IIa).
...Oficjalny termin imprezy to 11 styczeń 2013, 3 godz.lekcyjna.
Od rana w piatek beda wystawione do sprzedaży słodkosci wykonane przez uczniów ZS 5.
A w tym roku licytujemy:
- wejściówki na treningi w Fitness Klub Od-Nova - siłownia damska, siłownia męska, wybrane zajęcia fitness oraz Basen Portowy,
- wejściówki na trening speedball z W.G.P. Bulldogs,
- przejazd drift pod Halą mistrzów z Marcinem Mospinkiem,
- posiłek w Astorii
- ostatnia deska ratunku - 1 godzinna indywidualna lekcja języka niemieckiego z Panią Christia Budzyński,
- koła ratunkowe od nauczycieli,
- rozmaite fanty ofiarowane przez uczniów, nauczycieli i przyjaciół ZS5,
- kupujemy ciasta, ciasteczka, przepyszne słodkości wykonane przez uczniów ZS 5 i ich rodziców :)

Zapraszam uczniów naszej szkoły na Turniej Piłkarzyków Stołowych, który odbędzie się 24.01.13r o godz. 10:00 w ZS5.

W dniu 21 grudnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w jasełkach. Co roku inaczej przedstawione ale zawsze ciekawe wprowadziły nas w świąteczny, bożonarodzeniowy nastrój. Po występie udali sie na klasowe wigilie, w trakcie których podzielili się opłatkiem.

W Zespole Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej we Włocławku znów zapachniało Świętami Bożego Narodzenia. 20 grudnia 2012 roku odbył się Wieczór Kolęd, podczas którego uczniowie V LO i 10 Gimnazjum przedstawili kolędy i pastorałki w różnych językach. W tym roku wystąpili jedynie uczniowie Zespołu Szkół nr 5 w towarzystwie dzieci pracowików szkoły. Oprawę muzyczną zapewnili: Bohdan Ryszewski, Daria Patroniak i Przemek Wiśniewski. Gościnnie wystąpiła Kasia Szczepańska. Koncertowi towarzyszył kiermasz kartek i ozdób światecznych. Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na materiały do rewalidacji dla uczniów z dysfunkcjami.

17 grudnia 2012 roku odbyła się w ZS 5 nietypowa lekcja języka niemieckiego. Christyna Budzyński, Niemka, która od trzydziestu lat mieszka w Polsce opowiadała o niemieckich tradycjach światecznych, o różnicach i podobieństwach Świąt Bożego Narodzenia w Polsce i w Niemczech. Były gry i zabawy, tradycyjny wigilijny stół, niemieckie kolędy oraz prezenty i dużo uśmiechu. Impreza odbywala się w całości w języku niemieckim.

14 grudnia 2012 r. uczniowie klasy 3a gimnazjum: Daria Patroniak, Karolina Rakowska i Miłosz Czarnecki pod opieką p. A. Sołtysiak brali udział w przedsięwzięciu pt.: "Najpiękniejsza choinka". Zabawę przygotowała Osiedlowa Sekcja Pomocy Społecznej Nr 2 Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku. Świąteczne drzewko zostało udekorowane samodzielnie wykonanymi ozdobami choinkowymi. Spotkanie miało na celu integrację społeczności lokalnej. Współnie śpiewane kolędy, obecność Mikołaja i Śnieżynki wprowadziły wszystkich uczestników w świąteczny nastrój.

WŁOCŁAWSKIE WŁADZE POD LUPĄ
Czy mieszkańcy znają efekty pracy włocławskich władz i czy są z nich zadowoleni? Jak się żyje na włocławskich osiedlach? Czy urzędnicy dbają o promocję i ofertę kulturalną? Na te i inne pytania próbowali znaleźć odpowiedź uczniowie z V LO im. Roberta Schumana. Wyruszyli w teren, żeby porozmawiać z przedstawicielami urzędów, miejskich instytucji oraz przechodniami o stanie edukacji, kultury, transportu czy turystyki w mieście. 3 grudnia grupa uczniów z V LO wzięła udział w grze miejskiej będącej częścią projektu Gminowo Polskiej Fundacji im. Rober ta Schumana. Inicjatywa ta ma przybliżyć przyszłym wyborcom najniższy szczebel samorządu terytorialnego w Polsce. Młodzi śledczy opuścili na jeden dzień szkolne ławki i ruszyli na ulice Włocławka, poszukując informacji i wykonując kolejne zadania wyznaczone im przez organizatorów. Podzieleni zostali na 8 grup tematycznych, z których każda zajęła się innym wycinkiem zadań miasta. Uczniowie odwiedzili szereg instytucji, m.in. Włocławski Ośrodek Edukacji i Promocji Kulturalnej, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Ośrodek Sportu i Rekreacji, ale też teatr, plac zabaw i boisko. Nieodzowna była też wizyta w urzędzie. Część urzędników miejskich była początkowo zaskoczona pomysłem spotkań z młodzieżą, ale ostatecznie licealiści zostali bardzo dobrze przyjęci i poinformowani. Przedstawiciele magistratu wyczerpująco i długo odpowiadali na zadawane pytania. Niektóre instytucje przygotowały nawet dla uczestników gry materiały promocyjne w prezencie. Uczniowie musieli również podołać bardziej nietypowym zadaniom – spróbować zapisać dziecko do przedszkola, zbadać udogodnienia dla niepełnosprawnych i atrakcje dla młodzieży w miejskim parku, spróbować wejść na zamknięte osiedle i porozmawiać z jego strażnikiem. Bardzo ważnym elementem gry były rozmowy z przechodniami, których celem było poznanie ich oceny lokalnych władz. Niestety, udzielali oni wywiadów dosyć niechętnie, jakby obawiali się młodych ankieterów. Ogólny wydźwięk z rozmów z mieszkańcami był negatywny, nie są zadowoleni z pracy urzędników. Według włocławian przede wszystkim zajmują się błahymi sprawami, zamiast największymi bolączkami miasta – bezrobociem i fatalnym stanem dróg. Uczniowie uznali grę za bardzo udaną i chętnie angażowali się w jej przebieg. Wszystko zakończyło się warsztatami, na których młodzież jeszcze raz opowiedziała o swoich doświadczeniach, uwagach i wnioskach, dokonała analizy SWOT i napisała listy do urzędników, które następnie zostaną wysłane. Kolejnym etapem projektu będzie teraz napisanie całościowego raportu na temat funkcjonowania miasta. Bardzo dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które pomogły w organizacji i przebiegu gry miejskiej oraz służyły uczniom cennymi informacjami. Szczególne podziękowania dla fundatorów słodkiego poczęstunku: FIRMIE DUBIELAK i PANU BOGDANOWI WRZEŚNIEWSKIEMU, dzięki którym młodzież po powrocie z miasta mogła posilić się.

3 grudnia 2012 roku dyrekcja i cała społeczność szkolna Zespołu Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej we Włocławku obchodziła uroczyście Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Celem obchodów jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych oraz włączenie ich w społeczne życie. Obchody Dnia są również okazją do zwiększenia świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie działalności społecznej, gospodarczej, politycznej i kulturalnej. W ZS nr 5 pierwsze klasy integracyjne powstały we wrześniu 2002 roku, czyli 10 lat temu. Dzieci ze specyficznymi trudnościami w nauce były dla szkoły nie lada wyzwaniem. Dziś szkoła jest miejscem gdzie kształci się młodzież wrażliwą, tolerancją i pełną empatii. Podczas uroczystości gościnnie wystąpiła w ZS nr 5 Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Samochodowych we Włocławku wraz z opiekunami. Sprawni i niepełnosprawni uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego i 10 Gimnazjum przedstawili wspólnie montaż słowno – muzyczny. W tak wyjątkowym dniu pojawili się w szkole również przyjaciele - Siostry Orionistki wraz z wychowankami i absolwenci. Tego dnia odbyła się również wystawa prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej we Włocławku, a niepełnosprawna absolwentka Katarzyna Nowacka opowiedziała o barierach jakie stwarza rzeczywistość dla osób niepełnosprawnych. Podczas uroczystości nie zabrakło również przedstawicieli władz miejskich.

Dnia 27 listopada 2012r. odbył się etap szkolny OLIMPIADA SOLIDARNOŚCI. DWIE DEKADY HISTORII. Konkurs był skierowany do uczniów klas I liceum, a tematyka dotyczyła historii Polski z lat 1970- 1990. Do następnego etapu zakwalifikowali się uczniowie klasy I b: Filip Waćkowski i Kornelia Kokowicz. Etap wojewódzki odbędzie się w styczniu 2013 roku. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!!! Bożena Piętowska

Zapraszamy wszystkich uczniów V Liceum Ogólnokształcącego do gry internetowej- GMINOWO.
Dołączcie do gry i zostańcie radnymi wirtualnej gminy Gminowo! Poczujcie na własnej skórze, jak to jest decydować o ważnych dla mieszkańców sprawach. Proponujcie i głosujcie nad uchwałami. Odpowiadajcie na pytania. Skorzystajcie z kursu na temat samorządu.
Gra jest punktowanym konkursem, który potrwa do 15 stycznia 2013 roku. Poszczególne działania w ramach gry - udział w głosowaniach, przejście kursu na temat samorządu, odpowiadanie na pytania itd. daje punkty. Trzech graczy, którzy zbiorą największą ilość punktów pojedzie w czerwcu na edukacyjną wycieczkę do Brukseli. Do biegu, gotowi, start!
adres strony: gminowo.pl
kod szkoły dostępny u p.Agnieszki Łukawczyk, p.Agnieszki Zdojewskiej, p.Bożeny Piętowskiej, p.Krzysztofa Krychowiaka.

20 listopada 2012r. grupa uczniów V Liceum Ogólnokształcącego im. Roberta Schumana pod opieką p.A.Zdrojewskiej i p.B.Piętowskiej w ramach projektu GMINOWO po raz drugi udała się na dyżur radnych. Tym razem dyżur pełnili radni Okręgu nr 2- Kazimierza Wielkiego i Zawiśla. Młodzież zadała wiele pytań dotyczących funkcjonowania samorządu lokalnego we Włocławku, najpilniejszych potrzeb regionu, a także wywiązywania się z obietnic składanych w wyborach. Uczniowie dopytywali o funkcjonowanie komunikacji miejskiej we Włocławku i problem częstotliwości kursowania autobusów na niektórych liniach. Informacje zdobyte na spotkaniu z radnymi zostaną umieszczone w raporcie projektu GMINOWO.
Pytania przygotowane przez młodzież realizującą projekt, nie zostały jeszcze wyczerpane, dlatego pójdziemy na kolejny dyżur radnych Miasta Włocławka.
Koordynator projektu: Bożena Piętowska

Transplantacja - to życie, takimi słowami uczniowie V LO im. Roberta Schumana z Włocławka, zachęcali we Wzorcowni klientów tej Galerii Handlowej, do przyjmowania i wypełniania oświadczeń woli. Kampania Drugie Życie, do której szkoła przystąpiła jako jedyna w mieście, ma na celu propagować oddawanie narządów do przeszczepień, jako akt dobrej woli. Podczas akcji, dzięki uprzejmości Dyrekcji Wzorcowni, odważny popis tańca dał Bartek Kołodziej nasz maturzysta z IIIc, zaś do świata muzyki zaprosiła uzdolniona skrzypaczka Daria Patroniak z 3a gimn.

14 listopada br. uczniowie klas maturalnych w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości odwiedziły Włocławski Inkubator Innowacji i Przedsiębiorczości. Podczas spotkania przedstawiona została rola i zadania Inkubatora. Młodzież zwiedziła obiekt oraz wysłuchała wykładu nt.„ Czym jest przedsiębiorczość i jakie są możliwości”, brała udział w grze w przedsiębiorczość „Cash Flow”.

14 listopada br. uczniowie klas maturalnych w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości odwiedziły Włocławski Inkubator Innowacji i Przedsiębiorczości. Podczas spotkania przedstawiona została rola i zadania Inkubatora. Młodzież zwiedziła obiekt oraz wysłuchała wykładu nt.„ Czym jest przedsiębiorczość i jakie są możliwości”, brała udział w grze w przedsiębiorczość „Cash Flow”.

12 listopada 2012r. w naszej szkole uroczyście świętowaliśmy 94-tą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji pod hasłem „Ta, co nie zginęła...” odbyła się akademia przygotowana przez uczniów klasy 3ag pod kierunkiem p. A. Łukawczyk. Recytację wierszy o kolejnych zrywach narodowowyzwoleńczych przeplatały pieśni patriotyczne. Chór szkolny, prowadzony przez p. U. Puchalską, wykonał znane pieśni legionowe. Całość dostarczyła niezapomnianych wrażeń i skłoniła do zadumy nad losami Polski i Polaków.

Dnia 25 października 2012 roku odbyła się V edycja wewnątrzszkolnego Konkursu Wiedzy o Wielkiej Brytanii „BRITKNOW” organizowanego przez p.K.Wilmańską i p.M.Krajewską
W konkursie wzięli udział uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego im. Roberta Schumana.
Mamy zaszczyt ogłosić listę laureatów, którzy dzielnie walczyli o najwyższe podium :
Miejsce I zajęła uczennica klasy 3A : Emilia Migdalska
Miejsce II zajęła uczennica klasy 2B: Alicja Ziaja
Miejsce III zajął uczeń klasy 2B: Przemysław Wiśniewski
Laureaci otrzymali ciekawe nagrody, które mamy nadzieję, będą inspirowały do pogłębiania wiedzy o Wielkiej Brytanii i języku angielskim.
Dziękujemy serdecznie uczestnikom za zainteresowanie i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.
Szczególne podziękowania kierujemy do naszych partnerów i sponsorów: Pani Alicji Gdańskiej -Księgarni „Wszystko dla ucznia”przy ul. Promiennej 1B; wydawnictwu PEARSON, wydawnictwu MACMILLAN EDUCATION oraz wydawnictwu OXFORD UNIVERSITY PRESS Dziękujemy bardzo za wsparcie nagrodami, które dla nas, ale przede wszystkim dla naszych uczniów są inspiracją i motywacją do dalszego rozwijania swoich pasji oraz zainteresowań. Jesteście Państwo Partnerami przyjaznymi młodzieży.

Praca nad projektem
Prawie trzydziestoosobowa grupa uczniów V Liceum Ogólnokształcące im. Roberta Schumana jest zaangażowana w realizację projektu GMINOWO. Spotykamy się systematycznie, aby porządkować i weryfikować zdobyte informacje. 7 listopada br. miało miejsce takie robocze spotkanie, podczas którego młodzież w zespołach tematycznych omawiała zagadnienia przygotowujące do realizacji kolejnego zadania. Przed nami najważniejszy punkt monitoringu- GRA MIEJSKA. Musimy do niej przygotować się na 5!
Koordynator projektu

Na dyżurze Radnych Miasta- GMINOWO w akcji
6 listopada br. uczennice V Liceum Ogólnokształcące im. Roberta Schumana wraz z opiekunami: p.Piętowską i p.Zdrojewską spotkały się z radnymi z Okręgu 5- Zazamcze: p.Elżbietą Rutkowską, p.Jarosławem Hupało, p.Andrzejem Kazimierczakiem. Młodzież do spotkania przygotowała się wzorowo. Zebrała informacje na temat programów wyborczych dyżurujących radnych, działań podjętych w tej kadencji, aktywności na sesjach Rady Miasta. W trakcie spotkania uczennice zadawały wiele pytań związanych z programem wyborczym radnego, ale także z ogólną sytuacją miasta i najważniejszych spraw regionu. Zdobytą wiedzą podzielą się w raporcie z realizacji projektu GMINOWO. Spotkanie w Urzędzie to element monitoringu, którego celem jest także kontrola frekwencji radnych na dyżurach oraz zbadanie, czy mieszkańcy Włocławka korzystają z możliwości interweniowania u samorządowców. Działanie to było nowym doświadczeniem dla młodzieży szkolnej. Pierwsze lody przełamane!
Koordynator projektu

Dnia 30 października b.r. w świetlicy naszej Szkoły odbyło się spotkanie uczniów trzech klas gimnazjalnych z Paniami Ewą Kossowską i Agnieszką Sobka oraz ich dwoma...psami! Panie te zajmują się kynoterapią (inaczej zwaną dogoterapią), a także są działaczkami Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i behawiorystkami (znawczyniami psiej i w ogóle zwierzęcej psychiki). Opowiedziały naszej młodzieży i towarzyszącym jej nauczycielom o swej działalności, o pomaganiu i zwierzętom i ludziom, o tym jak ważne w naszym życiu są psy i jak mogą one pomóc nam, a my im... Najwięcej sympatii wzbudziły towarzyszące naszym gościom "terapeutyczne" psy o imionach: Tadeusz i Drago (na zdjęciach). Organizatorką spotkania była pani Dorota Skuz. Być może spotkań tego typu odbędzie się w naszej Szkole więcej, bo i młodzież licealna jest nimi zainteresowana. Spotkanie to zakończyło w naszej Szkole obchody Światowego Tygodnia Zwierząt, który u nas nieco się przedłużył, ale... cały miesiąc październik to MIESIĄC DOBROCI DLA ZWIERZĄT, która zresztą... trwać powinna cały rok!

W dniu 31 października Samorząd Uczniowski z opiekunem Moniką Stężewską-Szafrańską zorganiłował Halloween. Uczniowie wykonywali mroczne makijaże i częstowali cukierkami.

Dnia 29 października 2012r. uczniowie realizujący projekt „GMINOWO” pod opieką A.Zdrojewskiej i B.Piętowskiej uczestniczyli w XXVI sesji Rady Miasta. Przed tygodniem młodzież miała okazję zobaczyć, jak przygotowywane są projekty uchwał. Dzisiejsze spotkanie pozwoliło przyjrzeć się procedurze zatwierdzania tych planów.
Do ustalonego porządku obrad Rady Miasta, z inicjatywy klubu SLD, został wprowadzony nowy punkt, który dotyczył Apelu samorządowców Włocławka do parlamentarzystów naszego okręgu wyborczego w sprawie zmiany finansowania samorządów lokalnych. Pozostałe punkty obrad dotyczyły m.in. zagospodarowania przestrzennego miasta, planu rewitalizacji Włocławka, podniesienia podatku od nieruchomości i środków transportowych oraz utworzenia nowych jednostek budżetowych we Włocławku.
Najbardziej burzliwym tematem była sprawa kształcenia młodzieży w szkołach włocławskich oraz kwestia podwyższenia podatku od nieruchomości i środków transportowych. W trakcie dyskusji na temat podatków głos zabrał jeden z mieszkańców miasta, który zaapelował do radnych o rozsądne gospodarowanie pieniędzmi publicznymi. Dużo emocji wzbudziło sprawozdanie ze złożonych przez radnych oświadczeń majątkowych.
Uczestnictwo w sesji Rady Miasta to kolejne zadanie w ramach monitoringu działań prac samorządu gminnego. Pora na kolejny etap projektu „GMINOWO”. Będzie to samodzielna praca uczniów polegająca na gromadzeniu i poszukiwaniu odpowiedzi na pytania zawarte w realizowanym przedsięwzięciu. Życzymy owocnej pracy!!!
Koordynator projektu.

Dzięki uprzejmości Zarządu WTK S.S.A. ANWIL, uczniowie V LO im. Roberta Schumana mogli przeprowadzić kampanię transplantacyjną "Drugie życie" na meczu ANWIL-ROSA. Kibice okazali się bardzo wrażliwymi ludźmi, chętnie decydowali się na wypełnienie i noszenie przy sobie oświadczenia woli. Jest to mały dokument, ale bardzo ważny, na podstawie którego można pobrać po śmierci organy i tkanki. Dziekujemy wszystkim za zrozumienie, a w szczególności dziekujemy Zarządowi WTK S.S.A. ANWIL.

W ramach realizacji Programu Edukacji Prozdrowotnej, i dzięki uprzejmości klubu OD NOVA, ZS 5 promuje zdrowy tryb życia dla całej rodziny. 22 listopada o godz 17 odbędzie się pokazowa lekcja Zumby dla uczennic ZS 5 i ich mam. Cena biletu ...dla jednej osoby wynosi tylko 5 zł. Liczba biletów ograniczona. Informacja i bilety do nabycia u pani M. Leszczyńskiej.

26 października 2012 roku był dniem wyjazdu kilkudziesięciu uczniów liceum z nauczycielami- p. Ireną Narewską, Aleksandrą Mizgajską i Hanną Politowską do Lichenia. Świątynia w Licheniu, porównywalna z największymi budowlami sakralnymi świata, istnieje dzięki ofiarności pielgrzymów. Byliśmy w Muzeum im. księdza Józefa Jarzębowskiego, spożywaliśmy posiłek w Domu Pielgrzyma, wspinaliśmy się na wieżę. W tym celu pokonaliśmy 762 stopnie schodów. Warto było, rozpościerały się stamtąd piękne widoki okolicy, o której opowiedziała nam p. Hanna Politowska.
Nasze wrażenia:
-"Czuje się wielkość i potęgę, człowiek jest tu taki malutki”,
-"Wrażenie robią setki tabliczek z nazwiskami osób, które wsparły budowę świątyni”,
-"Piękne są ogrody i roślinność, wiosna musi być tu cudowna”,
-"Oddalenie od miasta to plus, można zapomnieć o troskach dnia codziennego”,
-"Podoba mi się dźwięk organów i śpiew organisty”,
-"W słońcu błyszczą złote kopuły, świątynię widać z daleka”,
-"Piękna okolica, jeziora i zieleń uspokajają”,
-"Wnętrze bazyliki zachwyca, zapiera dech w piersiach”,
-"Niesamowity był widok z Golgoty, porównywałam go z widokiem miasta Świebodzina spod Pomnika Chrystusa”,
-"Wycieczka była bardzo udana, towarzyszyła nam piękna pogoda i dobra atmosfera”,
-"W Licheniu byłam już drugi raz, ale tym razem bardziej mi się podobało”,
-"Gorąco polecam to miejsce wszystkim tym, którzy jeszcze tam nie byli”,
-"Widoki z wieży były fantastyczne, nie można tego opisać, trzeba zobaczyć”,
-"Lubię jeździć w takie miejsca, jestem zadowolona z tego, że tam byłam”.

27.10.2012 roku uczniowie Gimnazjum nr 10 pod opieką p. Violetty Rendy uczestniczyli w Rajdzie na Raty - Rata IV "Jesień 2012" pod hasłem "Wędrujcie z nami pięknymi dolinami rzek". Trasa Rajdu długości 11 km przebiegała doliną Skrwy Lewej (woj. mazowieckie). W konkursie podsumowującym wszystkie cztery Raty uczniowie zajęli II miejsce, wykazując się wiedzą o dolinach rzek : Mieni, Lubieńki, Zgłowiączki, Wisły oraz Skrwy Lewej.

Wycieczka rowerowa. 50km przejechali uczniowie klasy IIIA w październikowy weekend. Spod budynku szkoły ZS5 do jeziora Dzilno na Kukawach malownicza trasa wiodła przez las, obok jeziora Wikaryjskiego i Wójtowskiego. Na miejscu czekało na uczestników płonące ognisko, przy którym odbyła się konsumpcja kiełbasek. Ze względu na integracyjno-siatkarski charakter wycieczki nie zabrakło gier i zabaw z piłką. Chociaż frekwencja nie była największa z powodu deszczowej pogody o poranku, to rajd można uznać za udany. Serdecznie dziękujemy pracownikom leśnym oraz p. T. Adamczewskiemu i p. M. Olewnikowi za zorganizowanie ogniska, a uczniom gratulujemy wytrwałości. R. Cześnin, P. Tadych.

Gminowo ruszyło!!!
Dnia 22 października 2012r. grupa uczniów pod opieką p. Agnieszki Zdrojewskiej i p. Bożeny Piętowskiej uczestniczyła w posiedzeniu Komisji Zdrowia, Rodziny i Opieki Społecznej. Było to pierwsze zadanie w ramach monitoringu działań prac samorządu gminnego. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia jak przygotowywane są nowe projekty uchwał, na czym polega praca radnych w komisji i jakie problemy nurtują społeczność lokalną. Tematyka posiedzenia była bliska młodzieży, ponieważ jednym z punktów porządku obrad była organizacja wypoczynku zimowego dla dzieci i młodzieży- zima 2012/2013. Dużo emocji wzbudził projekt uchwały Rady Miasta w sprawie utworzenia jednostki budżetowej pn. Włocławskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Informacji Turystycznej.
Projekt „Gminowo” dopiero zaczęliśmy realizować, ale planujemy wiele innych działań, które poszerzą naszą wiedzę na temat pracy samorządowców. Kolejnym krokiem będzie udział w posiedzeniu Rady Miasta w najbliższy poniedziałek.
Koordynator projektu

W niedzielę 21.10.2012r. odbył się XX Włoclawski bieg dzieci i młodzieży poświęcony pamięci męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.
W zawodach brała udział reprezentacja szkoły w kategorii gimnazjum i liceum. Nasi uczniowie z gimnazjum nr 10 drużynowo zdobyli II m-ce, a ich starsi koledzy z V liceum III m-ce. Indywidualnie w biegach dziewcząt gimnazjum zwyciężyła Justyna Warchoł 3a, wśród chłopców III m-ce wywalczył Konrad Ziółkowski Ib.

W dniu 18 października 2012 roku młodzież naszej Szkoły z klasy II b pod opieką p. Doroty Skuz uczestniczyła w II edycji projektu "Żywa Biblioteka" zorganizowanego przez Biblioteką Główną WSHE we współpracy ze Stowarzyszeniem "Pracownia Różnorodności" z Torunia.
„Żywa Biblioteka” to projekt, w czasie którego udostępnia się „żywy księgozbiór” złożony z osób ze środowisk i grup, które obarczone są stereotypami, uprzedzeniami i spotykają się z dyskryminacją. W ramach „Żywych Bibliotek” umożliwia się bezpośredni, indywidualny kontakt z osobami reprezentującymi m.in. mniejszości kulturowe, religijne, etniczne i narodowe - podobnie jak z książkami w tradycyjnej bibliotece. Żywą Bibliotekę wymyślono w Danii w 2000 roku. Od tamtego czasu akcje wg duńskiego pomysłu przeprowadza się na całym świecie, także w Polsce. Żywe Biblioteki gościły już w m.in. w Bydgoszczy, Grudziądzu, Krakowie, Opolu, Rzeszowie, Toruniu i Wrocławiu. Wśród zaproszonych „Żywych Książek” znaleźli się: gej, lesbijka, osoba transseksualna, osoba niewierząca, weganin, osoba gruba oraz osoba niewidoma, którą była absolwentka naszego V LO i WSHE, Katarzyna Nowacka (na zdjęciach). Pani Katarzyna prosiła serdecznie o pozdrowienie nauczycieli ze swego liceum, które bardzo dobrze i miło wspomina.
„Żywe książki” opowiadały o spotykającej je na co dzień dyskryminacji i starały się przełamać stereotypowe myślenie na swój temat. Spotkanie uzupełniła projekcja filmu pt. : „Niebieskoocy” (ang. „Blue Eyed”), który obrazuje powstanie i funkcjonowanie mechanizmu dyskryminacji i wykluczenia w dowolnej grupie ludzi.
Uczniowie klasy II b uznali spotkanie za bardzo interesujące i poszerzające horyzonty myślowe dorastającej młodzieży, stojącej u progu dorosłości. Wszyscy, obecni tam, mogliśmy stwierdzić, jak bardzo czasem nieświadomie ulegamy stereotypom, choć na co dzień głosimy co innego...
Więcej informacji i zdjęć z IMPREZY znajdziecie na następujących stronach:
http://www.wshe.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2368:sukces-ywej-biblioteki&catid=2:strona-gowna
http://www.facebook.com/spr.lgbtq/photos_stream
przyg. D. Skuz

15 października Zespół Szkół nr 5 we Włocławku świętował Dzień Komisji Edukacji Narodowej. Odbyła się akademia. Powitano i oficjalnie przyjęto do naszej społeczności pierwsze klasy gimnazjum i liceum. Bardzo ciepło oklaskiwano występ klasy III c liceum, która przygotowała żartobliwy program o nauczycielach i uczniach.
Podczas poniedziałkowej uroczystości poznaliśmy wyniki ankiety "Oskary dla Nauczycieli" przeprowadzonej przez samorząd szkolny. Zwycięzcom pogratulowała przewodnicząca samorządu szkolnego.
Kwiaty i życzenia dla pedagogów i pracowników szkoły były ostatnim akcentem tej miłej uroczystości.

Od października 2012 rusza projekt obywatelski Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana GMINOWO. Głównym celem projektu jest zwiększenie aktywności młodzieży w życiu społeczności lokalnej. Projekt zwraca szczególną uwagę na znaczenie społecznej kontroli obywateli nad pracami samorządu lokalnego oraz zachęca do aktywnego udziału w wyborach samorządowych. Adresatami przedsięwzięcia są młodzi ludzie w wieku 16-19 lat, dla których wybory samorządowe w 2014 roku będą pierwszymi wyborami, podczas których oddadzą swój głos. Działania projektowe integrują wokół siebie nie tylko młodych ludzi – uczniów szkół ponadgimnazjalnych - ale również całą społeczność lokalną (tj. mieszkańców, przedstawicieli władz lokalnych, media lokalne). Projekt ma zasięg ogólnokrajowy - zaangażowane są w niego 22 szkoły z 11 województw. V Liceum Ogólnokształcące im. Roberta Schumana zgłosiło się do udziału w programie i przystępuje do działania. Warto nadmienić, że nie jest to nasz pierwszy projekt realizowany we współpracy z Fundacją im.Roberta Schumana. W poprzedniej edycji pt: „Jak działa moja gmin@?” osiągnęliśmy wysoką pozycję- piątą w kraju. Projekt z pewnością przyniesie wiele wymiernych korzyści zarówno jego uczestnikom, jak i całym społecznościom lokalnym. Zwiększy aktywność obywateli (w tym ich udział w wyborach samorządowych) poprzez powiększenie grupy mieszkańców, posiadających wiedzę na temat samorządu. Uczestnicząc w działaniach takich jak gry miejskie, gra internetowa czy symulacje wyborów do samorządów uczniowie kształtują i utrwalają pozytywne postawy charakterystyczne dla społeczeństwa obywatelskiego. Życzymy powodzenia naszym graczom!!!

W sobotę, 6 października 2012 r. na Placu Grodzkim odbyła się akcja włocławskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, w której wzięły udział dwie uczennice naszej Szkoły: Dominika Kwiatkowska z liceum i Ola Smosarska z gimnazjum. Zbieraliśmy karmę, pieniądze i sprzedawaliśmy drobne gadżety na rzecz bezdomnych oraz wymagających leczenia i opieki zwierząt z Włocławka i okolic. Dziewczyny dzielnie rozdawały przechodniom ulotki, godnie reprezentując swoją Szkołę. Plakaty, chętnie czytane i oglądane przez ludzi dobrej woli, wykonane zostały głównie przez uczniów naszej Szkoły z klasy 1a, przy pomocy pani D. Skuz i pani Hanny Szycht.

Już po raz kolejny młodzież Zespołu Szkół nr 5 uczestniczyła w lekcji historii w Kościele Ewangelicko- Augsburskim. Spotkanie z pastorem Michałem Walukiewiczem to nie tylko ciekawa prelekcja o reformacji, lecz także o historii Włocławka. Szczególne miejsce zajęły zagadnienia dotyczące tolerancji religijnej. Po wysłuchaniu prelekcji na temat Marcina Lutra i przyczyn reformacji, uczniowie klas drugich zadawali pytania dotyczące samej świątyni, różnic między kościołami oraz tradycji protestanckiej. Ilość pytań zadanych pastorowi Michałowi świadczyła, że reformacja jest tematem intrygującym dla młodzieży szkolnej. Na koniec uczniowie udali się do Lapidarium, gdzie obejrzeli wystawę „Zagubione ślady społeczności ewangelickiej we Włocławku i okolicach”. Wśród oglądanych eksponatów znajdują się: tablice trumienne odnalezione podczas remontu kościoła oraz mapa powiatu włocławskiego, na której zaznaczone zostały miejsca pochówków ludności ewangelickiej.

Wycieczka rowerowa
Zapraszamy uczniów i nauczycieli do udziału w integracyjnym siatkarskim rajdzie rowerowym zakończonym ogniskiem nad jeziorem Dzilno na Kukawach, który odbędzie się 13 października. Warunkiem udziału w rajdzie jest posiadanie sprawnego roweru dopuszczonego do ruchu drogowego oraz możliwości kondycyjne uczestnika wymagające przejechania 40km ze średnią prędkością 20km/h a także przynależność do reprezentacyjnej drużyny siatkarskiej VLO (niewykluczone wyjątki). Szczegółowy plan wycieczki oraz jego regulamin dostępny na stronie internetowej szkoły oraz u organizatorów.
Zapisy prowadzi R. Cześnin.
Organizatorzy: Radosław Cześnin, Piotr Tadych.

V LO im. Roberta Schumana przy ZS 5, Jako jedyna placówka we Włocławku zakwalifikaowała się do Kampanii edukacyjno- informacyjnej "Drugie życie". Akcja po raz pierwszy zostanie przeprowadzona w woj. kujawsko- pomorskim. Projekt, któremu patronuje Kuratoium Oświaty, a organizatorem jest Kujawsko- Pomorski Urząd Marszałkowski i Fresenius Medical Care Polska, ma na celu zwiększyć wiedzę i świadomość społeczną związaną z polską transplantologią, przeszczepianiem narządów oraz popularyzować oświadczenia woli. Uczniowie z V LO już uczestniczyli w szkoleniu, które odbyło się w Przysieku k. Torunia, niebawem podejmowane będą działania na terenie miasta, które budzić będą świadomość włocławian dotyczącą oddawania narządów.
Na zdjęciu: w środku koordynator kampanii w województwie p. Anna Raichenbach, po bokach uczennice V LO Kinga Szczotkowska i Paulina Majchrzak.

Miejskie Zawody w Lekkiej Atletyce
Na obiektach Zespołu Szkół nr 5 przy ulicy Toruńskiej , Klub Sportowy „SPRINTER” oraz ZS nr 5 zorganizował zawody sportowe dla szkół gimnazjalnych . Ze względu na brak obiektu lekkoatletycznego powstał pomysł organizacji zawodów na jedynym obiekcie posiadającym bieżnię . W zawodach udział wzięło ponad stu uczniów gimnazjum z terenu Włocławka . Rywalizowano w następujących konkurencjach : 60 m , 300 m , 600 m dz , 1000 m chł , skok w dal , pchnięcie kulą oraz konkurencja specjalna o Puchar Dyrektora ZS nr 5 sztafeta 5 X 1 okrążenie. W poszczególnych konkurencjach miejsca na podium zdobyli :
DZIEWCZĘTA :
60 M
1.Klaudia Bodenszac -- G 3
2.Klaudia Zalewska -- G 11
3.Oliwia Banaszek -- G 3
300 M
1.Klaudia Bodenszac -- G 3
2.Krystyna Bisaga -- G 3
3.Klaudia Kurzyńska -- G 1
600 M
1.Magdalena Sztenborowska -- G 3
2.Weronika Nowicka -- G 12
3.Natalia Pietrzykowska -- G 3
SKOK W DAL
1.Paulina Domrzalska -- G 12
2.Klaudia Zalewska -- G 11
3.Daria Dolata -- G 12
PCHNIĘCIE KULĄ ( 3 kg )
1.Beata Berkowska -- G 1
2.Oliwia Cyronek -- G 1
CHŁOPCY :
60 M 1.Adrian Górczyński -- G 11
2.Błażej Kacprzyk -- G 11
3.Adam Banasiak -- G 1
300 M
1.Dawid Iglewski -- G 12
2.Błażej Kacprzyk -- G 11
3.Adam Ciesielski -- G 12
1000 M
1.Kacper Wesołowski -- G 3
2.Patryk Wycichowski -- G 11
3.Radosław Wiśniewski --G 11
SKOK W DAL
1.Dawid Iglewski -- G 12
2.Adrian Górczyński -- G 11
3.Kacper Grudzień -- G 12
PCHNIĘCIE KULĄ ( 5 kg )
1.Alan Pietrzak -- G 11
2.Kamil Siuszko -- G 1
3.Patryk Kołtuński -- G 12
W konkurencji sztafet o PUCHAR DYREKTORA ZS nr 5 zwyciężyły sztafety dziewcząt z gimnazjum nr 3 zaś u chłopców sztafeta gimnazjum nr 11 .
W punktacji drużynowej puchary zdobyły reprezentacje szkół :
I miejsce -- G 12
II miejsce -- G 11
III miejsce -- G 3

W dniu 1 pażdziernika w Zespole Szkół Muzycznych odbył się uroczysty koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, na którym wystąpiła uczennica naszej Szkoły i szkoły muzycznej II stopnia Daria Patroniak. Daria przepięknie zagrała "Legendę" Henryka Wieniawskiego, cała sala słuchaczy zamarła pod wrażeniem tego wykonania... Wielkie brawa dla Darii!
Po występie Daria oraz jej koleżanki i koledzy z naszej Szkoły uwiecznili ten dzień na wspólnych fotografiach. Daria zrobiła sobie też pamiątkową fotkę z zaproszonymi gośćmi spośród władz Miasta oraz ze swoją nauczycielką gry na skrzypcach panią prof. Katarzyną Kaletą.

Dnia 1 października Sanorząd Uczniowski zorganizował akademię z okazji Dnia Chłopca. Dziewczymy z klas gimnazjum i liceum zatańczyły oraz zaśpiewały dla wszystkich chłopców naszej szkoły. Całej imprezie towarzyszył nastrój świetnej zabawy.
Jeszcze raz Wszystkiego Najlepszego Chłopcy.

W dniach 24.09-04.10.2012 w naszej szkole odbędzie się zbiórka pieniędzy, koców, starych kołder, a przede wszystkim karmy dla psów i kotów włocławskiego schroniska. Prosimy uczniów i pracowników szkoły o włączenie się do akcji.
Jeżeli uratujesz choć jedno "małe psie życie" będziesz wielki!
Karmę i ciepłe okrycia można przynosić do sali nr 5 (p. K. Świątkowska) lub do biblioteki szkolej (p. D. Skuz).

Po raz kolejny już w ramach propagowania idei integracji uczniowie Zespołu Szkół nr 5 we Włocławku odwiedzili agrofarmę w Brzozie Toruńskiej.
Celem imprezy było kształcenie wśród uczniów empatii i tolerancji w stosunku do osób niepełnosprawnych oraz szacunku do drugiego człowieka.
Klasy integracyjne w naszej szkole istnieją od 2002 roku i cieszą się dużym powodzeniem nie tylko wśród osób niepełnosprawnych. Pozytywna atmosfera i łączenie zabawy z nauką sprzyja promowaniu niepełnosprawności w społeczności szkolnej.
Drodzy Uczniowie!
Dnia 3 września po raz kolejny przekroczyliśmy progi naszej szkoły, z zamiarem zdobywania nowej wiedzy i zawiązywania nowej znajomości. Nowy rok szkolny daje nam możliwość osiągnięcia kolejnych sukcesów naukowych i sportowych.
Bedzie czas na naukę i czas na zabawę. Powodzenia.
Życzymy samych osiągnięć.

Wreszcie nadeszły upragnione wakacje. W tym roku czerwiec bardzo się dłużył. Wszyscy myśleliśmy o zasłużonym odpoczynku. Były nagrody, swiadectwa i kwiaty.

Dobrą okazją do regeneracji sił i zdrowia człowieka po dłuższej nauce lub pracy jest kontakt z przyrodą. Może to być wyjazd do pobliskiego lasu lub nad jezioro. Tak uważa również grupa nauczycieli Zespołu Szkół nr 5 we Włocławku i w ramach szkolnych obchodów Dnia Dziecka zorganizowała uczniom rajd. Trasa rajdu obejmowała część ścieżki przyrodniczo - leśnej "Łuba". Mimo niesprzyjających warunków pogodowych na twarzach uczestników pojawiały się ciepłe uśmiechy. Do domów wróciliśmy mokrzy, brudni ale bardzo szczęśliwi. Następnym razem zrobimy ognisko oczywiście z kiełbaskami.

Dnia 11 czerwca w Pałacu Bursztynowym odbyło się spotkanie pt. "Barwy życia" z malarkami Stefanią Shaded i Moniką Shaded organizowane przez A. Martynowską z Zespołu Szkół nr 5 i M. Brewczyńską z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli. Uczennice D. Patroniak, A. Kowalska i P. Drążkowska zaprezentowały swoje talenty wokalne i muzyczne. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć obrazy oraz usłyszeć komentarz malarek.

6 czerwca w ZS5 odbył się konkurs wiedzy matematyczno - przyrodniczej - OMNIBUS. Uczniowie naszej szkoły już po raz siódmy rozwiązywali zadania z matematyki, fizyki, geografii, chemii, informatyki i biologii w nieco innej formie. konkurs składał się z części teoretycznej i praktycznej i podzielony był na kategorie gimnazjum i liceum. Zadania różniły się od tych wykonywanych na lekcjach i sprawdzianach. Wymagały bardziej logicznego myślenia i miały formę zabawy. Puchary za pierwsze miejsca otrzymały klasy 2a gimnazjum i IIc liceum. Są to zwycięzcy sprzed roku. Pozostałe miejsca zdobyły w gimnazjum: klasa 2b drugie, 3a trzecie, a w liceum: klasa Ib drugie, IIb trzecie miejsce. Gratulujemy! Organizatorami konkursu byli nauczyciele przedmiotów ścisłych: p. A. Sołtysiak, p. A. Pasek, p. L. Orłowska, p. E. Ziółkowska, p. E. Łuczak, p. H. Politowska, p. K. Krychowiak, p. R. Cześnin.

Tradycyjnie uczniowie ZS5 im. Unii Euripejskiej pod opiką p. Joanny Frontczak pomagali w organizacji i przebiegu Regionalnych Mistrzostw Ratowniczych PCK w dniu 19.05.2012r.
 • Patrycja Celmer
 • Magdalena Piekarska
 • Anita trzeciak
 • Patrycja Pasternak
 • Monika Kalwasińska
 • Monika Bartczak
 • Kamila Balcerak
 • Paulina Majchrzak
 • Kinga Szczotkowska
 • Weronika Rępalska
 • Magdalena Pińkowska
 • Karolina Dąbrowska
 • Justyna Nowak
 • Renata Michalak
 • Karina Ratecka
 • Michał Grabowski

W nagrodę- Trójmiasto.
Patryk Jędrzejewski, uczeń klasy IIIa LO brał udział lutym 2012 roku w finale ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez NSZZ Solidarność z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i zajął wysokie ósme miejsce. Patryka przygotowywała do konkursu p. Bożena Piętowska. KM NSZZ ,,Solidarność ” POiSzW KiZD postanowiła nagrodzić wszystkich laureatów i finalistów konkursu plastycznego i historycznego z naszego terenu. Nagrodą była majowa dwudniowa wycieczka do Trójmiasta, w której Patryk brał udział. Uczestnicy konkursów mogli zwiedzić bardzo ważne historyczne miejsce, jakim jest dla Polaków Stocznia Gdańska.
Sierpień 1980 przyniósł wielkie wydarzenia w Polsce i Stoczni Gdańskiej. Ogromne problemy ekonomiczne i społeczne. powodowały niezadowolenie społeczeństwa. Rozpoczęty 14 sierpnia 1980 strajk okupacyjny załogi Stoczni Gdańskiej im. Lenina, przekształcił się po trzech dniach w ogólnopolski protest społeczeństwa przeciw władzy komunistycznej. Do Stoczni Gdańskiej przyjechali delegaci kolejnych strajkujących zakładów, tworząc Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. 21 postulatów strajkowych zapisanych na drewnianej tablicy, wiszącej nad II bramą Stoczni, których spełnienie przez władze komunistyczne było warunkiem zakończenia strajku (jednym z najważniejszych postulatów było żądanie wolnych związków zawodowych) zawierało istotne żądania społeczeństwa demokratyzacji Polski i poprawy warunków życia ludzi. Strajki robotnicze objęły całą Polskę. 31 sierpnia spisane zostały tzw. porozumienia sierpniowe , które miały otworzyć drogę do przemian w Polsce.
Był to bardzo ważny punkt wycieczki, ponieważ związany bezpośrednio z tematem konkursów, w których młodzież uczestniczyła. Zobaczyła ona Salę BHP, w której były podpisywane porozumienia sierpniowe, oglądała wystawę związaną z powstawaniem Solidarności.
Inne atrakcje wycieczki to oglądanie wystawy ,,Drogi do wolności”, zwiedzanie Gdańska, popłynięcie na Westerplatte, pobyt w Sopocie, w Gdyni, zwiedzanie żaglowca szkolnego-Dar Pomorza, Oceanarium. Należy dodać, że wycieczka była również nagrodą dla nauczycieli przygotowujących młodzież do konkursu. Wycieczkę przygotowywał i prowadził pan Wojciech Jaranowski, przewodniczący KM NSZZ ,,Solidarność ” POiSzW KiZD.

"Hej za rok matura,
za pół roku.
Już niedługo, coraz bliżej...
Swiadectwa rozdane,
kwiaty wręczona.
Majówka przed nami...
Na maturę ze spokojem czekamy.
Połamania piór
życzy wam społeczność szkolna.

Pożegnanie z górami! Po śniadaniu "PIĄTAKI" udały się szlakiem Ceprów, czyli Krupówkami do podnóża Gubałówki, aby z jej szczytu ostatni raz spojrzeć na Tatry. Upojeni słońcem i cudowną panoramą, ze łzami w oczach ruszyły kolejką w dół. Żal odjeżdżać, żal, ale nie ma rady, dudki się skończyły.. Czas do domu wracać. W sobotę rankiem powitamy Włocławek. Wszystko co dobre szybko się kończy, ale co najlepsze jeszcze przed nami. Hej, Zakopane!

Ostatni dzień na szlaku! Dziarskim krokiem, w blasku słońca "PIĄTAKI" ruszyły Doliną Chochołowską. Wybawieniem dla obolałych nóg okazała się kolejka "RAKOŃ" dla "PIĄTAKÓW" - "UFF! PUF PUF". Litości nie było! Od Polany Huciskiej szli o własnych siłach. Ukojenie niósł szum potoku i ośnieżone stoki skąpane w słońcu. Nagrodą dla młodych taterników był widok polany usłanej krokusami. Wzmocnieni szarlotką w schronisku ruszyli w drogę powrotną. W ostatni wieczór odbyło się pasowanie na Turystów Tatrzańskich i sprawdzenie wiedzy o Tatrach. cdn...

Znowu Cepry z "PIĄTKI" ruszyły na trasę, chcąc ambitnie przejść dolinę Stążyską i zawitać pod Siklawicę. Na szlaku zmagały się nie tylko ze wzniesieniem terenu, ale również ze śniegiem, który nie chce stopnieć. Klasy rozegrały bitwę na śnieżki. Słoneczko opalało nam buźki, humor dopisywał, a czas szybko płynął. Nieodłącznym elementam był spacer po Krupówkach wzbogacony tym razem o wizytę w domu do góry nogami. cdn...

Uczniowie V LO im. Roberta Schumana klasy 1a, IA, IC, IIA, IIB, IIC pod opieką p. Anety Błaszczyk , p. Bożeny Piętowkiej i p. Violetty Rendy wyjechali na szkolną wycieczkę do Zakopanego. Po nocnej podróży w godzinach porannych 24.04.2012 dotarli do Ośrodka Wypoczynkowego "Biały Ślad". Pomimo zmęczenia i nieprzespanej nocy skierowali swoje pierwsze kroki na zabytkowy cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Następnie udali się do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, gdzie uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć w całości zachowany Ołtarz, przy którym Jan Paweł II odprawiał Mszę Świętą w czasie pielgrzymki do Ojczyzny w 1997 roku. Do ośrodka powróciliśmy Drogą pod reglami. cdn..

Nasze stoisko promujące szkołę i przedstawiające ofertę edukacyjną na Targach Szkół, Pracy i Zawodów zostało wyróżnione jako najlepsze wśród prezentujących się szkół. Odwiedzający Targi uznali nasze stoisko za najbardziej kreatywne i pomysłowe. Dziękujemy za oddane głosy i zapraszamy do kontynuowania edukacji w naszej szkole.

29.03.2012 odbyło się spotkanie z cyklu " Ciekawy człowiek, interesująca pasja, wyjątkowy zawód" z judoczką Anetą Szczepańską, Wicemistrzynią Olimpijską w Atlancie 1996r. Wyjątkowa kobieta, z wybitnym talentem opowiedziała o swojej karierze sportowej i swoich osiągnięciach.( W sumie na najważniejszych imprezach judo zdobyła 100 medali.)

Dnia 27.03.2012r odbył się kiermasz wyrobów Wielkanocnych wykonanych przez panią A.Przybysz. Tego samego dnia odyły się warsztaty prowadzone przez panią A. Przybysz,na których uczniowie I klasy LO brali czynny udział w tworzeniu ozdób Wielkanocnych z masy solnej. Organizatorką przedsięwzięcia była pani Ż.Jastrzębska.

Dnia 22.03.2012r. młodzież kl. IIIc V LO im. Roberta Schumana z oddziałami integracyjnymi oraz młodzież kl. 3a Gimnazjum nr 10 z oddziałmi integracyjnymi uczestniczyła w XIII Prezentacjach Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych w Teatrze Impresaryjnym. Młodzież LO wykonała taniec z wstęgami, którego inicjatorką była pani Ż. Jastrzębska, a młodzież Gimnazjum zagrała przedstawienie pt. "Mrówka Kulejka" zrealizowana przez panią R. Wieczorek.

21 marca 2012r. nastąpiło podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej pod hasłem "Polska Prezydencja w Radzie UE" zorganizowanego przez nauczycieli Zespołu Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej. Konkurs składał się z dwóch etapów. Do I etapu - testu przystąpiło 21 uczniów gimnazjów i 45 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. 10 uczniów z obu typów szkół zakwalifikowało się do II etapu konkursu, który polegał na przygotowaniu prezentacji multimedialnej na temat Prezydencji Polski. Prezentacje oceniała komisja z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Toruniu. Po zsumowaniu wyników z obu etapów konkursu w kategorii szkół ponadgimnazjalnych

I miejsce zajęła - Justyna Kozicka z Zespołu Szkół Chemicznych;
II miejsce zajął - Dawid Szpryngiel z Zespołu Szkół Elektrycznych;
III miejsce zajęła - Monika Kalwasińska z V LO im. Roberta Schumana.

W kategorii gimnazjum:
I miejsce zajął - Adam Pilarski z Gimnazjum nr 9;
II miejsce zajęli - Paulina Dąbrowska z Gimnazjum nr 14 i Szymon Nolbertowicz z Gimnazjum nr 4.

Wieloletnią tradycją szkoły jest upowszechnianie wiedzy o krajach Unii Europejskiej w formie konkursu połączonego z dobrą zabawą. W środę 21 marca 2012r.miała miejsce kolejna edycja Dnia Europejskiego zorganizowana pod hasłem "Europa nasz wspólny dom". Ta edukacyjna zabawa wymagała sporego zaangażowania ze strony uczniów a także wychowawców, którzy wspierali młodzież w przygotowaniach. W zabawie uczestniczyli uczniowie klas I-III gimnazjum , I - II liceum, którzy stanęli na wysokości zadania, przygotowując prezentacje wcześniej wylosowanego państwa, a także biorąc udział w teście na temat wiedzy o Unii Europejskiej.
Wyniki konkursu przedstawiały się następująco:

Liceum:
   III miejsce klasa IIB
    II miejsce klasa IIA
     I miejsce klasa IIC
Gimnazjum:
   III miejsce klasa IA
    II miejsce klasa IIA
     I miejsce klasa IIB
Najwyżej ocenione klasy otrzymały Puchary.

W Zespole Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej odbył się IV Konkurs Przedstawień Anglojęzycznych. Uczniowie ośmiu szkół swoją grą, kostiumami i różnorodnymi scenariuszami przenieśli widzów w kolorowy, baśniowy świat teatru. Oto kolejność przedstawień: - IV LO im. K.K. Baczyńskiego adaptacja musicalu "Grease" - Gimnazjum im. Jana Pawła II sztuka "Zamieszanie" - Zespół Szkół Ekonomicznych "Krótka Historia Święta Dziękczynienia" - Gimnazjum nr 10 Zespołu Szkół nr 5 "Alicja w Krainie Czarów" - II LO im. Mikołaja Kopernika spektakl "Zakochany Duch" - Gimnazjum Zespołu Szkół Katolickich im. Ks. Jana Długosza "Duch z Canterville" - Gimnazjum Zespołu Szkół 11 spektakl "Henryk VIII" - Gimnazjum nr 3 "Poskromienie Złośnicy" Przedstawienia oceniało profesjonalne Jury w składzie: przewodniczący p. Paweł Drzewiecki- aktor, reżyser w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku, p. Aneta Leśniakiewicz- reżyser, teatrolog, twórca teatru "Imaginarium", p. Maria Straszewska- Kierownik Zakładu Filologii Angielskiej w PWSZ,p. Peter Wilkins- lektor w szkole językowej Oxford School, p. Urszula Puchalska anglistka w ZS 5. Ponad godzinne obrady Jury wyłoniło zwycięzców. Najwyższe miejsce Grand Prix Konkursu otrzymało Gimnazjum nr 10 Zespołu Szkół nr 5 im Unii Europejskiej za spektakl "Alicja w Krainie Czarów" I miejsce w kat. szkół gimnazjalnych zajęło Gimnazjum nr 3 za przedstawienie "Henryk VIII" I miejsce w kat. szkół ponadgimnazjalnych otrzymał Zespół Szkół Ekonomicznych za "Krótką Historię Święta Dziękczynienia" Nagrodę za najlepszą rezyserię p. Sylwia Jabłońska "Alicja w Krainie Czarów" Wyróżnienie reżyserskie p. Izabela Czerwińska "Krótka Historia Święta Dziękczynienia" Nagroda za najlepszą Rolę Kobiecą powędrowała do rąk Karoliny Rakowskiej, a za najlepszą Rolę Męską do Sławomira Cuprysia- oboje z Gimnazjum nr 10( rola Kota i Gąsiennicy w "Alicji w Krainie Czarów). Nagrody ufundowali: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, NSZZ "Solidarność", Księgarnia Językowa "Power", wydawnictwa Macmillan, Longman, Pol- Anglo oraz portal Mlodywloclawek.

9 lutego w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty "Praca z czytelnikiem w bibliotece szkolnej" pod patronatem Kujawko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli dla nauczycieli bibliotekarzy z Włocławka i okolic.Szkolenie poprowadziła p. A.Martynowska,która podzieliła się swoim doświadczeniem w pracy z uczniami oraz zorganizowała pokonkursową wystawę prac plastycznych "Słowa wyobraźnią malowane".

V LO im. Roberta Schumana po raz kolejny włączyło się do ogólnopolskiego programu profilaktycznego Mam Haka na Raka. W sobotę 4 lutego w całej Polsce hakowicze rozmawiali, edukowali społeczeństwo w kierunku poprawy jakości żywienia i profilaktyki nowotworu jelita grubego. Grupa uczennic z V LO pod pieką p. Joanny Frontczak zorganizowała w hipermarkecie Real akcję profilaktyczną, która polegała na uświadamianiu potrzeby zdrowego stylu życia, rozdawaniu własnoręcznie zrobionych ulotek, a także częstowaniu jabłkami. Zbierano również podpisy pod deklaracj? zachęcania osób do wykonania badań profilaktycznych. Dziewczyny zebrały ponad 200 podpisów! Informowano także gdzie można wykonać takie badania. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem . Z rozmów wynikało, iż duża ilość ludzi przeżyła w rodzinach dramat różnych schorzeń jelit. Bardzo dziękujemy Dyrekcji włocławskiego Reala za możliwość przeprowadzenia Dnia Hakowicza, a taże osobom, które poświęciły swój czas w trakcie sobotnich zakupów na przekazanie minimum profilaktycznego. Pozdrawiamy Hakowiczki z V LO im. Roberta Schumana we Włocławku.

Dnia 2 lutego 2012 roku w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej pod hasłem "Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej". Konkurs został zorganizowany przez nauczycieli Zespołu Szkół nr 5 pod kierunkiem p. Agnieszki Łukawczyk. Celem konkurs było rozbudzenie u młodzieży zainteresowania problematyką europejską oraz rozwijanie wiedzy na tematy związane z członkostwem Polski w Unii Europejskiej w kontekście Polskiej Prezydencji. Do pierwszego etapu konkursu-testu składającego się z 31 pytań przystąpiło 21 uczniów włocławskich gimnazjów (Gimnazjum nr 4, Gimnazjum nr 8, Gimnazjum nr 9, Gimnazjum nr 10, Gimnazjum nr 14) oraz 45 uczniów szkół ponadgimnazjalnych (Zespół Szkół Chemicznych, Zespół Szkół Elektrycznych, Zespół Szkół Technicznych, IV LO im. K.K Baczyńskiego, V LO im. Roberta Schumana). Do II etapu konkursu dostało się 5 gimnazjalistów i 5 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z najwyższymi wynikami uzyskanymi na teście. II etap konkursu polega na przygotowaniu prezentacji multimedialnej na temat Polskiego Przewodnictwa w Radzie UE.
Wyniki I etapu konkursu
GIMNAZJUM
1. Dąbrowska Paulina - Gimnazjum nr 14
2. Zakrzewski Mateusz - Gimnazjum nr 10
3. Pilarski Adam - Gimnazjum nr 9
4. Nolbertowicz Szymon - Gimnazjum nr 4
5. Krazińska Lidia - Gimnazjum nr 8

SZKOŁY PONADGIMNZJALNE
1. Mularski Kamil - Zespół Szkół Elektrycznych
2. Szpryngiel Dawid - Zespół Szkół Elektrycznych
3. Kozicka Justyna - Zespół Szkół Chemicznych
4. Kalwasińska Monika - V LO im. Roberta Schumana
5. Szczerbiak Dawid - V LO im. Roberta Schumana

Zespół Szkół nr 5 po raz kolejny bierze udział w V edycji ogólnopolskiego programu profilaktycznego " Mam haka na raka". W tym roku program dotyczy profilaktyki nowotworu jelita grubego.

Jeszcze niedojrzali, ale już świadomi tego, co ich czeka, na sto dni przed maturą bal zorganizowali. A co przeżyli i jak się bawili zdjęcia wam pokaż?

W ZS5 znów zapachniało Świętami Bożego Narodzenia. 16.01.2012 odbył się w Zespole Szkół im. Unii Europejskiej we Włocławku Międzynarodowy Wieczór Kolęd. Wzruszające teksty oraz wykonanie kolęd i pastorałek w wielu językach zaprezentowali uczniowie i przyjaciele V LO im. Roberta Schumana i Gimnazjum nr10. W ZS 5 gromkim głosem śpiewali tego dnia: rodzice, absolwenci, nauczyciele, Siostry Orionistki z wychowankami oraz przedstawiciele władz miejskich. Imprezie towarzyszyła wystawa prac WTZ we Włocławku oraz wystawa prac artystki pani A.Przybysz.

9 stycznia 2012 r. uczniowie V LO i Gimnazjum nr 10 w Zespole Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej we Włocławku uczestniczyli w imprezach zorganizowanych z okazji XX finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na terenie szkoły odbyła się zbiórka pieniędzy, kiermasz ciast i licytacje. Uczniowie licytowali: koła ratunkowe od nauczycieli, bilety na lodowisko miejskie, obiad w Astorii, romantyczny posiłek na długiej przerwie, "Puchar Dyrektora", "Brykę Dyrektora", rękodzieła wykonane przez uczniów klasy integracyjnej w Warsztatach Terapii Zajęciowej (przy ul. Wiejskiej we Włocławku) i wiele innych. W radosnej atmosferze do puszek popłynęło ponad 500 zł, ale to nie koniec. Kolejna akcja na rzecz WOŚP już 16 stycznia. Zbiórka pieniędzy nastąpi podczas Wieczoru Kolęd na którym zapowiedzieli się już Radni miasta Włocławka i przyjaciele ZS 5.

W tym roku Orkiestra zagra w Zespole Szkół nr 5 dwukrotnie:
 • Poniedziałek 9 stycznia 2012 - będziemy licytować "koła ratunkowe" od nauczycieli, bony podarunkowe i zajadać się pysznymi ciastami,
 • Poniedziałek 16 stycznia 2012 - w towarzystwie włocławskich radnych i rodziców, będziemy gromkim głosem śpiewać kolędy.

XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Hasło XX Finału WOŚP to:
"Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą."
Liczymy na Was !!!
Wszelkie informacje: Ewa Budzyńska - nauczyciel wspomagający

W dniu 22 grudnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w jasełkach. Co roku inaczej przedstawione i zawsze ciekawe. Po występie udali sie na klasowe wigilie, w trakcie których podzielili się opłatkiem wraz z nauczycielami.

16 grudnia 2011r. w Przedstawicielstwie Urzędu Marszałkowskiego we Włocławku odbyło się podsumowanie finału Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "PRL państwem stanu wyjątkowego". 28 października 2011r. dziesięciu uczniów V Liceum Ogólnokształcącego im. R.Schumana rozwiązywało test sprawdzający wiedzę o stanie wojennym i najnowszej historii państwa polskiego. Najlepszym okazał się Patryk Jędrzejewski, który zajął I miejsce. Dzięki temu zwycięstwu reprezentował województwo kujawsko-pomorskie w krajowym etapie konkursu. Trzecie miejsce zajęli ex aequo Monika Bartczak (z klasy II c) i Michał Opaluch (z klasy II b). Uczniów do konkursu przygotowywała p.Bożena Piętowska.

16 grudnia 2011r. w Przedstawicielstwie Urzędu Marszałkowskiego we Włocławku odbyło się podsumowanie konkursu literacko-plastycznego "30.rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce". Laureatem w kategorii literackiej z V Liceum Ogólnokształcącego został Konrad Różycki z klasy I b. Opiekę merytoryczną nad uczniem sprawowała p.Agnieszka Zdrojewska.

16 grudnia 2011r. w Przedstawicielstwie Urzędu Marszałkowskiego we Włocławku odbył się II etap rejonowy VIII Regionalnego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym dla klas szkół ponadgimnazjalnych. Z V Liceum Ogólnokształcącego zakwalifikowali się uczniowie: Karolina Głuszkowska z klasy II b i Sebastian Klonowski z klasy III a. Uczniów do konkursu przygotowywała p. Bożena Piętowska.

W dniach 14-15 grudnia 2011r. odbyły się finały konkursu z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Test finałowy rozwiązywało 18 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, wśród nich znalazł się Patryk Jędrzejewski z klasy III a integracyjnej. Jako jedyny reprezentował województwo kujawsko-pomorskie. Uczestnicy rozwiązywali test z pytaniami dotyczącymi stanu wojennego i historii najnowszej oraz prezentowali pracę multimedialną, którą wcześniej przygotowali. Oprócz części konkursowej organizatorzy zapewnili dla uczestników konkursu i ich opiekunów dodatkowe atrakcje. Młodzież zwiedzała Muzeum Kopalni "Wujek", w Izbie Pamięci miała okazję wysłuchać wykładu na temat historii kopalni, walk górników w powstaniach śląskich oraz ich udziału w strajkach lat osiemdziesiątych. Uczestnicy konkursu obejrzeli dwa filmy. Pierwszy przedstawiał pacyfikację kopalni w okresie stanu wojennego i tragiczną śmierć górników 16 grudnia 1981 roku. Drugi film oparty był na opisach świadków wydarzeń w Kopalni "Wujek" oraz relacjach rodzin poległych i rannych górników. Finaliści złożyli także kwiaty pod krzyżem upamiętniającym ofiary pacyfikacji. Uroczyste ogłoszenie wyników nastąpiło 15 grudnia 2011r. w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach. Patryk Jędrzejewski zajął w finale wysokie 8. Miejsce. Otrzymał nagrody książkowe, dyplom oraz list z podziękowaniem. Opiekę i przygotowanie Patryka Jędrzejewskiego do konkursu sprawowała p. Bożena Piętowska.

W Zespole Szkół nr 5 we Włocławku z inicjatywy p.Ireny Narewskiej po raz drugi odbyła się akcja "Marzycielska Poczta". Uczniowie integracyjnej klasy IIIc V LO im. Roberta Schumana pisali pełne ciepłych słów listy do chorych dzieci z całej Polski. Szczególnie zaangażowały się : Daria Wilińska, Katarzyna Kucharska, Justyna Bewicz, Anna Łukomska, Hoang Thi Thanh Huyen (Dorota) i Weronika Cichowlas.Tematem listów były zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Dołączone do nich zostały również drobne upominki- słodycze, zabawki, kolorowanki. Dzieci otrzymały serdeczne życzenia wesołych świąt, spełnienia wszystkich marzeń, powrotu do zdrowia oraz wielu sił i wytrwałości. Licealiści zaś zadeklarowali, że kolejny raz wezmą udział w akcji pisania listów .

Na początku listopada nasza placówka przyłączyła się do akcji zbiórki zabawek, odzieży i artykułów higienicznych dla Wielofunkcyjnej Placówki Wychowawczo- Opiekuńczej w Brzeziu. Dnia 09.12.2011r wszystkie zebrane rzeczy zostały przekazane Motórzystom z Włocławka, którzy to przekazali dary do placówki w Brzeziu.

Dnia 08.12.2011r odbył się pokaz tworzenia wyrobów z masy solnej prowadzony przez panią A.Przybysz, w którym brała udział młodzież naszej szkoły. Wszyscy bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach. Odbyła się również sprzedaż dekoracji bożonarodzeniowych wykonanych z wstążki satynowej, masy solnej i wielu innych materiałów.

6 grudnia Samorząd Uczniowski zorganizował Mikołajki. Uczniowie prezentowali się w rytm muzyki w strojach Mikołaja, Choinki i Śnieżynki. Poszczególne klasy były oceniane przez jury p. I Ćwiklińską,p. A.Lewandowską, p.M. Mechułę. Było kolorowo i zabawnie.

W Ramach Tygodnia Wolontariatu - dnia 06.12.2011r Szkolny Klub Wolontariatu "EMPATYCZNE SERCE" zorganizował sprzedaż kartek bożonarodzeniowych i ciast domowego wypieku. Sprzedaż cieszyła się dużym zainteresowaniem. DZIĘKUJEMY.

02.12.2011r. odbyła się II Gala Wolontariatu w Pałacu Bursztynowym we Włocławku. Nasza uczennica Justyna Bewicz reprezentantka klasy IIIC została nominowana do Tytułu Wolontariusza Roku 2011. GRATULUJEMY.

Dnia 2 grudnia w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. W związku z tym, że integracja w naszej szkole trwa od 8 lat, pielęgnujemy to i tradycją jest obchodzenie tego dnia tak, aby zaznaczyć jak ważne w naszej szkole są dla nas osoby z niepełnosprawnościami i jak bardzo chcemy je wspierać. Widzimy na co dzień, jak borykają się ze swoimi problemami, przez to rodzi się w nas wszystkich poczucie opiekuńczości, tolerancji i pomocy. Całą uroczystość otworzył występ włocławskiej grupy break dance: " Crazy Sqad ", którego instruktorem jest Michał Ropejko. Naszym gościem specjalnym w repertuarze swoich piosenek była absolwentka naszej szkoły Agnieszka Maciejewska, która jest osobą niepełnosprawną i jedną z najlepszych absolwentów naszej szkoły. Przygotowane zabawy, miały na celu u?wiadomić uczniom pełnosprawnym, jak trudno osobom z niepełno sprawnościami pokonywać codzienne zmagania z problemami, których my, osoby zdrowe nie dostrzegamy. Były one śmieszne i zabawne ale jednocześnie skłaniały wszystkich do refleksji.

30.11.2011 Samorząd Uczniowski zorganizował dla uczniów wróżby andrzejkowe. Wszyscy dobrze się bawili.

W dniu 28 listopada w Pałacu Bursztynowym we Włocławku odbyło się podsumowanie konkursu organizowanego przez nauczycieli Zespołu Szkół nr 5: Annę Martynowską i Beata Pikulską "Słowa Wyobraźnią Malowane". Nadesłano 145 prac z kilkunastu szkół z Włocławka i okolic. Celem konkursu "Słowa wyobraźnią malowane" było odkrywanie uzdolnień i zainteresowań uczniów oraz zachęcanie do ekspresji plastycznej na temat ulubionych tekstów literatury i poezji.. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych - gimnazjum, liceum.
Honorowy patronat nad konkursem objęły: Fundacja Samotna Mama i Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku. Nagrody ufundowali: Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierz?t "Sokół", DGS S.A., Kujawsko-Pomorskie Centrum Nauczycieli, Galeria Sztuki Współczesnej. Prace oceniała komisja w składzie: p. Mariusz Konczalski- artysta plastyk, p. Lidia Piechocka Witczak- Dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej, p. Magdalena Brewczyńska - konsultant Kujawsko Pomorskiego Centrum Edukacji..,
NAGRODZENI Gimnazjaliści
III miejsce Weronika Strzelecka/ Gimnazjum nr 4 we Włocławku/Do tekstu "Chłopiec w pasiastej piżamie" John Boyne/ nauczyciel uczący Joanna Borowiak
II miejsce Magdalena Dąbrowska / Gimnazjum nr 4 / Do tekstu "Romeo i Julia" Williama Szekspira/ nauczyciel uczący Joanna Borowiak
I miejsce Martyna Makowska / Gimnazjum nr 2 w Wieńcu/ nauczyciel uczący Renata Kwiatkowska
NAGRODZENI Licealiści
III miejsce Izabela Olczak/ III LO/ Do tekstu " Deszcz jesienny" Leopolda Staffa / tytuł pracy " Deszcz jesienny"/ n-l Edyta Hankowska Czerwińska
II miejsce Urszula Przybyszewska/III LO/ do teksu "Życie to nie teatr" Edwarda Stachury, tytuł pracy " Życie to jest teatr"/ n-l Iwona Kosińska
I miejsce Łukasz, Ryszard Pałczyński /I LO im Ziemi Kujawsiej/Do tekstu Król Elfów/
Gratulujemy uczniom nagrodzonym i wyróżnionym oraz ich nauczycielom.

Dnia 19.11.2011 w Szkole Języków Obcych Oxford School odbył się finał DRUGIEGO MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO "OXFORD CHALLENGE" dla uczniów III klas gimnazjum, organizowany przez nauczycieli Zespołu Szkół nr 5. Uczniowie rywalizowali o nagrodę główną ufundowaną przez Oxford School - roczny kurs języka angielskiego. Do finału zakwalifikowali się uczniowie z gimnazjów nr: 2,3,7,12 oraz Gimnazjum Zespołu Szkół Katolickich. W finale uczniowie odpowiadali na pytania nauczycieli z Wielkiej Brytanii.
Wyniki konkursu
I miejsce- Karolina Jankowska /Zespół Szkół Katolickich, opiekun: Agnieszka Szablewska/
II miejsce-Adrianna Świątkowska /Gimnazjum nr 3, opiekun: Małgorzata Walkusz/
III miejsce-Aleksander Bobiński /Gimnazjum nr 12, opiekun: Iryna Dąbrowska/
GRATULUJEMY!!!

W ramach programu z funduszu Zajęć Sportowo- Rekreacyjnych pod nazwą Upowszechnienie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży z Włocławka, dofinansowanego przez Ministerstwo Sportu, w naszej szkole prowadzone są sportowe zajęcia pozalekcyjne. Nauczyciele wychowania fizycznego realizują ze swoimi grupami uczniów program z zakresu piłki nożnej, siatkówki, gier i zabaw rekreacyjnych a także organizacji imprez sportowych. Młodzież z Gimnazjum nr 10 jak i V LO ma możliwość korzystania z zajęć nauki i doskonalenia pływania na basenie ZSEl w każdy wtorek w godzinach 14.15- 15.00.

18 listopada 2011 roku w Gimnazjum nr 9 we Włocławku odbyły się finałowe zmagania w X Wojewódzkim Konkurskie Recytacji Poezji i Prozy oraz Pieśni Regionalnej pod hasłem: "Bądź pozdrowiona, ziemio rodzinna..." Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy Ib liceum Renata Michalak. Przygotowała wiersz Cecylii Zielińskiej pt. "Koza na Kujawach" Wykonanie bardzo podobało się jurorom. Uczennica otrzymała wyróżnienie i nagrodę specjalną od organizatorów konkursku.

W dniu 16 listopada 2011 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji w Zespole Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej we Włocławku odbyło się spotkanie z p. Henrykiem Skrzypkowskim- pastorem Kościoła Chrześcijan Baptystów , p. Michałem Walkiewiczem- proboszczem Kościoła Ewangelicko Augsburskiego oraz p. Małgorzatą Waszkiewicz- malarką i pisarką. Celem spotkania było propagowanie postawy otwartości, kształtowanie umiejętności wczuwania się w potrzeby i uczucia innych osób, tolerancji i szacunku dla odmienności, a także uświadomienie uczniom negatywnych skutków uprzedzeń i dyskryminacji. W spotkaniach uczestniczyła młodzież z gimnazjum i liceum. Spotkanie przygotowały p. Anna Martynowska i p. Iwona Ćwiklińska.

Pod hasłem "Żeby Polska była Polską" odbyła się akademia z okazji 93 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczną uroczystość przygotowali uczniowie z klasy IIIb liceum pod kierunkiem p. A. Łukawczyk i p. K. Rzepeckiej-Paluch. Tematem przewodnim montażu słowno-muzycznego były współczesne oblicza patriotyzmu. Recytację przeplatała muzyka F. Chopina (wykonana na skrzypcach przez gimnazjalistkę z kl. 2a) oraz poezja (śpiewana przez J. Wójcickiego, P. Gintrowskiego, M. Grechutę). Całość uroczystości i jej oprawa była okazją do refleksji na temat różnych sposobów wyrażanian miłości do ojczyzny.

Dnia 3 listopada 2011 roku gościliśmy w naszej szkole policjantów z Komendy Miejskiej Policji we Włocławku. Komisarza Grzegorza Demicha z prewencji oraz aspiranta Krzysztofa Jastrzębskiego z ruchu drogowego. Komisarz Grzegorz Demich z prewencji rozmawiał z młodzieżą na temat właściwych relacji rówieśniczych, w związku z przypadającym na 16 listopada Dniem Tolerancji. Na konkretnych przykładach omówił odpowiedzialność nieletnich za popełnione czyny i zachowania świadczące o demoralizacji, w kontekście ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Przypomniał młodzieży jakie mogą być skutki prawne i konsekwencje eksperymentowania z używkami. Aspirant Krzysztof Jastrzębski z ruchu drogowego rozmawiał z uczniami na temat najczęstszych przyczyn wypadków i kolizji z udziałem młodych uczestników ruchu drogowego, do których można zaliczyć: przechodzenie/przebieganie w miejscach niedozwolonych, niestosowanie przepisów kodeksu drogowego, kierowanie motorem lub rowerem, nie zapinanie pasów w czasie jazdy samochodem. Omówił konsekwencje prawne jazdy bez uprawnień po drogach publicznych. Spotkanie przygotowali p. Żaneta Jastrzębska, p. Magdalena Cześnin oraz p. Piotr Tadych.

W październiku uczniowie z klasy II A i IIB LO wzięli udział w czwartej edycji plastycznych warsztatów profilaktyczno- twórczych pt. "Sztuka zamiast…" organizowanych przez Galerię Sztuki Współczesnej we Włocławku. Warsztaty składały się z trzech części: 1.Teoretyczne wprowadzenie w podstawy wiadomości o rzeźbie, z zakresu historii sztuki.2. Działania manualne.3.Spotkania z pedagogiem-specjalistą w dziedzinie terapii uzależnień.

Dnia 17 października 2011 roku Szkolny Klub Wolontariatu Empatyczne Serce zorganizował akcję charytatywną dla Kubusia Milewskiego. Uczniowie klasy IIIc sprzedawali ciasta domowego wypieku. Zebrane pieniądze w kwocie 500 złotych zostały przekazane rodzicom Kubusia na turnus rehabilitacyjny. Wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji serdecznie dziękujemy.

15-10-2011r klasa 3a wybrała się nad Wisłę, opodal kościółka św. Jana Chrzciciela, aby rysować jego detale architektoniczne. Niestety pogoda pokrzyżowała nieco te plany.
Z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej i Święta Szkoły 14.10.2011 – odbyła się uroczysta akademia, ślubowanie i potyczki klas pierwszych. Uroczystość przygotowały p. L. Jurzysta, p. H.Szycht,p.A.Martynowska . W potyczkach I miejsce zajęła klasa 1a gimnazjum, II miejsce- IB liceum, III miejsce - IA liceum. Gratulujemy!

10 października 2011 r. kolejny raz nauczyciele rewalidacji zorganizowali piknik nad jeziorem "Łuba". Brali w nim udział uczniowie wszystkich klas integracyjnych. Czas minął nam niepostrzeżenie na zabawach i grach oraz przy ognisku. Odwiedził nas również przedstawiciel Nadleśnictwa Włocławek, dzięki któremu mogliśmy spędzić czas na łonie natury.

W dn. 04.10.2011 młodzież naszego gimnazjium (z klasy 3b, 2a, 2b) oraz liceum (IIIa) brała udział w proteście przeciwko agresji w stosunku do zwierząt zorganizowanym przez włocławskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Tego dnia uczniowie pod opieką p. Hanny Szycht udali się na ul. Bechiego 2 pod Urząd Marszałkowski z własnoręcznie wykonanymi trasparentami i plakatami. Na miejscu odczytali swoje apele i wiersze, chcąc w ten sposób zaprotestować przeciwko znęcaniu się nad zwierzętami. Zwiedzili także okolicznościową wystawę i udzielili wywiadu do telewizji CW24.

Wszystkim, którzy zapoznali się i głosowali na nasz reportaż na stronie www.czystysport.pl serdecznie dziękujemy.Jak się dowiedzieliśmy zostaliśmy laureatami tego konkursu. Więcej informacji na
http://www.czystysport.pl/reportaz/434

W związku z obchodami Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji /3-9 października/ uczniowie klasy II B LO odwiedzili dzieci z Przedszkola nr 19 we Włocławku. Licealiści zachęcali przedszkolaków do czytania książek, rozmawiali na temat: Dlaczego warto czytać książki? Głośno czytali bajki Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, które zostały z zainteresowaniem wysłuchane przez dzieci.

W dniu 1 października klasa 3b wybrała się na plener nad Wisłę. Zadaniem uczniów było narysowanie włocławskiego mostu im. Edwarda Śmigłego-Rydza. Uczniowie posługiwali się ołówkiem, a rysowanie mostu miało być wykorzystaniem w praktyce wiedzy o perspektywie linearnej i walorze w rysunku. Popatrzcie jak im się udało. W plenerze wzięli udział: Ania Frąk, Kamila Kelsztejn, Basia Konecka, Adrian Muszyński, Przemek Obrębski, Patryk Piątek, Karolina Święcicka, Adrian Twardowski.

Dnia 30.09.2011r. w naszej szkole odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta.
*Liczba uczniów głosujących 223 *Liczba głosów nieważnych 6 *Liczba głosów ważnych 217
1. Igor Mikołajczyk otrzymał II C 156 głosów
2. Aleksandra Kowalska otrzymał II B 61 głosów

Dnia 30.09.2011r odbył się Magiczny wieczór w bibliotece. Podczas spotkania uczniowie i nauczyciele opowiadali o swoich ulubionych książkach, czytali wybrane fragmenty tekstów, dzielili się swoimi przemyśleniami, wymieniali się książkami, które przynieśli ze sobą. Następnie wszyscy obejrzeli film pt. "Joanna" Feliksa Falka.

Nasza placówka bierze udział w konkursie "Czysty Sport w Każdej Szkole". Polega on na stworzeniu reportażu ze szkolnych, międzyszkolnych lub amatorskich zawodów sportowych oraz opublikowaniu go na Portalu CZYSTYSPORT.PL.
Prosimy wszystkich o zapoznanie się z naszym reportażem pt. "Uzależnij się tylko od sportu" i kliknięciu ikony "Poleć", po wcześniejszym zalogowaniu na stronie portalu. Podajemy link: http://www.czystysport.pl/reportaz/377

13 września 2011r. zapisał się w dziejach szkoły jako dzień niezwykle smutny: pożegnaliśmy nauczyciela historii doktora Piotra Bokotę- wielotniego pracownika ZS nr 5 we Włocławku, który zmarł 7 września tegoż roku.
My, nauczyciele mieliśmy zaszczyt pracować z wybitnym historykiem, badaczem dziejów Bazyliki Katedralnej, Włocławka i Kujaw. Dr Piotr Bokota był autorem kilkuset publikacji naukowych, komisarzem wielkich wystaw muzealnych i współpracownikiem wielu towarzystw naukowych.
Spectrum jego zainteresowań jako historyka rozciągało się niezwykle szeroko: od numizmatyki do historii regionu i historii sztuki. Jego pracowitość była legendarna.
Profesor Bokota był przyjacielem młodzieży. Pozostawił po sobie pamięć o niezwykłych lekcjach historii oraz wdzięczność uczniów, których zainteresował przedmiotem do tego stopnia, że podążyli tą drogą nauki już jako studenci.
Odszedł od nas prawy i skromny człowiek, serdeczny kolega i oddany nauczyciel. Odszedł za szybko i za wcześnie.

1 września 2011r. o godz 830 uroczyście rozpoczeliśmy rok szkolny 2011/2012..
"A czas jak rzeka". Pod takim hasłem żegnali?my w tym roku uczniów trzeciej klasy gimnazjum, życz?c im samych dobrych wyborów życiowych i sukcesów w przyszłym życiu szkolnym i zawodowym. Chcieliby?my, żeby miło wspominali chwile spędzone wraz z nami. Rozdali?my także ?wiadectwa i nagrody pozostałym uczniom.

Uczniowie V LO im. Roberta Schumana i Gimnazjum nr 10 napisali kartki i listy do chorych dzieci. Zachęceni przez p. Irenę Narewsk? wł?czyli się do akcji "Marzycielska Poczta" i tym samym sprawili wiele rado?ci dzieciom, które czas spędzaj? na bolesnych rehabilitacjach i badaniach. Listy i kartki pisz? także aktor Artur Barci? i europoseł Paweł Zalewski, a akcję promuj? Radiowa Trójka i Magazyn Ekspresu Reporterów. Chore dzieci uwielbiaj? dostawać Kartki. Każdy może napisać do wybranego dziecka, wystarczy wej?ć na stronę marzycielskapoczta.pl, to nic trudnego. Tutaj więcej informacji

"BEZPIECZNE WAKACJE NAD WODˇ"- w pi?tek 17.06.2011r klasy liceum ogólnokształc?cego i gimnazjum ZS5 we Włocławku uczestniczyły w spotkaniu z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym we Włocławku. Młodzież miała okazję dowiedzieć się jak postępować z poszkodowanym, obejrzeć pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej zaprezentowany przez ratowników : Adama Deskiewicza, Adama Kodymowskiego, Mateusza Szymańskiego i Konrada Rucińskiego. W pokazie użyty został sprzęt ratowniczy, fantom. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami bezpiecznego zachowania nad wod?. Pomysłodawc? spotkania i pokazu była p.Żaneta Jastrzębska- nauczycielka ZS5.

31.05.11r. w ramach Szkolnego Dnia Dysleksji oraz projektu Szkoła z klas? 2.0 wydana została gazetka okoliczno?ciowa pod hasłem: "Dysleksja mistrzyni? paradoksu". W tym też dniu w ?wietlicy szkolnej odbyło się spotkanie z włocławskim poet? Mirosławem Antonim Glazikiem, autorem wielu ksi?żek, laureatem licznych konkursów literackich. Po wstępnej pogadance na temat poezji pana Glazika rozpoczęły się zajęcia warsztatowe dotycz?ce twórczo?ci własnej. Poeta w trakcie zajęć opowiadał o swojej działalno?ci. Uczniowie zarówno samodzielnie, jak też wspólnie próbowali pisać wiersze, wykorzystuj?c tym samym własn? kreatywno?ć i wyobraĽnię. Owocem warsztatów jest wiersz pt.: "Miło?ć".

miło?ć to dar Boży
radosny u?miech
iskra namiętno?ci
czas rozwianych włosów
spojrzenie pełne ufno?ci
rozedrgane motylki w brzuchu
ma?lane oczy
głowa w chmurach z podniesionym czołem
my?lenie o niebieskich migdałach
wieczna tęsknota
walka
zmaganie o względy
klucz do serca i szczę?cia
cierpienie i ból
rozczarowanie i rozpacz
zmaganie z przykrą codziennością
wołanie o różowe okulary
wyrzeczenie się przyjemno?ci
rozpaczliwa ucieczka przed zdrad?
niepowetowana strata czasu
skomplikowana jedno?ć duszy
nieustanna i codzienna walka o serce drugiej osoby
wzajemna uczciwo?ć
Organizatorzy: K. |wiatkowska, B. Pikulska-Dumińska, R. Wieczorek


Dnia 6 czerwca 2011 roku w Zespole Szkół Nr 5 im. Unii Europejskiej ?więtowali?my "Dzień Szkoły bez Przemocy". Ogólnopolskie ?więto wszystkich tych, którzy nie zgadzaj? się na przemoc i angażuj? się w budowanie szkoły jako miejsca przyjaznego dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Tego dnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w happeningu, prelekcji. Celem naszej akcji było eliminowanie i ograniczanie zachowań agresywnych, uczenie radzenia sobie w sytuacjach trudnych, doskonalenie relacji interpersonalnych, zachęcanie rodziców do współpracy ze szkoł?.

Dnia 1 czerwca 2011 roku uczniowie Zespołu Szkół Nr 5 im. Unii Europejskiej uczestniczyli w obchodach Dnia Europejskiego. Tegoroczne hasło przewodnie brzmiało "Podróż po zjednoczonej Europie". Celem imprezy było przybliżenie kultury krajów członkowskich Unii Europejskiej w formie konkursu poł?czonego z dobr? zabaw?. Młodzież zaprezentowała piosenki, skecze, tańce charakterystyczne dla danego regionu. Prawdziw? uczt? były jednak kulinaria, smakowite potrawy z różnych czę?ci kontynentu, które przygotowano do degustacji. Jury w składzie pani wicedyrektor Ewa Olejnik, pani Anna Martynowska, pani Anna Lewandowska i pan Piotr Tadych oceniali pomysły oraz zaangażowanie naszych uczniów.

Uczniowski Klub Sportowy MECHANIK działaj?cy przy Zespole Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej, zorganizował po raz ósmy Integracyjny Mityng Lekkoatletyczny dla szkół podstawowych i gimnazjów. Impreza została wł?czona do Europejskiego Tygodnia Sportu, wspierana przez Urz?d Miasta- Wydział Promocji Zdrowia i Polityki Społecznej, realizacja zadania Ochrona zdrowia, w tym działania na rzecz osób niepełnosprawnych. W zawodach brało udział 115 uczniów i 10 opiekunów z następuj?cych szkół: SP 7, SP 18, SP 3, SP 22, G 5, G 3, G 10. Rozegrano biegi na dystansie 60m, 300m, 600m, 1000m, pchnięcie kul? dla uczniów gimn. Jak co roku odbył się Bieg Integracyjny. W klasyfikacji generalnej uzyskano następuj?ce miejsca: Im SP 18, IIm SP 22, IIIm SP 3, IVm SP 7. W?ród gimnazjów Im Gimn. 3, IIm Gimn.10, IIIm Gimn. 5. Szkoły otrzymały puchary i dyplomy oraz nagrody w postaci sprzętu sportowego. Zapraszamy za rok.

Uczniowie V LO im. Roberta Schumana pod opiek? p.Joanny Frontczak aktywnie wł?czyli się w pomoc w organizacji Młodzieżowych Mistrzostw Drużyn PCK. Ich rzetelno?ć i kompetencja zyskały uznanie w?ród sędziów poszczególnych stacji oraz pracowników włocławskiego oddziału PCK.

W Zespole Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej zorganizowano Drzwi Otwarte. Zainteresowani nauk? w V LO im. Roberta Schumana z oddziałami integracyjnymi oraz w Gimnazjum nr 10 z oddziałami integracyjnymi mogli skorzystac z wielu atrakcji zaoferowanych przez młodzież ZS 5 oraz przez włocławski WORD. Pracownicy WORD przygotowali rowerowy tor przeszkód. Każdy mógł sprawdzić swoje umiejętno?ci cyklisty, a wkładaj?c alkogogle przekonać się, jak niebezpieczny jest kierowca pod wpływem alkoholu. Zwiedzaj?cy obejrzeli przedstawienie "Dracula" w jęz. angielskim w wykonaniu uczniów V LO, a także przedstawienie profilaktyczne "Punkt zwrotny", które przygotowali uczniowie 1a Gimnazjum nr 10. Gry i zabawy z jęz. angielskim, język migowy na zajęciach rewalidacji, wystawa lalek z XIX wieku, a także talenty wokalne i taneczne uczniów, to nie jedyne z wielu ciekawych propozycji, które zostały zaprezentowane. Zapraszamy do nas absolwentów klas szóstych szkoły podstawowej i młodzież kończ?c? gimnazjum.

Tegoroczna XI Parada Schumana rozpoczęła się od przemarszu 30-osobowych delegacji z 28 włocławskich szkół. Składała się z dwóch czę?ci: I czę?ć artystyczno-sportowa pod hasłem "Podróż po krajach europejskich" to występy przedstawicieli szkół, którzy prezentowali piosenki, tańce, grę na instrumentach, sztuki walki: karate, aikido. Szkołę nasz? reprezentowała Paulina Dr?żkowska, uczennica klasy Ib, która wykonała piosenkę pt: "Czas nas uczy pogody". II czę?ć konkursowa: - konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum; - konkurs wiedzy o krajach Unii Europejskiej dla szkół ponadgimnazjalnych, w którym V LO im. Roberta Schumana zajęło I miejsce. Szkołę reprezentowali: Patryk Jędrzejewski i Damian Jaworski z klasy IIa.

W miesi?cu kwietniu odbył się Wewn?trzszkolny Turniej Piłki Siatkowej klas ponadgimnazjalnych o Puchar Dyrektora i Rady Pedagogicznej.
I miejsce- klasa Ia
w składzie:
 • Paweł Kmieć
 • Mateusz Różański
 • Konrad Katolik
 • Jakub Sieraczkiewicz
 • Arkadiusz Jerużalski
 • Artur Doliniec
II miejsce-klasa IIb
w składzie:
 • Aleksandra Konopko
 • Maja Kotarska
 • Paweł Kwiatkowski
 • Marcin Kamiński
 • Michał Politowski
 • Patryk Hołtyn
 • Oskar Mazurkiewicz
 • Adrian Barkowski
III miejsce-klasa IIa
w składzie:
 • Dominika Ostrowiecka
 • Kamil Dobrowolski
 • Patryk Sołtys
 • Łukasz Łuczak
 • Dawid Koziński
 • Kamil Grzelak
IV miejsce-klasa Ic
w składzie:
 • Marika Kotarska
 • Andrzej Lubański
 • Konrad Osiński
 • Dominik Słomski
 • Igor Mikołajczyk
 • Bartek Kołodziej
 • Daniel Politowski
V miejsce-klasa Ib
w składzie:
 • Magdalena Piekarska
 • Daria Sołdecka
 • Natalia Wesner
 • Jakub Kozłowski
 • Michał Wołczak
 • Radosław Paliński
 • Mateusz Marczewski

27.04 - 29.04.2011r. DNI KSIˇŻKI I TWÓRCZO|CI CZESŁAWA MIŁOSZA W NASZEJ SZKOLE.
1. Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Słowa wyobraĽni? malowane".
I miejsce : Dagmara Kubiak , Michał Politowski
II miejsce : Oskar Mazurkiewicz , Anna Łukomska
III miejsce: Patrycja Pasternak, Joanna Kazmierczak
2. Konkurs recytatorski "Twórczo?ć Czesława Miłosza"
I miejsce: Milena Wesołowska
II miejsce: Aleksandra Kowalska, Julita Wojnowska
III miejsce: Maja Kotarska
3.BOOKCROOSING -rozdawanie i wymiana ksi?żek między uczniami i nauczycielami naszej szkoły oraz ulotek promuj?cych czytelnictwo.
4. LICEALI|CI -PRZEDSZKOLAKOM
Spotkanie licealistów z przedszkolakami. Gło?ne czytanie bajek dzieciom..

V LO im. Roberta Schumana pożegnało swoich maturzystów. Uczniowie z najwyższymi osiagnięciami w nauce otrzymali nagrody: Patrycja Wierzchucka, Patrycja Stolcman, Magdalena Pilarska, Karolina Kuligowska, Natalia Wi?niewska, Paweł Krzemiński, Marta Bloch, Eliza Pietrzykowska, Jakub Napiórkowski. Podczas uroczysto?ci został przekazany Sztandar Szkoły, a chór szkolny i wyst?pienia uczniów młodszych klas wywołały wzruszenia w sercach abiturientów i nauczycieli. Niepowtarzalna atmosfera oraz zawiaz?ne przyjaĽnie zwłaszcza w klasach integracyjnych, daj? pewno?ć, że wzorem uczniów z poprzednich roczników także i Ci,będ? odwiedzać szkołę i miło wspominać spędzone chwile.

W ostatni przed?wi?teczny dzień w szkole, klasy pierwsze Gimnazjum nr 10 i V LO brały udział w Potyczkach oraz ujawniały swoje Talenty. Wiele ciekawych konkurencji pozwoliło na wyłonienie zdobywców palmy pierszeństwa: w Gimnazjum zwyciężyła kl 1b, za? w LO klasa Ic. Uczniowie mieli również możliwo?ć przedstawienia zasad zdrowego żywienia w ramach ogólnopolskiego programu profilaktycznego Trzymaj Formę. Zaprezentowano talenty taneczne, poetyckie, a także wokalne. Aktorskie uzdolnienia można było podziwiać w przedstawieniach: integracyjnym " Współczesna wersja Kopciuszka" oraz w profilaktycznym " Punkt zwrotny". Premiery obu przedstawień miały swoje miejsce wcze?niej w Teatrze Impresaryjnym.

W pi?tek 15.04.2010r. klasy: IA, IIA I IIC uczestniczyły w spotkaniu z kuratorem s?dowym E. Russos i wolontariuszem współpracuj?cym z Zakładem Karnym we Włocławku- P. Russos. Celem spotkania było przybliżenie uczniom specyfiki pracy ze skazanymi. Zostały omówione metody i formy współpracy ze skazanymi. Piotr Russos opowiedział o Zakładzie Karnym, resocjalizacji więĽniów. Widać było szok i przerażenie na oczach odbiorców, gdy zostały przedstawione kary za dane wykroczenie; za niektóre jakże wydawać by się mogło niewinne rzeczy można dostać naprawdę surow? karę. Wizja więzienia i braku przyszłych perspektyw po odbyciu kary zapewne skłoniła nas wszystkich do my?lenia. Dziękujemy Państwu Russos za przybycie i liczymy na kolejne spotkanie, ale tym razem z pieskami chihuahua.

Recenzja spektaklu " Mistrz i Małgorzata". Teatr Ludzi Upartych podj?ł się trudnego zadania, którym było przeniesienie powie?ci pt " Mistrz i Małgorzata" na deski teatru. Utwór ten autorstwa Michała Bułhakowa przez wielu krytyków uważany jest za jedno z najlepszych dzieł XX w. Czy udało się im to trudne zadanie? Czy został zachowany pierwotny duch powie?ci? W jaki sposób ukazano najważniejsze w?tki? Z czego zrezygnował reżyser, a co zaakcentował? Jakimi elementami podkre?lił ponadczasowo?ć i uniwersalno?ć dzieła?[więcej]

Pani Małgorzata Pietrzak, poetka i krytyk literacki, dnia 25.03. 2011r. była go?ciem w bibliotece szkolnej na spotkaniu autorskim z młodzież? z cyklu "Ciekawy człowiek, wyj?tkowa pasja, interesuj?cy zawód". Zadebiutowała w 2001r. na łamach dwumiesięcznika "Nasze Sprawy". Wydała dziewięć tomików poezji, m.in. Serce pełne deszczu, Wiosna spełnionych marzeń, Nim siebie odnajdę, Listy do Fausta. Pisze również prozę i teksty piosenek. Zajmuje się promowaniem ?rodowisk twórczych w Lubrańcu. Stypendystka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 2010r. Członkini Zwi?zku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Autorów Polskich , należy także do Koła Literatów Polskich im. Zbigniewa Herberta w Lublinie.

18.03.2011r. Pan Henryk Skrzypkowski spotkał się z młodzież? naszej szkoły w ramach cyklu " Ciekawy człowiek, wyj?tkowa pasja, interesuj?cy zawód". Kaszub, Pastor Ko?cioła Chrze?cijan Baptystów, m?ż, ojciec dziewięciorga dzieci, w tym dwóch przysposobionych, niepełnosprawnych dziewczynek Ani i Martynki. Aktywnie zaangażowany w pracę z młodzież? oraz ze ?rodowiskiem osób uzależnionych i bezdomnych. Jego pasj? jest poznawanie Pisma |więtego.

Dnia 16 marca 2011 roku uczniowie Zespołu Szkół Nr 5 im. Unii Europejskiej we Włocławku uczestniczyli w XII Prezentacjach Twórczo?ci Artystycznej Osób Niepełnosprawnych "Mój ?wiat- moje życie". Zorganizowanych przez Włocławski O?rodek Edukacji i Promocji Kultury. Prezentacje miały charakter imprezy integracyjnej. W imprezie wzięli udział soli?ci oraz zespoły wokalne, taneczne, teatralne, z Domów Pomocy Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Szkół Integracyjnych i innych placówek zajmuj?cych się działalno?ci? opiekuńcz?, wychowawcz? i rewalidacyjn?. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali widzom Współczesn? wersję Kopciuszka. W przerwach między prezentacjami młodzież mogła obejrzeć wystawy o tematyce wielkanocnej. Wystawę przygotowali również uczniowie z naszej szkoły. Wszyscy uczestnicy otrzymali wyróżnienia i puchary.

W V LO im. Roberta Schumana przy ZS 5, odbył się III Konkurs Przedstawień Anglojęzycznych. Kreację aktorsk? uczniów oceniało Jury w składzie: p. Paweł Drzewiecki- aktor, p.Agata Rypińska- Inspektor Wydziału O?wiaty, Sportu i Turystyki UM, p.Marta Straszewska- Kierownik Zakladu Filologii Angielskiej w PWSZ, p.Urszula Puchalska- nauczyciel jęz. angielskiego.
Przewodnicz?cy jury- p. Paweł Drzewiecki docenił poziom przedstawień, który z roku na rok podnosi się. W przedstawieniach ukazany jest barwny ?wiat, inny niż za oknem. Należy docenić również dbało?ć o kostiumy i scenografię.
Przyznano trzy nagrody i trzy wyróżnienia.
Wyróżnienie III stopnia otrzymał Zespół Szkół Technicznych za " Snow White and Seven Dwarfs"
Wyróżnienie II stopnia otrzymał Zespół Szkół nr 1 Centrum Kształcenia Praktycznego w Aleksandrowie Kujawskim za "Snow White- en eco- friendly fairy tale"
Wyróżnienie I stopnia Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krojczynie za " The Picture of Dorian Gray"
Nagrody główne:
I miejsce IV LO im. K.K. Baczyńskiego sztuka "Twilight" (odtwarzacz DVD ufun. przez PWSZ)
II miejsce Zespół Szkół ekonomicznych sztuka " The Picture of Doris Gray"
III miejsce V LO im. Roberta Schumana sztuka " Dracula"
Nagroda za Najlepsz? Rolę Żeńsk? - Magdalena Lenart z ZSEkon.
Nagroda za Najlepsz? Rolę Męsk? - Maciej Smykowski z ZS 1 CKP z Aleksandrowa Kuj.
Przyznano Nagrodę Publiczno?ci, któr? otrzymał Zespół Szkół Ekonomicznych.
Wyróżniono wiele indywidualnych kreacji aktorskich min. dla naszych uczniów z V LO. Wyróżnieni zostali Julita Wojnowska, Dagmara Kubiak i Igor Mikołajczak.
Wyróżnienia reżyserskie trafiły do r?k p. Sylwii Jabłońskiej- opiek. V LO oraz p. Izy Czerwińskiej- piek. ZSEkonom.

Dnia 24 lutego 2011 w ramach programu "Szkoła bez przemocy" Szkolny Klub Wolontariatu "Empatyczne Serce" zorganizował akcję charytatywn? dla trzyletniego Jakuba Milewskiego chorego na dziecięce porażenie mózgowe cztero-kończynowe. Chłopiec samodzielnie nie siedzi i nie chodzi. Wolontariusze w ramach akcji przygotowali ciasta domowego wypieku. Pieni?dze zebrane ze sprzedaży ciast zostan? przeznaczone na rehabilitację Kuby. Kwota jak? udało nam się zebrać to 833zł 81gr. W akcję zaangażowali się również rodzice naszych uczniów szczególne podziękowania dla p. Małgorzaty Wilińskiej i p. Jolanty Żywicy. Dziękujemy dyrekcji, gronu pedagogicznemu, obsłudze oraz wszystkim uczniom Zespołu Szkół Nr 5 za tak aktywne wł?czenie się do akcji.

Prosimy o wsparcie akcji Mam haka na raka, zwi?zanej z profilaktyk? raka płuc. V LO im. Roberta Schumana aktywnie wł?czyło się do ogólnopolskiego programu, maj?cego na celu u?wiadomienie społeczeństwu, jak zgubny i tragiczny finał maj? skutki palenia papierosów. Uczniowie IIc LO pod opiek? p. Joanny Frontczak prowadz? założone w programie rodzaje aktywno?ci: np. zajęcia profilaktyczne w postaci prezentacji multimedialnych nt. przyczyn, leczenia i zapobiegania rakowi płuc. Do 28 lutego można przynie?ć do V LO (ul. Toruńska 77/83) maskotki, które zostan? przekazane dzieciom, objętym opiek? onkologiczn?. Liczymy na wsparcie mediów lokalnych. Więcej na ten temat na stronie www.mamhakanaraka.pl

29 stycznia 2011 r, w restauracji "Go?ciniec" odbył się Bal Studniówkowy V Liceum Ogólnokształc?cego im. Roberta Schumana we Włocławku.
Te i inne zdjęcia z balu można otrzymać u p. R. Cze?nina.

27.01.2011r. przedstawiciele społeczno?ci uczniowskiej spotkali się w ramach cyklu " Ciekawy człowiek, wyj?tkowa pasja, interesuj?cy zawód" z panem Andrzejem Kazimierczakiem - mgr inżynierem, absolwentem Politechniki Łódzkiej na wydziale mechanicznym, od 2006 r., radnym włocławskiej Rady Miasta.

Uczniowie klasy z 2 B gimnazjum w roku szkolnym 2010/2011 uczestnicz? w projekcie badawczo- edukacyjnym " Biblioteki wokół nas". Celem projektu jest poszerzenie wiedzy uczniów na temat działalno?ci bibliotek znajduj?cych się we Włocławku: zebranie niezbędnych informacji o każdej z bibliotek, przeprowadzenie wywiadów z pracownikami, fotografowanie wycieczek do poszczególnych bibliotek, opracowanie prezentacji w programie Power Point, wykonanie ulotki. Uczniowie wraz z koordynatorem projektu Ann? Martynowsk? odwiedzili już Miejsk? Bibliotekę Publiczn? i Bibliotekę Pedagogiczn? we Włocławku.

12 stycznia 2011 roku w Zespole Szkół nr 5 odbyła się debata szkolna dotycz?ca wykorzystania technologii infirmacyjnej i komunikacyjnej w szkole, jak i w życiu codziennym. Celem debaty było wypracowanie Kodeksu ,do którego my jako społeczno?ć szkolna będziemy się stosowali. Zadanie to było kolejnym w projekcie Szkoła z klas? 2.0. W debacie wzięli udział przedstawiciele grona pedagogicznego i klas liceum.

Dnia 10 stycznia 2011 r. odbył się w naszej szkole turniej gry w "Medal of Honor". Pierwsze miejsce zaj?ł Adrian Marczyński z kl. 1b, drugie Adam Łukaszewski z kl. 1a, a trzecie Adrian Brzeziński z kl. 1a. Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

W tym roku uczniowie V LO im. Roberta Schumana i Gimnazjum nr 10 poł?czyli swoje talenty w przygotowanie Bożonarodzeniowych Jasełek- efekt przeszedł oczekiwania- było cudownie, ?miesznie i wzruszaj?co, po prostu wspaniale.

Wzruszaj?ce teksty oraz wykonanie kolęd i pastorałek w wielu językach zaprezentowali uczniowie i absolwenci V LO im. Roberta Schumana. Uroczysto?ć przygotowały p. Urszula Puchalska i p. Honorata Kozińska, chórowi akompaniował p. Henryk Jarosz

W Zespole Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej obchodzono Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Szkoła znana jest m.in. z faktu, iż umożliwia naukę osobom niepełnosprawnym w klasach integracyjnych zarówno w Gimnazjum nr 10, jak i w V LO im. Roberta Schumana. Uroczysty dzień rozpoczęto przedstawieniem kl. 2a gimn. i III b LO pt. Mrówka Kulejka, następnie zagrano skecz "Integracja" oraz przedstawienie "Na zakręcie"- kl. 2b gimn. i Ia LO. Odbył się także konkurs wiedzy o integracji oraz wystawa twórczo?ci osób niepełnosprawnych z Warsztatów Terapii Zajęciowej- prace można było zakupić. Uroczysto?c przygotowały nauczycielki rewalidacji: Renata Wieczorek, Beata Pikulska- Dumińska, Katarzyna |wi?tkowska, Aneta Błaszczyk, Żaneta Jastrzębska oraz Magdalena Cze?nin i Monika Agacka. Fot. Joanna Frontczak

MIKOŁAJKI- czas zabawy i czas solidarno?ci z potrzebuj?cymi dziećmi. W Mikołajki odbył się konkurs przygotowany przez Samorz?d Uczniowski na najciekawszy strój Mikołaja, Choinki i |nieżynki . Uczniowie z poszczególnych klas prezentowali się w rytm muzyki. Uzyskane punkty przez poszczególne klasy zostan? wliczone do całorocznej rywalizacji o Puchar Dyrektora Szkoły. Najlepiej przedstawiła się klasa 1a gimnazjum i I B liceum. Samorz?d Uczniowski przył?czył się do akcji charytatywnej " Pamiętamy o Tobie - |w. Mikołaj i ja" organizowanej przez |wietlicę ORATORIUM, Stowarzyszenie DAJ SZANSĘ" i Włocławski O?rodek Edukacji i Promocji Kultury. Uczniowie naszej szkoły 6 grudnia sprzedawali ciasta własnoręcznie upieczone, aniołki oraz pocztówki i zakładki do ksi?żek. Uzyskany dochód zostanie przeznaczony na rzecz dzieci z Domów Dziecka: nr 1 , nr 2 i Domu Dziecka im. Ks. Bp. W . Owczarka.

LICEALI|CI- GIMNAZJALISTOM W imieniny Andrzeja Samorz?d Uczniowski zaprosił do wspólnej zabawy uczniów gimnazjum. Szczególn? atrakcj? było malowanie twarzy młodszym koleżankom i kolegom.

Dnia 19 listopada w naszej szkole odbyła się III Edycja Wewn?trzszkolnego Konkursu Wiedzy o Wielkiej Brytanii BritKnow. Konkurs kierowany był do uczniów klas pierwszych liceum. Oto zwycięzcy:
I miejsce - Marta Kuraczyk kl. I b
II miejsce - Emilia Migdalska kl. I a
III miejsce - Margerita Piernikowska kl. I a
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

18 listopada 2010 w czwartek w Zespole Szkół Samochodowych we Włocławku odbyły się I Mistrzostwa Miasta w strzelaniu osób niepełnosprawnych. W zawodach wzięli udział uczniowie naszego gimnazjum pod opiek? Elżbiety Mikołajewskiej. Szkołę reprezentowali : Dawid Buczkowski kl 2a, Adrian Muszyński kl 2b, Przemysław Procelewski kl 2b, Kacper KaĽmierczak kl 2b, Adrian Twardowski kl 2b oraz Tomasz Erenc kl 2a. Każdy z zawodników wykonywał po 5 strzałów do tarczy a 10 najlepszych wyników było branych do punktacji zespołowej. W klasyfikacji drużynowej chłopcy z naszego gimnazjum wywalczyli I miejsce, a indywidualnie II miejsce zaj?ł Kacper KaĽmierczak.

10 listopada 2010 r. odbyła się akademia szkolna z okazji- |więta Niepodległo?ci - 11 XI 1918r. Polska odzyskała wolno?ć, na nowo zaczęła budować sw? jedno?ć   i tożsamo?ć narodow?. Tegoroczn? uroczysto?ć - pod hasłem "Ojców krew i synów trud buduje przyszło?ć" przygotowali uczniowie z klasy II b pod kierunkiem p. Agnieszki Łukawczyk i p. Katarzyny Rzepeckiej. Krótk? lekcję historii kolejnych zrywów narodowowyzwoleńczych przeplatały wiersze. Słowa poetów wyrażały pragnienia, nadzieje i niezłomn? wiarę przodków w odzyskanie niepodległo?ci. Podkre?lały wysiłki i zmagania wielu pokoleń Polaków w celu zjednoczenia rozbitego narodu. Recytację uzupełniały pie?ni patriotyczne. Chór szkolny, prowadzony przez p. Henryka Jarosza, wykonał znane pie?ni legionowe. Cało?ć dostarczyła niezapomnianych wrażeń i skłoniła do zadumy nad zawiłymi losami Polski i Polaków.

W |rodę 10 listopada 2010 roku uczniowie Gimnazjum nr 10 we Włocławku wzięli udział w biegach przełajowych w miejscowo?ci Goreń z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległo?ci.Biegi odbywały się na różnych dystansach w terenie le?nym. Najlepszym naszym zawodnikiem okazał się Adrian Twardowski z klasy 2b, który w rywalizacji indywidualnej zaj?ł II miejsce. W kategorii drużynowej nasze Gimnazjum zajęło III miejsce. Opiekunami byli Elżbieta Mikołajewska i Dariusz Wierzbicki.

W dniu 8 paĽdziernika odbył się piknik integracyjny nad jeziorem Łuba, w którym uczestniczyła 100-osobowa grupa uczniów Gimnazjum nr 10 i VLO Zespołu Szkół nr 5 im Unii Europejskiej we Włocławku. Organizatorami imprezy byli nauczyciele: Katarzyna |wi?tkowska, Beata Pikulska-Dumińska, Renata Wieczorek. Młodzież klas integracyjnych wraz z wychowawcami wzięła udział w grachi zabawach plenerowych. Atrakcj? pikniku było pieczenie kiełbasek nad ogniskiem i przy dĽwiękach gitary. Uczniowie aktywnie i wesoło spedzili czas na ?wieżym powietrzu. Jednocze?nie bardzo dziękujemy Nadle?nictwu Włocławek i Le?niczemu Le?nictwa Brze?ć Kujawski za przygotowanie ogniska i mozliwo?ć zorganizowania pikniku.

Dnia 5 i 6.11.2010r. w Zespole Szkół nr 5 we Włocławku odbył się dwuetapowy Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego Oxford Challenge dla uczniów III klas gimnazjum, organizowany przez Liceum nr V im. Roberta Schumana. Uczniowie walczyli o cenne nagrody, które ufundowała Szkoła Języków Obcych Oxford School  Do konkursu zgłosili się uczniowie włocławskich gimnazjów: nr 2, 3, 5, 7, 8, 9, 11, 12. W wyniku eliminacji do finału zakwalifikowało się 15 uczniów, którzy zmierzyli się z anglojęzyczn? komisja konkursow? – Jonathan i Michelle McLernon z Oxford School.
I miejsce Sebastian Dybalski - Gimnazjum nr 12 - opiekun p. Irena D?browska
II miejsce Oliwia Kowalska - Gimnazjum nr 3 - opiekun p. Małgorzata Walkusz
III miejsce Michał Rosiński - Gimnazjum nr 3 -opiekun p. Małgorzata Walkusz
Wyróżnieni zostali: Joanna Gruszka – Gimnazjum nr 3, Jakub Ciarka - Gimnazjum nr 8, Robert Nieprawski - Gimnazjum nr 11
Inicjatorem i koordynatorem konkursu była p. Anna Martynowska, opiekę metodyczn? sprawowała p. Sylwia Jabłońska

21 paĽdziernika uczniowie klasy II c LO byli w Teatrze Impresaryjnym na przedstawieniu „|wiat według Dulskich” na podstawie dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralno?ć pani Dulskiej”. Wykonawcami byli uczestnicy prowadzonych przez tę kulturaln? placówkę warsztatów. Na uwagę zasługuje fakt, że odtwórczyni? głównej roli Anieli Dulskiej była absolwentka naszego liceum-Katarzyna Seniuk.
Choć utwór powstał na pocz?tku XX wieku, jego problematyka jest nadal aktualna. Dulszczyzna jest elementem życia wielu ludzi.
Można zgodzić się ze słowami Ireny Nowackiej: „Dulskim można być zawsze i wszędzie, cechy sportretowane przez Zapolsk? można odnaleĽć w ludziach niezależnie od ich wykształcenia, majętno?ci czy wieku. W tym sensie można zatem mówić - niestety - o wiecznej aktualno?ci dramatu”.

W Dzień Edukacji Narodowej odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Klasy pierwsze gimnazjum i liceum zaprezentowały się z najlepszej strony i ?lubowały na Sztandar Szkoły sw? przynależno?ć do społeczno?ci uczniów Zespołu Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej. Występ artystyczny uczniów kl. IIb LO był po?więcony rocznicy nadania imienia szkole i oczywi?cie Dniu Edukacji. Życzenia od uczniów odebrali nauczyciele i pracownicy administracji oraz obsługi szkoły. Nad cało?ci? uroczysto?ci opiekę sprawowały p. Katarzyna Rzepecka-Paluch, p. Agnieszka Łukawczyk, p. Agnieszka Zdrojewska, fot. Joanna Frontczak.

Dnia 4 paĽdziernika odbyło się w naszej szkole spotkanie z cyklu "Ciekawy człowiek, wyj?tkowa pasja, interesuj?cy zawód". Tym razem lekcje poprowadził pastor Michał Walukiewicz z ko?cioła ewangelicko-augsburskiego we Włocławku. Uczniowie oprócz historii ko?cioła luterańskiego poznali interesuj?ce szczegóły z działalno?ci parafii.

W sobotę 2 paĽdziernika 2010 roku na basenie Delfin odbył się I Turniej Pływacki zorganizowany przez Stowarzyszenie Sportowe Niepełnosprawnych „Eurointegracja” we Włocławku. Celem imprezy było promowanie rekreacji ruchowej i zajęć sportowych dla każdego, w każdym wieku i różnym stanie zdrowia. Uczniowie naszej szkoły pod opiek? nauczycieli wychowania fizycznego Elżbiety Mikołajewskiej i Dariusza Wierzbickiego również wzięli udział w turnieju. Piotr Wasielewski z klasy IIIB zaj?ł I miejsce w swojej kategorii a Tomasz Klepacz i Dawid Buczkowski z klasy 2b w swojej kategorii zostali wyróżnieni medalami, dyplomami i nagrodami rzeczowymi.

Dnia 30 wrze?nia odbyły się w naszej szkole wybory do Młodzieżowej Rady Miasta zorganizowane przez Samorz?d Uczniowski.
Głosowało 258 uczniów naszej szkoły:
Igor Zalewski kl. IIc uzyskał 142 głosy,
Sebastian Klonowski kl. IIa uzyskał 105 głosów,
11 głosów było nieważnych.
Gratulujemy kandydatom dobrych wyników!!!

Wycieczka integracyjna do Lichenia odbyła się w ?rodę 29.09.2010 roku. W wycieczce uczestniczyła klasa II c wraz z wychowawc? pani? Żanet? Jastrzębsk? i pani? Iren? Narewsk?. Celem wycieczki było poznanie historii obrazu Matki Bożej Licheńskiej, zwiedzanie Sanktuarium, zwiedzanie Muzeum Historii Lichenia oraz uczestnictwo w modlitwie i mszy ?więtej w bazylice głównej.

17 wrze?nia 2010 roku młodzież Zespołu Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej we Włocławku wraz z nauczycielami wychowania fizycznego Elżbiet? Mikołajewsk? i Dariuszem Wierzbickim uczestniczyli w spotkaniu z ambasadorem Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkiej Atletyki Wilsonem Kipketerem, które odbyło się w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej we Włocławku. Wilson Kipketer to wielokrotny Mistrz |wiata oraz złoty medalista Mistrzostw Europy. Od 13 sierpnia 1997 do 22 sierpnia 2010 był rekordzist? ?wiata w biegu na 800 metrów.

Koło Przyjaciół Biblioteki działaj?ce w Zespole Szkół nr 5 we Włocławku rozpoczęło swoj? pracę w nowym roku szkolnym od spotkania w Pałacu Bursztynowym z panem Krzysztofem Grz?dzielem -samorz?dowcem, biznesmenem, założycielem fundacji Samotna Mama. Młodzież z integracyjnej klasy IIIB miała możliwo?ć zwiedzić Pałac Bursztynowy, który zdobył tytuł „Budowa roku 2009”oraz porozmawiać z panem K. Grz?dzielem o jego pasji, pracy izainteresowaniach.

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2010/2011. Pierwszego wrze?nia Zespół Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej powitał nowych uczniów V Liceum Ogólnokształc?cego im. Roberta Schumana w klasach Ia - językowej integracyjnej, Ib- humanistycznej, Ic- geograficzno-informatycznej oraz Gimnazjum nr 10 w dwóch klasach (1a i 1b)
Bezpieczne Wakacje - w Zespole Szkół nr 5 go?cił WOPR Młodzież z VLO i Gimnazjum nr 10 miała okazję ogl?dać pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej, który zaprezentowali ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego: Aleksandra Gładysiak, Krzysztof Kłosowski, Jakub Jesionowski. W pokazie użyty został sprzęt ratowniczy, fantom. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami bezpiecznego zachowania podczas wypoczynku wakacyjnego nad wod?. Pomysłodawc? pokazu była p. Żaneta Jastrzębska - nauczycielka ZS5.

8 czerwca 2010r odbył się Integracyjny Mityng Lekkoatletyczny, zorganizowany po raz siódmy przez Uczniowski Klub Sportowy MECHANIK. Zawody rozegrano przy współudziale Urzędu Miasta Włocławek - realizacja zadania Ochrona zdrowia, w tym działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Go?ciem honorowym była p. Mariola Jarzembowska Z-ca Naczelnika Wydziału Promocji Zdrowia i Polityki Społecznej UM. Klub działa przy Zespole Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej, w skład którego wchodz? szkoły z oddziałami integracyjnymi: Gimnazjum nr 10 i V LO im Roberta Schumana. 115 uczniów ze szkół podstawowych: SP 11, SP 10, SP 18 oraz z gimnazjów: G 3, G 10, G 11 rywalizowało ze sob? w duchu fair-play w konkurencjach lekkoatletycznych. Rozegrano również Bieg Integracyjny, po którym każdy uczestnik otrzyma medal i dyplom. Za indywidualne zwycięstwa miejsca I- III wręczono dyplomy i medale, zwycięskie szkoły w punktacji generalnej otrzymały puchary, dyplomy i sprzęt sportowy. Serdeczne podziękowania dla uczniów i nauczycieli opiekunów startuj?cych szkół oraz dla Dyrekcji Zespou Szkół nr 5. Wyniki klasyfikacji drużyn:
szkoły podstawowe I m - SP 18, II m - SP 11, III m - SP 10
gimnazja I m - G 3, II m - G 10, III m - G 11.
Wyniki indywidualne:
SP 60m dziewcz?t
I m Joanna Tobolska SP18 9,96
Im Patrycja Gralewska SP10 9,96
II m Klaudia Mietaska SP18 9,97
III m Agata Wasielewska SP18 10,10
60m chopców
Im Sebastian Janicki SP10 8,46
IIm Marcin Migielski SP11 8,55
IIIm Mateusz Kozowski SP11 8,91
300m dziewcz?t
Im Klaudia Mietaska SP18 56,16
IIm Joanna Tobolska SP18 57,21
IIIm Patrycja Gralewska SP10 1:01,00
300m chopców
Im Marcin Migielski SP11 48,91
IIm Mateusz Kozłowski SP11 49,94
IIIm Mateusz Nowakowski SP10 50,74
600m dziewcz?t
Im Agata KaĽmierczak SP18 2:12,37
IIm Klaudia Żyrek SP18 2:18,91
IIIm Agata Wasielewska SP18 2:23,89
1000m chopców
Im Maksymilian Kacprzyk SP11 3:26,99
IIm Lucjan Jaroszewski SP11 3:36,11
IIIm Emil Erenc SP18 3:42,24
Gimnazjum
60m dziewcz?t
Im Karolina Wawrzyniak G 3 9,29
IIm Maria Gradkiewicz G 10 9,34
IIIm Ewa Witkowska G 3 9,38
60m chopców
Im Łukasz Stankiewicz G 3 7,73
IIm Filip Urbański G 3 7,77
IIIm Kacper Gwardecki G 3 7,85
300m dziewcz?t
Im Karolina Grzelak G 10 49,78
IIm Emilia Radzka G 3 53,87
IIIm Natalia Gliszczyska G 11 54,18
300m chopców
Im Damian Karowski G 11 41,94
IIm Konrad Sulej G 10 43,08
IIIm Krzysztof Klockowski G 3 43,88
600m dziewcz?t
Im Marta Kobukowska G 3 1:58,85
IIm Alicja Seklecka G 3 2:05,96
IIIm Justyna Twardowska G 10 2:06,94
1000m chopców
Im Kacper Gwardecki G 3 2:57,17
IIm Mateusz Jonatowski G 10 3:12,64
IIIm Piotr Cichocki G 11 3:14,97
pchnięcie kul? dziewcz?t 3 kg
Im Magdalena Hosa G 10 9,46
IIm Paulina Duda G 3 8,78
IIIm Karolina Barczyska G 11 8,32
pchnięcie kul? chopców 5 kg
Im Filip Urbanski G 3 11,47
IIm Marcin Wojciechowski G 10 10,17
IIIm Dawid Kroczek G 3 9,65

Dzień Dziecka w ZS5. Uczniowie V LO i Gimnazjum 10 w Dniu Sportu rozegrali między sob? mecz piłki nożnej na boisku Orlik,lepsze okazało się liceum. W kolejnych meczach to nauczyciele odpierali częste ataki ze strony swoich wychowankw i polegli 5:0 modzieży z liceum. Ale nie o wyniki chodzio, tylko o ?wietn? zabawę. Niezbyt często zdarza się okazja, aby zagrać razem z nauczycielk? historii lub nauczycielem jęz. angielskiego. Po zmaganiach sportowych przyszła pora na łamigłówki z zakresu przedmiotów ?cisłych, a więc Konkurs Wiedzy Matematyczno-Przyrodniczej OMNIBUS. Trzyosobowe delegacje klas rozwi?zywały niezbyt łatwe, ale bardzo ciekawie przygotowane zagadki, w których liczyła się przede wszystkim wiedza użytkowa, błyskotliwo?ć i precyzja ruchów np. przy kierowaniu zdalnie sterowanym samochodem. W kategorii liceum zwyciężyła kl.IIc i ta klasa otrzymała puchar przechodni, II msc. kl. Ib LO, III msc. kl. Ia LO, w gimnazjum kl. 3b będzie szczyciła się pucharem, II msc. kl. 3a, III msc. kl. 1b. Konkurs przygotowali i przeprowadzili p. Radosław Cze?nin. p.Agnieszka Sołtysiak, p. Maciej Stasiak, p. Krzysztof Krychowiak, p. Stanisaw Paradowski, p. Elzbieta Łuczak, p. Ewa Ziółkowska, p. Hanna Politowska i p. Józef Iwiński. Podsumowano także projekty realizowane przez szkłę Trzymaj Formę- najlepszy plakat klasy 1b gimnazjum, a takze Zachowaj TrzeĽwy Umysł- najciekawszy projekt kl. Ib LO.

31 maja w Zespole Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej we Włocławku odbyło się podsumowanie V edycji konkursu historycznego z cyklu „Historia małych ojczyzn” pt. „Moje drzewo genealogiczne”. Organizatorami konkursu były: Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział we Włocławku i Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku oraz Zespół Szkół Nr 5 im. Unii Europejskiej we Włocławku. Patronat honorowy nad konkursem obj?ł dr Marek Wojtkowski, Poseł na Sejm RP. Komisja konkursu w składzie, Ewa Olejnik – przewodnicz?ca, Piotr Bokota – sekretarz, Tomasz Dziki – członek, postanowiła: a) w kategorii szkół podstawowych przyznała 3 równorzędne I-sze miejsca: Wioletcie Ptaszyskiej ze Szkoy Podstawowej w Woli Skarbkowej, Kindze Danielak ze Szkoy Podstawowej w Woli Skarbkowej, Zuzannie Gociniak z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Kruszynie oraz wyróżnienie Krzysztofowi Jerużalskiemu ze Szkoły Podstawowej nr 14 we Włocławku; b) w kategorii gimnazjów przyznało 4 równorzędne I-sze miejsca: Marcie Lewandowskiej z Publicznego Gimnazjum w Osięcinach, Julii Jankowskiej z Gimnazjum Gminy Brzuze w Ostrowitem, Patrycji Zdrojewskiej z Gimnazjum Gminy Brzuze w Ostrowitem, Magdalenie Olejniczak z Publicznego Gimnazjum w Witowie; c) w kategorii szkół ponadgimnazjalnych przyznało: I miejsce Patrykowi Nowakowi z Liceum Ogólnokształc?cego w Nieszawie, 3 II-gie miejsca Damianowi Jaworskiemu z Liceum Ogólnokształc?cego nr 5 we Włocławku, Edycie Krupie z Liceum Ogólnokształc?cego nr 5 we Włocławku, Dominice Dobrosielskiej z Liceum Ogólnokształc?cego nr 5 we Włocławku, oraz wyróżnienie Arlecie Ziółkowskiej z Liceum Ogólnokształc?cego nr 5 we Włocławku. Podkre?lić należy wysoki poziom prac konkursowych, które wymagały od uczestników bezpo?redniej pracy ze Ľródłami historycznymi i umiejtno?ci ich wła?ciwego wykorzystania. Efektem działań uczniów biorcych udział w konkursie jest powstanie prawdziwych opracowań, które zapewne wejd? w obieg regionalnych badań naukowych. Wielka w tym zasługa opiekunów uczestników konkursu: pani Renaty Rozpędowskiej (Szkoła Podstawowa im. Józefa hr. Skarbka w Woli Skarbkowej), pani Doroty Ryniec-Kilanowskiej (Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Kruszynie), pani Lozanny Bokoty (Szkoła Podstawowa nr 14 im. Marszaka Józefa Piłsudskiego we Włocławku), pani Marianny Nowak (Publiczne Gimnazjum im. Ziemi Kujawskiej w Osicinach), pani Aleksandry Budziskiej (Gimnazjum Gminy Brzuze w Ostrowitem), pani Elbiety Zieliskiej (Publiczne Gimnazjum w Witowie), pani Agaty Mirskiej-Zbroniec (Liceum Ogólnokształc?ce im. Komandora Heliodora Laskowskiego w Nieszawie), pani Bożeny Piętowskiej i Agnieszki Zdrojewskiej (Zespół Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej we Włocławku). Podsumowanie konkursu poł?czone zostało z konferencj? metodyczn? pt. „Nauki pomocnicze historii w edukacji historycznej”, w czasie której pani Elżbieta Zieliska omówiła dydaktyczne walory pracy ucznia ze Ľródłem historycznym. W dyskusji uczestnicy poruszyli potrzebę wykorzystania naukowego tworzonych przez uczniów opracowań i rolę Polskiego Towarzystwa Historycznego w zakresie ich upowszechniania. W zakoczeniu konferencji podjęto postanowienie o rozpisaniu VI edycji konkursu historycznego z cyklu „Historia małych ojczyzn”. Temat kolejnej edycji zostanie ogłoszony na pocz?tku przyszłego roku szkolnego. Natomiast wiadomo, że niezależnie od ustalonego tematu najważniejszym celem konkursów kolejnych edycji będzie praca ucznia ze Ľródłem historycznym.

Uczniowie naszej szkoły pod opiek? p. Joanny Frontczak brali udział w Modzieżowych Mistrzostwach Drużyn Ratowniczych PCK, jako pomocnicy poszczególnych stacji. Na zdjęciu kolejno od lewej: Karolina Kunicka 3ag, Patrycja Czerwiska 3ag, Piotr Eluszkiewicz 3ag, Maja Kotarska Ib LO, Aleksandra Sikorska Ib LO, Magdalena Hosa 3ag, Joanna Nęcka 3ag, Patryk Hołtyn Ib LO, Michał Politowski Ib LO, Marcin Kamiski Ib LO.

7 maja delegacja naszej szkoły uczestniczyła w Paradzie Schumana. Urz?d Miasta zwróci się do nas z pro?b? aby?my prowadzili pochód jako Zespół Szkół z patronem Unii Europejskiej oraz liceum im. Roberta Schumana. Pomimo deszczu impreza była udana.

Dnia 19 kwietnia uczniowie naszej szkoły spotkali się z Naomi Hale - misjonark? pochodz?c? z USA, która opowiadała o florze i faunie Alaski oraz o życiu, kulturze i zwyczajach Amerykanów. Spotkanie zorganizowało Koło Przyjaciół Biblioteki, którym opiekuje się pani Anna Martynowska. Do tej pory odbyło się osiem spotkań z cyklu "Ciekawy człowiek, wyj?tkowa pasja, interesuj?cy zawód", między innymi z M.A. Glazikiem, L. Piechock?-Witczak, P. Drzewieckim, J. Stolorzem, J. Borowiak, K. Suduk z Ukrainy, N. Bobiski z Kanady i A. Wilm.

16 IV w V LO im. Roberta Schumana odbyły się Drzwi Otwarte. Uczniowie odwiedzaj?cy szkołę mieli okazję zapoznać się z ofert? edukacyjn? i osi?gnięciami szkoły, a także uzyskać odpowiedzi na pytania dotycz?ce min. funkcjonowania placówki w zakresie klas integracyjnych. Prezentowane były prace wykonane na zajęciach terapii osób niepełnosprawnych. Wydana z okazji Drzwi Otwartych szkolna gazeta cieszyła się dużym zainteresowaniem. Z uwagi na żałobę nie odbyły się przedstawienia teatralnej grupy "To", a także mecz siatkówki nauczyciele kontra uczniowie i wiele innych konkursów. Dnia 17 kwietnia impreza Drzwi Otwartych została odwołana.

Pogr?żeni w żałobie uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej we Włocławku oddali hołd tragicznie zmarłym w katastrofie samolotu prezydenckiego i zamordowanym w 1940 roku w Katyniu. Poprzez uczestnictwo w Marszu Pamicię w 70. rocznicę zbrodni Katyńskiej oraz udział we mszy ?więtej w ko?ciele ?w. Józefa na Zazamczu społeczno?ć szkoły wyraziła swoj? solidarno?ć z rodzinami poległych.

Dnia 18 marca 2010 roku uczniowie klas integracyjnych V LO im. Roberta Schumana uczestniczyli w XI Prezentacjach Twórczo?ci Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Tegoroczna edycja prezentacji przebiegała pod hasem "Mój ?wiat - Moje życie".
"Prezentacje" miały charakter imprezy integracyjnej i stworzyły okazję, do zaprezentowania artystycznej działalno?ci podopiecznych instytucji i o?rodków zajmuj?cych się osobami niepełnosprawnymi. Nasi uczniowie zaprezentowali "Przewodnik po Baniach". W przerwach między spektaklami młodzież mogła obejrzeć prace plastyczne (tkactwo, rękodzieło artystyczne, grafika, rzeżba, malarstwo i inne) wykonane przez  uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Najlepsze przedstawienia zostały nagrodzone dyplomami. Wszyscy wykonawcy otrzymali upominki.

Witaj Wiosno…!
22 marca nasi pierwszoklasi?ci wzięli udział w "Potyczkach klas pierwszych", które zorganizował Samorz?d Uczniowski. Uczniowie rywalizowali ze sob? w następujcych konkurencjach:
1. Prezentacja klasy 2. Rysowanie swojego wychowawcy na czas 3. Jedzenie żelków (bez pomocy r?k) 4. Mini playback show 5. Pokaz mody 6. Konkurs tańca w parach 7. Rzut woreczkiem do kosza 8. Rzut piłk? ręczn? do bramki. Po podliczeniu zdobytych przez klasy punktów jury wytypowało zwycięzców. W kategorii gimnazjum: I miejsce - 1a gimnazjum. W kategorii liceum: I miejsce – IA liceum. Samorz?d Uczniowski podsumował również akcję: Oskary dla nauczycieli. W wyniku głosowania uczniów Samorz?d Uczniowski przyznał nastpuj?cym nauczycielom nagrody i dyplomy w kategorii:
1. Mikrofon Roku – nauczyciel przekazuj?cy wiedzę bardzo groĽnym głosem: pan Józef Iwiński
2. Żartowni? Roku – nauczyciel, któremu zawsze dopisuje dobry humor: pan Maciej Stasiak
3. Szwajcarski Zegarek – najbardziej punktualny nauczyciel: pan Stanisław Paradowski
4. Złoty Wykładowca – nauczyciel przekazuj?cy wiedzę bardzo skutecznie: pani Aneta Pasek
5. Gor?cy Umie?ch – nauczyciel, któremu stale towarzyszy umiech: pan Józef Iwiński
6. Miss – najpiękniejsza nauczycielka w szkole: pani Honorata Kozińska
7. Mister – najpiękniejszy nauczyciel w szkole: pan Piotr Tadych
8. Bratnia Dusza – nauczyciel, który jest przyjacielem uczniów: pani Katarzyna Sobota
9. Złoty Kaganek - nauczyciel, ktry jest wzorem do naladowania: pani Boena Pitowska. Po zakoczeniu potyczek klas pierwszych uczniowie naszej szkoy prezentowali swoje wyjtkowe talenty: moglimy usysze jak gra na gitarze: E. Sudo, obejrze rysunki G. Grnej, posucha P. Niteckiego w Beatboxie i A. Bartkowskiego jak rapuje oraz zobaczy jak tacz D. Kubiak i K. Caus.

8 marca odwiedziła nasz? szkołę pani dr Joanna Borowiak (Radna Rady Miasta), która poprowadzia nietypow? lekcję, organizowan? przez Koło Przyjaciół Biblioteki z cyklu "CIEKAWY CZOWIEK, WYJˇTKOWA PASJA, INTERESUJCY ZAWÓD". Spotkanie skierowane do modzieży przybliżyło pracę, pasje i zainteresowania pani J. Borowiak, która zachęcała uczniów do aktywno?ci na rzecz lokalnego ?rodowiska oraz do pracy w Młodzieżowej Radzie Miasta.

Malarstwo jest ukazaniem sobie i innym tego obrazu, który się w nas tworzy.
Stanisław Ignacy Witkiewicz
 
Ju kolejny raz uczniowie klas integracyjnych V LO im. Roberta Schumana  we Włocławku uczestniczyli w spotkaniu z cyklu ,,Ciekawy człowiek, wyj?tkowa pasja, interesuj?cy zawód”. Tym razem modzież poznała wybitnego włocławskiego malarza, Józefa Stolorza. Ogl?dała wystawę obrazów pt. ,,Orygina i giclee”. Spotkanie poczone z niezwykle interesujc rozmow twrcy z licealistami miao miejsce w Czarnym Spichrzu. Pan Jzef Stolorz opowiedzia o swoich inspiracjach i tajnikach powstawania obrazw.

Dnia 24 lutego 2010 roku w V LO im. Roberta Schumana we Wocawku odbyo si spotkanie modziey z modszym aspirantem panem Krzysztofem Jastrzbskim z Wydziau Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji we Wocawku. Spotkanie przebiegao pod hasem „Bd bezpieczny i widoczny na drodze”. Celem pogadanki byo zapoznanie modziey z zasadami bezpiecznego poruszania si po drogach przez pieszych i rowerzystw. Jak poprawi swoje bezpieczestwo na drodze. Bezpieczne i kulturalne zachowanie si w rodkach komunikacji publicznej.
Nieznajomo podstawowych zasad obowizujcych w ruchu drogowym moe spowodowa dramatyczne konsekwencje. W obecnej sytuacji, gdy ruch uliczny jest tak duy, problematyka ta nabiera jeszcze bardziej istotnego znaczenia. Spotkanie z gociem zorganizowaa p. aneta Jastrzbska.

DDnia 16 lutego uczniowie naszej szkoy  byli w Galerii Sztuki Wspczesnej przy ulicy Miedzianej na lekcji z cyklu "Ciekawy czowiek, wyjtkowa pasja, interesujcy zawd". Lekcje tym razem poprowadzia pani Lidia Piechocka-Witczak (dyrektor galerii). Uczestnicy spotkania obejrzeli aktualn wystaw Andrzeja czyskiego NOKTURN-Ceramika, Malarstwo.

W pitek 19 lutego w naszej szkole odbya si II edycja Midzyszkolnego Konkursu Przedstawie Anglojzycznych. W tym roku gocilimy Teatry z I LO im. Ziemi Kujawskiej, Zespou Szk Ekonomicznych, Zespou Szk Technicznych oraz Teatr naszego V LO im. Roberta Schumana. Jury w skadzie Aleksandra uniewska - dyrektor Zespou Szk nr 5, Urszula Puchalska - nauczycielka j. angielskiego w ZS5, Pawe Drzewiecki - specjalista ds. edukacji teatralnej w Teatrze Impresaryjnym, miao do podjcia bardzo trudn decyzj. Poziom przedstawie by wysoki, co zauwaya wspaniaa publiczno, nagradzajc kady spektakl gromkimi brawami. Werdykt Jury: I miejsce Teatr z LZK i trzy rwnorzdne nagrody V LO, ZST, ZSEkonom. Szkoy uhonorowano piknymi statuetkami masek teatralnych i dyplomami. Przyznano wyrnienia indywidualne dla Aleksandry Marczak kl. IIIa z V LO za udan prb stworzenia postaci Miriam, Patrykowi Kamiskiemu kl. IIIa z V LO za wyrazistoc postaci. Nagrod- roczny kurs j. angielskiego ufundowan przez Oxford School otrzymali: Magdalena Lenart z ZSEkonom. za najlepsz kreacj roli kobiecej oraz Krzysztof Krygier z ZST za najlepsz rol msk. Fundatorami wszystkich nagrd s Zesp Szk nr 5 im. Unii Europejskiej, Szkoa Jzykw Obcych Oxford School, Wydawnictwa Longman i PolAnglo. Organizacj caoci przedsiwzicia oraz przygotowaniem trupy teatralnej naszej szkoy zajy si nauczycielki p. Sylwia Jaboska, p. Joanna Frontczak i p. Urszula Puchalska.

Dnia 15 lutego w naszej szkole Samorzd Uczniowski zorganizowa POCZT WALENTYNKOW – roznoszon przez urocze anioy oraz konkurs "WALENTYNKOWE SERCA" - polegajcy na odnalezieniu drugiej pasujcej (wycitej z kolorowego kartonu) powki serca. Szczliwi posiadacze caego serca otrzymali sodkie nagrody.

W dniach 10-11 grudnia 2009 roku odbyo si w Warszawie spotkanie podsumowujce realizacj projektu pt. „Jak dziaa moja gmin@?” zorganizowanego przez Polska Fundacje im. Roberta Schumana. W spotkaniu uczestniczya koordynatorka projektu p.Agnieszka ukawczyk wraz z dwjk uczniw: Patrykiem Kamiskim z klasy IIIa i Marcinem Podgrskim z klasy IIId.
 W pierwszym dniu uczniowie wraz z opiekunem zwiedzili Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej, gdzie podczas prezentacji multimedialnej uzyskali informacje na temat trzech pionw dziaalnoci przedstawicielstwa w Polsce, byli obserwatorami konkursu wiedzy o Unii Europejskiej midzy nauczycielami a uczniami, w ktrym zwycizcami okazali si nauczyciele. Wszyscy zwiedzajcy Przedstawicielstwo otrzymali upominki, gadety zwizane z Komisj Europejsk.
 Kolejnym punktem harmonogramu spotkania byo wrczenie nagrd i wyrnie za przeprowadzenie monitoringu dziaa wadz lokalnych. Spord 55 szk z caej Polski biorcych udzia w projekcie, V LO zajo 5 miejsce.
 W drugim dniu spotkania dla nauczycieli - opiekunw zorganizowano szkolenie dotyczce projektw europejskich adresowanych do modziey, ktre przeprowadzone zostao przez przedstawicielk Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Ostatnim wydarzeniem spotkania bya symulacja wyborw do samorzdu lokalnego Gminowa. Uczniowie, ktrzy wczeniej byli uczestnikami symulacji wyborw w swoich szkoach wymieniali si dowiadczeniami z koleankami i kolegami z caej Polski. Burzliwa debata kandydatw na burmistrza Gminowa i sam akt gosowania odbyway si w obecnoci wszystkich ponad 120 uczestnikw spotkania kocowego.
 Dziki zaangaowaniu w projekt uczniowie bardziej zainteresowali si sprawami lokalnymi min. realizowanymi przez miasto projektami europejskimi, wypenianiem obietnic przedwyborczych, wicej modych ludzi deklaruje udzia w nadchodzcych wyborach samorzdowych.

7 stycznia gocilimy w bibliotece naszej szkoy pana Mirosawa Antoniego Glazika. Mielimy moliwo obcowania z twrc literatury - poezji i prozy poetyckiej.

...Aniele Stru mj
zapewne ju wiedziae
e bd malowa sowami....

To motto jednego z ostatnich tomikw poezji Mirosawa Antoniego Glazika i Joanny Jasiskiej pt. Fantazje i tsknoty (2009). Inne tomiki wierszy, ktre poznalimy to m.in.: Wieczory prowincjonalne (1986), W rytmie codziennoci (1989), wit (1991), Ci poeci...-antologia poezji wspczesnej (1995), Niknce obrazy (1995), Czterdzieci i cztery wiersze (1998), Zagubienie (2003), Dekalog na pocztku XXI wieku a nowe przypowieci (2007), Odpoczynanie (2008).
Spotkanie przebiego w bardzo miej atmosferze. Poeta od wielu lat zwizany z Kujawami-Kowalem i Wocawkiem ciekawie opowiedzia o swoich pisarskich dowiadczeniach, czyta fragmenty swych utworw, odpowiada na zadawane pytania, rozmawia z modzie i nauczycielami.
Zrozumielimy, e warto obcowa z poezj:

...sowa cudownie wiee
kwitn pulsuj na ustach
penych nadziei
gonych spragnionych czuoci mioci i blasku ycia jakby nie byo progu rozczarowania

(M.A.Glazik Konkurs recytatorski)

Dnia 16 grudnia 2009 r. odby si Wewntrzszkolny Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii. Oto zwycizcy :
I miejsce - Justyna Bewicz (Ic)
II miejsce - Bartosz Bagiski (Ib)
III miejsce - Weronika Cichowicz (Ic)
Serdecznie gratulujemy!

Dnia 16.12.2009r. Koo Przyjaci Biblioteki zorganizowao wyjtkow polsko-ukraisko-kana-
dyjsk lekcj z cyklu "Ciekawy czowiek, wyjtkowa pasja, interesujcy zawd". Lekcj poprowadzili zaproszeni gocie Khrstyna Suduk z Ukrainy i Nigel Bobiski. Zaproszeni uczniowie oraz gocie z Zespou Szk Elektrycznych mogli pozna kultur i zwyczaje boonarodzeniowe Ukrainy i Kanady.

Dnia 9.12.2009r Koo Przyjaci Biblioteki i Samorzd Uczniowski zakoczyli akcj „Podziel si ksik”. Opiekunowie p. A. Martynowska i p. M. Stewska wraz z przedstawicielami spoecznoci uczniowskiej przekazali zbierane w listopadzie i w grudniu ksiki oraz puzzle do wietlicy rodowiskowej przy ul. Zakrt i na Oddzia Dziecicy Szpitala Wojewdzkiego we Wocawku, gdzie pracuj nauczyciele i wychowawcy Zespou Szk nr 1 w Ciechocinku.

Samorzd Uczniowski Zespou Szk nr5 we Wocawku 7 grudnia zorganizowa konkurs na najciekawszy strj Mikoaja, Choinki i nieynki. Uczniowie walczyli o punkty, ktre wliczone s do caorocznej rywalizacji klas o Puchar Dyrektora Szkoy. Najlepiej w konkurencji wypada klasa IIA. GRATULUJEMY

Dnia 3 grudnia 2009 roku w Zespole Szk Nr 5 im. Unii Europejskiej odbyo si przedstawienie pod nazw "Przewodnik po Baniach" z okazji Midzynarodowego Dnia Osb Niepenosprawnych. Aktorami byli uczniowie klas integracyjnych (Ic, Ia, IIb). Impreza ta miaa na celu zintegrowa modzie naszej szkoy oraz uwraliwi na problemy osb niepenosprawnych. Przedstawienie przygotoway p. aneta Jastrzbska oraz p. Magdalena Czenin. Z obchodami Midzynarodowego Dnia Osb Niepenosprawnych w naszej szkole wie si rwnie tradycyjna ju wystawa prac uczestnikw Warsztatw Terapii Zajciowej we Wocawku. Prace wykonane podczas warsztatw przez osoby niepenosprawne potwierdzaj motto tegorocznych obchodw Midzynarodowego Dnia Osb Niepenosprawnych w naszej szkole: "Nie ma kaleki jest czowiek"

Dnia 5 listopada Samorz?d Uczniowski odpowiedzia na inicjatyw II Liceum Oglnoksztaccego im. Mikoaja Kopernika i zorganizowa akcj charytatywn „Przywrmy yciu blask” Uczniowie i opiekunowie SU sprzedawali ciasta, ktre sami upiekli. Uzyskane pienidze przeznaczyli na leczenie 10-letniej Dominiki.
Organizatorzy akcji dzikuj wszystkim ofiarodawcom.

Dnia 30.10.2009 w Centrum Nauki Języków Obcych „Oxford School” odbył się finał konkursu „Oxford Challenge” organizowanego przez Zespół Szkół nr 5 we Włocławku. Konkurs skierowany był do uczniów klas licealnych, którzy walczyli o główn? nagrodę: roczny kurs języka angielskiego i egzamin międzynarodowy City & Guilds. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiadomo?ciami leksykalno- gramatycznymi oraz swobodn? konwersacj? w języku angielskim z egzaminatorem międzynarodowym panem Mervynem Pitchersem z Wielkiej Brytanii. Poniżej przedstawiamy listę zwycięzców:
I miejsce Sebastian Klonowski kl. I A
II miejsce Bartosz Zakrzewski kl. III F
III miejsce Monika Podralska kl. III A

Z okazji |wita Zmarłych uczennice klasy IIIC LO wraz z p. Joann? Frontczak realizuj?c program ?cieżki regionalnej oddali hołd i zapalili znicze w miejscu uwięzienia i kaĽni włocławskich nauczycieli w czasach okupacji hitlerowskiej.

Dnia 14 paĽdziernika 2009 roku w Zespole Szkół numer 5 odbyła się uroczysta akademia z okazji |więta Edukacji Narodowej, która poł?czona była z obchodami |więta Szkoły. Po powitaniu wszystkich zgromadzonych, wej?ciu pocztu sztandarowego i od?piewaniu hymnu pastwowego, rozpoczała się oficjalna czę?ć uroczysto?ci. Nawi?zano do genezy |wita Komisji Edukacji Narodowej i do historii szkoły, która swój pocztek miała w 1992 roku, kiedy to otworzono pierwsz? klasę liceum ogólnoksztacłcego w Zespole Szkół Mechanicznych. A 21 paĽdziernika 2005 roku szkole nadano imię Unii Europejskiej. Nastpnie prowadz?cy w imieniu wszystkich uczniów klas gimnazjalnych i licealnych, złożyli wszystkim Nauczycielom i pracownikom administracji szkoły podziękowania oraz gorce życzenia z okazji ich ?wita. W dalszej czę?ci spotkania, odbyła się prezentacja klas pierwszych i ?lubowanie uczniów Zespołu Szkół – Gimnazjum numer 10 i V Liceum Ogólnoksztacłcego oraz pogram artystyczny. Prowadzcy zwrócilo się do uczniów klas pierwszych. Prosili, aby godnie reprezentowali imię szkoły i wyrazi nadzieję, że spędz? w murach szkoły wiele niezapomnianych chwil. Dodali, że szkolne życie może niekiedy okazać się trudne, wtedy należy uda się do starszej modzieży, aby mogli przyj?ć z pomoc młodszym kolegom. Kolejno nast?piła prezentacja klas licealnych (Ia, Ib, Ic) oraz gimnazjalnych (1a i 1b). Dziki niej, mogli?my blieżj poznać nowych uczniów naszej szkoły. Punktem kulminacyjnym spotkania było ?lubowanie klas pierwszych. Przedstawiciele kl. pierwszych wyst?pili do sztandaru i przysięgali godnie reprezentować imię naszej szkoły. Po odpiewaniu hymnu Unii Europejskiej i wyprowadzeniu pocztu sztandarowego konferansjer zaprosił na program artystyczny „Europejski pocig”, który polega na odgadywaniu nazw państw, członków Unii Europejskiej. Była to bardzo ciekawa lekcja geografii dla wszystkich zgromadzonych. Występ artystek został nagrodzony burz? braw i umiechami na twarzy wszystkich zgromadzonych. Ten optymistyczny akcent zakończył uroczyst? akademię, któr? przygotowali uczniowie klasy IIB, IIID i IIIA liceum ogólnokształc?cego pod kierunkiem p. Aleksandry Mizgajskiej i p. Lidii Jurzysty.

6 paĽdziernika 2009r. w V Liceum Ogólnokształc?cym im. Roberta Schumana odbyła się symulacja wyborów samorz?dowych w ramach projektu „Jak działa moja gmin@?”, którego pomysłodawc? jest Polska Fundacja im. Roberta Schumana. W symulacji uczestniczyło 80 uczniów szkoły pod kierunkiem 4 trenerów z Fundacji.
V LO realizuje projekt od stycznia 2009 jako jedna z niewielu szkół w Polsce i jedna z dwóch szkół we Włocławku.
Symulacja jest jednym z zadań realizowanych w ramach projektu. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli historyków monitorowali działania władz lokalnych- uczestniczyli w sesji Rady Miasta, zorganizowali Debatę Szkoln? z udziałem Radnych Włocławka. Od kwietnia do wrze?nia 2009 r. uczniowie grali w specjalnie przygotowanej grze internetowej, w której pełnili funkcje wirtualnych radnych gminy Gminowo.
Uroczyste podsumowanie projektu odbędzie się w Warszawie w grudniu 2009r. w siedzibie Fundacji Roberta Schumana.

30 wrze?nia uczniowie klas integracyjnych (Ia, Ic i IIb) zwiedzili Gospodarstwo Agroturystyczne "Brzoza" koło Torunia. Na uczestników wycieczki czekały liczne atrakcje, midzy innymi: przejażdżki zaprzęgiem konnym po gospodarstwie, wędkowanie na stawie, pływanie dókami pod nadzorem opiekunów, przejażdżki na koniu pod opiek? instruktora, pieczenie kiełbasek przy ognisku. Młodzież do swojej dyspozycji miała hu?tawki, hamaki, rowery, trampoliny typu "Batut", salę z kilkoma konsolami playstation, boisko do siatkówki oraz piłki nożnej. Wyjazd zorganizowały p. Ż.Jastrzbska, p. M. Kamiska, p. M. Leszczyńska oraz p. M. Cze?nin.

W dniach 19 - 26 wrze?nia 2009 odbyła się VI edycja wymiany polsko - ukraińskiej modzieży pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizowana przez Zespół Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej we Włocławku. Tegorocznym spotkaniom przywieca hasło: "Piękna nasza Polska cała - od gór a do morza".
Spotkanie rozpoczeło się w Krakowie - pierwszej stolicy pastwa polskiego. Modzież obejrzała Zamek na Wawelu, krypty, skarbiec. Szczególnie spodobaóo się Muzeum Czartoryskich z wizerunkiem "Damy z łasiczk?". W czasie wycieczki nie mogło zabrakn?ć wpisanej na listę Unesco kopalni soli w Wieliczce. Chwilom refleksji sprzyjały miejsca zwi?zane z życiem papieaż Polaka - Wadowice, Łagiewniki, Kalwaria Zebrzydowska, Częstochowa. Żyw? lekcj? historii by pensjonat, w którym mieszkali uczestnicy wymiany. Willa Tadeusz w Lanckoronie, prowadzona jest przez trzecie pokolenie rodziny Lorenzw - silnie zwi?zanych z histori? państwa polskiego. Wycieczka do Zakopanego zamknęła etap "górski". Kolejne miejsca to Kaszuby i Pomorze - Szymbark, Ko?cierzyna, Wdzydze Kiszewskie i Trójmiasto. Piękno polskiej przyrody, zabytki kultury to doskonały sposób poznania losów naszego pastwa, historii regionalnej i umocnienia przyjaĽni polsko - ukraińskiej.

01.09.09 - Inauguracja roku szkolnego 2009/2010.W ramach realizowanego projektu „Jak działa moja gmin@?” zorganizowanego przez Polska Fundację im. Roberta Schumana 4 czerwca 2009 roku odbyła się szklona debata, której go?ciem była radna p. Małgorzata Kowalczyk-Przybytek.
W I czę?ci debaty uczniowie przedstawili zadania podjęte w ramach monitoringu działań władz lokalnych. Elementem monitoringu było:
- uczestnictwo grupy uczniów wraz z opiekunem Agnieszk? Łukawczyk w sesji Komisji Zdrowia, Rodziny i Opieki Społecznej, podczas której przygl?dali się pracy radnych, organizacji posiedzenia, mieli również okazję poznać sposób podejmowania decyzji i wykorzystywania pieniędzy z budżetu miasta;
- skonstruowanie przez uczniów i przeprowadzenie w?ród rodziców ankiety, której celem było okre?lenie najważniejszych potrzeb regionu, kierunków rozwoju gminy oraz ocena działań władz lokalnych;   
- pozyskanie informacji odno?nie realizowanych przez miasto projektów finansowanych z funduszy unijnych; uczniowie zdobyli wiedzę na ten temat podczas spotkania z urzędnikami z Referatu Projektów Europejskich Urzędu Miasta.
Kolejnym przedsięwzięciem skierowanym tym razem do uczniów włocławskich szkół ponadgimnazjalnych był konkurs plastyczny na plakat pod hasłem „TY PROPONUJESZ - UNIA FINANSUJE”. Jury w składzie p. Janina Twardy, p. Magdalena Kolanowska, p. Dariusz Grzelak przyznało dwa I miejsca: Agacie Jaranowskiej i Annie Rędzikowskiej z VLO im. Roberta Schumana, II miejsce: Paulinie KoĽmic z VLO oraz trzy wyróżnienia również uczennicom VLO: Marcie Bandoszek, Alicji Janowskiej, Monice Wasielewskiej. Nagrodzone prace można było ogl?dać w holu Urzędu Miasta w ostatnim tygodniu maja 2009r.
 Następnym realizowanym działaniem jest gra internetowa trwaj?ca od kwietnia do wrze?nia 2009 r., w której uczniowie s? wirtualnymi radnymi - Gminowa. Gracze maj? te same prawa i obowi?zki, co rzeczywisty radny, mog? zgłaszać projekty uchwał i bior? udział w głosowaniach wirtualnej rady gminy. Aktywno?ć i zaangażowanie uczniów oceniane jest w postaci przyznawanych punktów.
 W II czę?ci debaty uczniowie kierowali do radnej p. Kowalczyk-Przybytek pytania dotycz?ce min. planów rozwoju miasta, udziału mieszkańców w sesjach rady miasta, spraw, z jakimi mieszkańcy Włocławka zwracaj? się do radnych podczas dyżurów, sposobu diagnozowania potrzeb mieszkańców. Spotkanie z radn? poszerzyło wiedzę uczniów na temat zadań samorz?du terytorialnego.
Ostatnim przewidzianym działaniem w ramach projektu będzie symulacja wyborów samorz?dowych. Projekt trwa do stycznia 2010 roku.

W Dzień Dziecka 2009r. w ZS5 odbyła się pi?ta edycja konkursu wiedzy matematyczno - przyrodniczej - Omnibus. W tym etapie praktycznym wzięły udział klasy wyłonione ze wszystkich oddziałów szkoły w pisemnym etapie. Przedstawiciele trzech klas LO (IIb, IIc, Ic) i 2 klas gimnazjum (2b, 1a) rywalizowały o puchary w konkurencjach zorganizowanych przez nauczycieli matematyki (A. Sołtysiak, A. Pasek, M. Stasiak), fizyki (R. Cze?nin), chemii (I. Brudzińska), biologii (E. Ziółkowska), PO, techniki (S. Paradowski) i informatyki (K. Krychowiak). Zacięta rywalizacja wyłoniła zwycięzców: klasę Ic w LO i 2b w gimnazjum. W etapie praktycznym Ic reprezentowali: Marta Bloch, Marlena Koss i Patryk Czarnecki.

Dnia 4 kwietnia uczniowie naszej szkoły zaprezentowali spektakl "Frankenstein" na III Przegl?dzie Małych Form Teatralnych "Maski 2009" w II Liceum im. Mikołaja Kopernika. Jury w składzie: Jan Polak - aktor, dyrektor Teatru Impresaryjnego, Stanisław Górka - aktor, wykładowca Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Jerzy Rochowiak - krytyk teatralny, dyrektor O?rodka Animacji Kultury w Toruniu oraz Piotr Matuszkiewicz - muzyk, kompozytor przyznało zwycięstwo grupie "|wiatło" z II LO. Pozostałe grupy teatralne uhonorowano równorzędnymi wyróżnieniami. Nasz szkolny teatr otrzymał wyróżnienie i nagrodę za swobodne posługiwanie się ?rodkami teatralnymi. Jury przyznało także nagrodę indywidualn? Wiktorowi Promińskiemu (III f) za stworzenie interesuj?cej postaci scenicznej. Serdecznie gratulujemy. W ramach udziału w przegl?dzie "Maski 2009" kilku uczniów naszej szkoły uczestniczyło także w warsztatach teatralnych  w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku. Więcej informacji na stronach: www.scena.wloclawek.pl, www.uparci.pl

INTEGRACYJNY MITYNG LEKKOATLETYCZNY 30.IV
Boisko przed Zespołem Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej stało się aren? zmagań sportowych. Uczniowski Klub Sportowy „Mechanik”, działaj?cy od 14 lat przy szkole, zorganizował Integracyjny Mityng Lekkoatletyczny dla szkół podstawowych i gimnazjalnych z osiedla Zazamcze. Prawie stu uczniów rywalizowało ze sob? w duchu fair- play na dystansach: 60m, 300m, 600m, 1000m, a także w skoku w dal. Rozegrany był również Bieg Integracyjny.
Zawody zorganizowane zostały przy finansowym współudziale Urzędu Miasta - Wydziału Promocji Zdrowia i Polityki Społecznej. Poprzez realizację zadania z zakresu ochrony zdrowia i działań na rzecz osób niepełnosprawnych, UKS „Mechanik” integruje dzieci i młodzież z niepełnosprawnymi kolegami oraz z lokaln? społeczno?ci?, ma też bogat? tradycję w organizowani imprez integracyjnych ( pikniki, zmagania sportowe), ponieważ Zespół Szkół nr 5 posiada klasy integracyjne zarówno w Gimnazjum nr 10, jak i w V LO im. Roberta Schumana.
Uczestnikami mityngu byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18, nr22, Gimazjum nr 10 i 3.
Wszystkie szkoły zostały nagrodzone pucharami, dyplomami i sprzętem sportowym, za? wszyscy za udział w Biegu Integracyjnym otrzymali medale i dyplomy. Pani dyrektor Aleksandra Łuniewska, która zawsze gor?co wspiera inicjatywy sportowe, dekorowała wraz z nauczycielami wych. fiz. zwycięzców za miejsca 1-3 w swoich konkurencjach medalami i dyplomami.
Najlepsze wyniki SP
60m dziew.
I m – Alicja Seklecka 9,36 SP22
II m – Agata Stępczyńska 9,79 SP22
III m – Roksana Szmajda 9,96 SP22
60m chł.
I m – Damian Hajer 8,87 SP18
II m – Damian Lewandowski 8,88 SP18
III m – Adrian Podolski 9,01 SP18

300m dziew.
I m – Marta Kłobukowska 56,73 SP18
II m – Justyna Politowska 57,24 SP18
III m – Joanna Tobolska 58,38 SP18
300m chł.
I m – Wiktor Czekanowski 50,81 SP22
II m – Adrian Twardowski 52,77 SP18
III m – Tomasz Erenc 54,87 SP18

600m dziew.
I m – Joanna Groblewska 2,04,79 SP 18
II m – Agata KaĽmierczak 2,15,29 SP18
III m – Magdalena Jasińska 2,21,25 SP18

1000m chł.
I m – Sebastian Zieliński 3,41,75 SP18
II m – Kamil Ławicki 3,55,82 SP18
III m – Adrian Muszyński 3,59,06
Skok w dal dziew.
I m – Aleksandra Laske 4,00 SP18
II m –Klaudia |mietańska 3,78 SP18
III m – Alicja Seklecka 3,71 SP22
Skok w dal chł.
I m – Damian Lewandowski 4,58 SP18
II m – Arkadiusz Podolski 4,28 SP18
III m – Adrian Podolski 4,26 SP 18

Najlepsze wyniki gimnazjum
60m dziew.
I m – Karolina Grzelak 9,23 G 10
II m – Adrianna Bajerowska 9,65 G10
III m – Sylwia Gralak 9,98 G10
60m chł.
I m – Adrian Guziewicz 7,79 G3
II m – Kamil Mirka 8,06 G3
III m – Kacper Gwarecki 8,19 G3

300m dziew.
I m – Katarzyna Gralak 56,16 G10
II m – Inez Glonek 1,02 G10
300m chł.
I m – Łukasz Łaziński 44,75 G10
II m – Rafał Sikora 48,32 G10
III m – Kamil Sobczak 48,72 G10

600m dziew.
I m –Sandra Grzelak 2,02,56 G10
II m – Martyna Gołębiewska 2,05,32 G10
III m – Sandra Kaizer 2,12,98 G10

1000m chł.
I m – Marek Kletkiewicz 3,23,43 G10
II m – Bartosz Bagiński 3,26,40 G10
III m – Daniel KuĽnicki 3,29,16 G10

Skok w dal dziew.
I m – Joanna Nęcka 4,50 G10
II m – Magdalena Hosa 4,07 G10
III m – Klaudia Grzelak 3,10 G10
Skok w dal chł.
I m – Adrian Guziewicz 5,62 G3
II m – Kamil Mirka 5,49 G3
III m – Kamil Zieliński 5,28 G3
W punktacji zespołowej wygrały szkoły SP 18 i Gimnazjum nr 10.
W Biegu Integracyjnym wzięli udział: Maria Radkiewicz, Angelika Rosiak, Patrycja Fr?czak, Ewelina Stańczyk, Natalia Wyczałkowska, Bartek Zieliński, Marcin Rupiewicz, Bartosz Różycki, Patryk Dworakowski, Piotr Kurdubski.
UKS „Mechanik” serdecznie zaprasza na kolejne zawody za rok. Joanna Frontczak.

Uczniowie VLO im. Roberta Schumana po raz 6 uczestniczyli w wymianie młodzieży polsko - ukraińskiej. W dniach 22 - 29.03.09 przebywali na Ukrainie wraz z nauczycielami ZS5, realizuj?c program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod hasłem "Póki jeste?my młodzi, wszystko jest przed nami". Uczniowie poznali zabytki Kijowa, zwiedzili Krzemieniec - miejsce urodzin Juliusza Słowackiego, zdobyli ruiny Twierdzy Królowej Bony, uczestniczyli w koncercie organowym w Filharmonii w Chmielnickim. Brali udział w zajęciach organizowanych przez zaprzyjaĽnion? Specjalistyczn? Ogólnokształc?c? Szkołę I – III stopnia nr 12 w m. Chmielnicki na Ukrainie. Na pami?tkę pobytu zostały zasadzone trzy drzewka, a w 65-t? rocznicę wyzwolenia miasta Chmielnicki uczniowie złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniaj?cym ofiary II Wojny |wiatowej.
Kolejne spotkanie z przyjaciółmi z Ukrainy planowane jest we wrze?niu 2009 w Polsce.

W dniu 26 marca uczniowie klas trzecich naszego liceum wraz z opiekunami uczestniczyli w Pielgrzymce Maturzystów Diecezji Włocławskiej na Jasn? Górę. Młodzież wraz z nauczycielami wzięła udział w Drodze Krzyżowej na wałach jasnogórskich oraz we wspólnej Eucharystii, której przewodniczył bp Stanisław Gębicki.
Zamówione także zostały dwie msze w intencji maturzystów naszej szkoły, które zostan? odprawione 26 kwietnia i 2 maja 2009 r. w kaplicy jasnogórskiej.

Pierwszy Dzień Wiosny w VLO im. Roberta Schumana. Potyczki klas pierwszych to coroczna impreza pełna humoru i satyry. Odbywa się ona w VLO w okolicach pierwszego dnia wiosny. Aby zobaczyć jak funkcjonuje szkoła, jak się uczymy, jak się bawimy, porozmawiać z uczniami i nauczycielami - zapraszamy na Drzwi Otwarte w pi?tek 27 marca od 13 do 17:00 oraz w sobotę 28 marca od 9 do 12:00.

28 listopada 2009r. odbył się konkurs historyczny „90 lat odzyskania niepodległo?ci”, którego organizatorem była partia PiS pod patronatem posła Łukasza Zbonikowskiego. Wyniki konkursu ogłoszono w grudniu, w?ród wyróżnionych i nagrodzonych byli uczniowie naszej szkoły. Główn? nagrod? w konkursie był wyjazd do Warszawy poł?czony ze zwiedzaniem Sejmu i spotkaniem z parlamentarzystami. 23 stycznia do Warszawy udali się uczniowie klasy maturalnej: Gracjan Marcinkowski i Piotr Nakonieczny. Gratulujemy!

Dnia 11 lutego nasza szkoła była organizatorem "Międzyszkolnego Konkursu Przedstawień Anglojęzy- cznych". Swoje umiejętno?ci aktorskie zaprezentowali uczniowie 4 szkół ponadgimnazjalnych. V Liceum im. Roberta Schumana przedstawiło spektakl "Frankenstein", Zespół Szkół Ekonomicznych "Romeo and Julliet", IV liceum im. K.K. Baczyńskiego "Beauty and the Beast", I liceum im. Ziemi Kujawskiej "Historię pewnej żaby, czyli nie oceniaj ksi?żki po okładce". Przedstawienia oceniało jury w składzie: p. Jolanta Kaczmarek z Wydziału Edukacji (Inspektor Wydziału O?wiaty, Sportu i Turystyki), p. Paweł Drzewiecki z Teatru Impresaryjnego - specjalista od spraw edukacji teatralnej, p. Katarzyna Rzepecka - Paluch nauczycielka języka polskiego, p. Anna Stelmaszczyk - nauczycielka języka angielskiego i francuskiego, pan Maciej Weber reprezentuj?cy wydawnictwo MM Publications.
Nagrody sponsorowały wydawnictwa: MM Publications, Longman, Oxford. Organizatorami przedsięwzięcia byli: p. Sylwia Jabłońska, p. Karolina Goliszek, p. Urszula Puchalska, p. Joanna Frontczak, p. Aneta Pasek, p. Magdalena Cze?nin. I miejsce i nagrodę główn? zdobyli uczniowie naszego liceum. II miejsce zajęło LZK a III ex aequo Zespół Szkół Ekonomicznych i IV Liceum im. K. K. Baczyńskiego. Nagrodę za najlepsz? rolę męsk? otrzymał Wiktor Promiński (Monster) a żeńsk? Justyna Tylczyńska (Beaty). Serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok!

Najdłuższa lekcja "anglika"
W ramach obchodów "Dni Kultury Brytyjskiej", dnia 10 lutego w V liceum im. Roberta Schumana odbyła się najdłuższa lekcja języka angielskigo w historii szkoły. Zamiast tradycyjnych 45 minut trwała 6 godzin. Zajęcia prowadzili angli?ci ZS5 oraz go?ć specjalny - lektor amerykański z lokalnej szkoły językowej Oxford School. W lekcji uczestniczyli reprezentanci klas maturalnych.
Dla uczniów przygotowano słodki poczęstunek i wiele innych atrakcji. Na pami?tkę udziału w tym niezwykłym maratonie języka angieskiego każdy uczestnik otrzymał upominek w formie ksi?żki.

10 lutego odbył się kolejny Dzień Europejski pod hasłem: „DNI KULTURY BRYTYJSKIEJ”. Klasy miały do wykonania kilka zadań, tzn. plakat o Wielkiej Brytanii, stoisko reklamuj?ce Wielk? Brytanię, test wiedzy z zakresu Unii Europejskiej, Roberta Schumana oraz Wielkiej Brytanii. Ostatni? konkurencj? była czę?ć ustna - rozpoznanie miejsc i postaci zwi?zanych z Wielk? Brytani?. Rywalizacja była zacięta, klasy wykazały się ogromnymi zdolno?ciami plastycznymi i artystycznymi, a także pomysłowo?ci? w przygotowaniu stoisk.
Gratulujemy i zapraszamy w przyszłym roku - organizatorzy p. B. Piętowska i p. A. Zdrojewska.
Klasy gimnazjalne:
I miejsce klasa 2a - 25 pkt
II miejsce exequo klasy 1 a i 2 b - 23 pkt
Klasy licealne:
I miejsce klasa II d - 42 pkt
II miejsce  klasa II b - 39 pkt
III miejsce klasa II e - 36 pkt

24.01.2009r w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej odbyło się uroczyste podsumowanie dwóch konkursów, ogłoszonych w zwi?zku z obchodami 100-lecia Muzeum.
W?ród wyróżnionych i nagrodzonych znaleĽli się nasi uczniowie. W konkursie „Muzeum wczoraj i dzi? - historia komiksem pisana” III miejsce zajęła Marta Kapelińska z klasy II c, natomiast w konkursie plastycznym na projekt plakatu „100 LAT MUZEUM WE WŁOCŁAWKU” wyróżniono pracę Anny Rędzikowskiej uczennicy klasy III a. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace można obejrzeć na zorganizowanej wystawie w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.

22.01.2009 roku w Zespole Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej zorganizowano akcję honorowego oddawania krwi, w której brali udział doro?li uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy szkoły. Podczas akcji, której koordynatorem była p. Aneta Pasek zebrano 40 litrów krwii. Patronat nad przedsięwzięciem objęło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Bydgoszcz oddział Włocławek.

Uczennica klasy 3a naszego gimnazjum Anna Winiarek otrzymała wyróżnienie w konkursie plastycznym „Barwy jesieni”, który został zorganizowany przez Prywatn? Ogólnokształc?c? Szkołę Sztuk Pięknych we Włocławku. Uroczysto?ć odbyła się w siedzibie szkoły, gdzie zgromadzili się nagrodzeni uczestnicy konkursu. Wręczono nagrody i stosowne dyplomy.

Konkurs „Parlament Europejski a prawa człowieka” rozstrzygnięty
Z przyjemno?ci? informujemy, że ogłoszony w paĽdzierniku br. przez Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Toruniu konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych wojewódz- twa kujawsko-pomorskiego pt: „Parlament Europejski a prawa człowieka” został rozstrzygnięty.
W ramach konkursu zadaniem uczniów było przygotowanie prezentacji multimedialnej po?więconej działalno?ci Parlamentu Europejskiego w obszarze ochrony praw człowieka w Unii Europejskiej i na arenie międzynarodowej.
Zaproponowany temat okazał się bardzo wymagaj?cy i trudny, ponieważ w ramach konkursu wpłynęło w sumie 15 prezentacji multimedialnych, z których tylko 8 przeszło do oceny merytorycznej.
W wyniku przeprowadzonej oceny merytorycznej I miejsce w konkursie zajęła Marta |wi?tecka z Zespołu Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej we Włocławku, która przygotowała prezentację pod kierunkiem Pani Bożeny Piętowskiej. Zwycięska prezentacja okazała się najbardziej warto?ciowa i zgodna z proponowanym tematem. Komisja Konkursowa nie przyznała natomiast II i III miejsca.

19 grudnia w ramach akcji „Z potrzeby serca” uczniowie naszego liceum pod opiek? pana M. Kotkiewicza  wystawiła jasełka w Domu Pomocy Społecznej we Włocławku. Uczniowie wyst?pili przed podopiecznymi DPS prezentuj?c przedstawienie bożonarodzeniowe i kilka tradycyjnych kolęd. Na koniec złożono życzenia pensjonariuszom oraz dyrekcji o?rodka.
20 grudnia w szkole odbyły się wigilie klasowe oraz młodzież pod opiek? p. M. Kotkiewicza wystawiła  jasełka. Uczniowie liceum i gimnazjum zaprezentowali przedstawienie, które wprowadziło społeczno?ć szkoln? w atmosferę ?wi?t Bożego Narodzenia.

Dnia 8.12.2008 jak co roku z okazji imienin Mikołaja Samorz?d Uczniowski zorganizował konkurs na najciekawsze przebranie za Mikołaja, Choinkę i |nieżynkę. Uczniowie prezentowali się w rytmie ?wi?tecznej muzyki. I miejsce zdobyła klasa II b; II miejsce przyznano klasie II d; III miejsce zajęła klasa II f.

6 grudnia w ramach akcji „Z potrzeby serca”, która jest czę?ci? programu „Potrafisz! – wyrównywanie szans edukacyjnych, rozwijanie pasji i talentów”, kilkunastu uczniów naszego liceum pod opiek? pana M. Kotkiewicza odwiedziła, jako „Mikołaje”, chore dzieci z włocławskiego szpitala. Dzieci otrzymały upominki oraz mogły wysłuchać koncertu kolęd w wykonaniu naszych uczniów.

Go?cie z Ukrainy
W dniach 12 - 18 paĽdziernika w Zespole Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej we Włocławku trwała wymiana młodzieży polsko - ukraińskiej. Go?cie przyjechali po raz trzeci z miasta Chmielnicki na Ukrainie na zaproszenie ZS 5, realizuj?c program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Podczas pobytu w Polsce młodzież ukraińska zwiedziła Warszawę, Toruń, Gniezno, Poznań i oczywi?cie Włocławek. W Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie z Prezydentem Włocławka panem Andrzejem Pałuckim oraz przedstawicielami Rady Miasta i urzędu.
Program wymiany był bardzo atrakcyjny. Podczas uroczysto?ci nadania imienia Roberta Schumana dla V Liceum Ogólnokształc?cego, dyrektorzy szkół p. Aleksandra Łuniewska i p. Oleg Sawyckyj zasadzili drzewko, będ?ce symbolem przyjaĽni polsko - ukraińskiej, za? w Dniu Edukacji Narodowej wspaniałe prezentacje taneczne przygotowane przez go?ci, zachwyciły wszystkich. Odbył się konkurs wiedzy „ Omnibus”, który wygrali Ukraińcy, za? w rywalizacji sportowej bezkonkurencyjni okazali się Polacy. Tydzień pobytu bardzo szybko min?ł, w tym czasie nawi?zały się przyjaĽnie. Pożegnanie pełne emocji i wzruszeń napawało nadziej? na kolejne spotkanie – wiosn? 2009r uczniowie Zespołu Szkół nr 5 maj? odwiedzić Ukrainę.
Inicjatorem każdej edycji wymiany polsko - ukraińskiej, które trwaj? od 2006r jest pani dyrektor Aleksandra Łuniewska, wspomagana przez pani? Lubow Orłowsk? - nauczycielkę ZS5, która pełni również rolę tłumacza. Opiekunami młodzieży były p. Joanna Frontczak i p. Violetta Renda, za? zajęcia szkolne dla młodzieży ukraińskiej przygotowali nauczyciele: p. Piotr Bokota, p. Monika Bartkowiak, p. Hanna Politowska, p. Radosław Cze?nin, p. Agnieszka Sołtysiak, p. Maciej Stasiak, p. Elżbieta Łuczak, p. Aneta Pasek, p. Stanisław Paradowski, p. Izabela Brudzińska, p. Krzysztof Krychowiak, p. Marcin Kotkiewicz i p. Piotr Tadych.

Pod hasłem "Naród, który my?li o przyszło?ci, musi znać i szanować przeszło?ć" odbyła się akademia z okazji 90-tej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległo?ci. Uczniowie klasy IId LO wraz z zespołem wokalnym przedstawili program słowno - muzyczny. Udział w akademii uczniów szkoły był okazj? do utrwalenia wydarzeń z historii Polski oraz wyrazem szacunku dla narodowej przeszło?ci. Uczniów przygotowała p. Agnieszka Łukawczyk, zespół wokalno - muzyczny za? p. Henryk Jarosz.

16 paĽdziernika uczniowie bior?cy udział w polsko - ukraińskiej wymianie rywalizowali ze sob? w turnieju sportowym zorganizowanym przez p. P. Tadycha. Wiele ciekawych i zabawnych konkurencji zapewniło jego uczestnikom doskonał? zabawę. Pomimo zaciętej rywalizacji atmosfera potyczek była bardzo przyjazna. Oprawa muzyczna przygotowana przez p. M. Kotkiewicza oraz Michała Jareckiego - ucznia kl. IId dodawała animuszu drużynom. Tym razem my?my wygrali, a przewagę zdobyli?my w grach zespołowych: koszykówce i hokeju. W naszym zespole, zdecydowanie w każdej dyscyplinie, wyróżniał się Bartłomiej Włodarczyk - uczeń klasy 3d.

Również 14 paĽdziernika w naszej szkole odbyła się specjalna edycja konkursu wiedzy matematyczno - przyrodniczej Omnibus. Jej uczestnikami byli uczniowie bior?cy udział w wymianie polsko - ukraińskiej. W turnieju wzięły udział dwie drużyny polskie i dwie ukraińskie. Nauczyciele, opiekunowie grup (ze strony polskiej: p. V. Renda i p. J. Frontczak), mogli wpłyn?ć na wynik rozgrywki odpowiadaj?c na pytania dla publiczno?ci. Może dlatego aż tak mocno nie przegrali?my zajmuj?c jednak trzecie i czwarte miejsce.
Imprezę przygotowali: p. A. Sołtysiak, p. A. Pasek, p. I. Brudzińska, p. E. Łuczak, p. L. Orłowska, p. S. Paradowski, p. R. Cze?nin, p. M. Stasiak, p. K. Krychowiak, p. M. Kotkiewicz.

14.10.08  - Dzień Edukacji Narodowej - ?więto wszystkich zwi?zanych z o?wiat?, ale przede wszystkim tych, którzy edukuj?, czyli nauczycieli. Tego dnia w ZS5 odbyło się wiele imprez zadedykowanych nauczycielom i uczniom. Akademia oddaj?ca hołd i podziękowania pracownikom o?wiaty. Prezentacja oraz |lubowanie uczniów klas pierwszych, które przypieczętowało ich przynależno?ć do społeczno?ci Zespołu Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej, tzn. Gimnazjum nr 10 i V Liceum Ogólnokształc?cego im. Roberta Schumana oraz występ grupy uczniów z miasta Chmielnicki na Ukrainie, która specjalnie na ten dzień przygotowała dla społeczno?ci ZS5 prezentację swoich umiejętno?ci tanecznych i wokalnych również w języku polskim.

13 X 2008
Nadanie Imienia Roberta Schumana
V Liceum Ogólnokształc?cemu

Pomysł nadania V Liceum Ogólnokształc?cemu imienia Roberta Schumana wypłyn?ł w sposób naturalny, jako konsekwencja działań zakończonych 21 paĽdziernika 2005r.. Wła?nie wtedy Zespół Szkół nr 5 otrzymał imię Unii Europejskiej.
Europejskie imię szkoły to znak zmian dokonuj?cych się w ?wiecie współczesnym, symbol pojednania między krajami Europy. Nie sposób mówić o zjednoczonej Europie bez odwołania się do twórcy tej idei -Roberta Schumana. Dlatego wła?nie on został wybrany na patrona naszego liceum. By dobrze przygotować się do dzisiejszej uroczysto?ci, uczniowie, pod kierunkiem nauczycieli i wychowawców, podjęli się szeregu zadań do wykonania. Najważniejsze z nich to dobre poznanie sylwetki Roberta Schumana oraz innych Ojców Europy. W tym celu przeprowadzone zostały godziny wychowawcze, na których młodzież poznawała biografię patrona. Na użytek szkolny powstał album, wnikliwie prezentuj?cy jego działalno?ć.
W czasie cyklicznych Dni Europejskich prezentowano sceny z życia R. Schumana, wykonano plakaty podkre?laj?ce doniosło?ć jego działań i osi?gnięć. Działania zwi?zane z nadaniem szkole imienia nabrały tempa w maju i w czerwcu 2008r. Wykonano projekt tablicy pami?tkowej, która zostanie odsłonięta 13 paĽdziernika - w czasie uroczysto?ci. Każda klasa wykonała specjaln? dekorację sal, podkre?laj?c? charakter doniosłej chwili. Specjalnie na dzisiejsz? uroczysto?ć wydana została okoliczno?ciowa jednodniówka z życia szkoły, po?więcona R. Schumanowi, ?lubowaniu uczniów klas pierwszych oraz V wymianie polsko-ukraińskiej.
Różnorodno?ć i jako?ć wykonanych zadań ?wiadcz? o ogromnym zaangażowaniu całej społeczno?ci szkolnej w przygotowania do dzisiejszego ?więta.
W umysłach i sercach uczniów V LO Roberta Schumana pozostanie symbolem niezłomnej postawy i wytrwało?ci w d?żeniu do celu, troski o los i dobro każdego człowieka.
Za oprawę muzyczn? podczas uroczystej mszy ?w. Dziękujemy klerykom z zespołu „Kerygma" przy Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku.

25 wrze?nia 2008r. nad jeziorem Wikaryjskim odbył się II Piknik Integracyjny, w którym uczestniczyla 120 osobowa grupa uczniów z Gimnazjum nr 10 i V LO Zespołu Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej. Imprezę plenerow? zorganizował Uczniowski Klub Sportowy "Mechanik", działaj?cy przy szkole, realizuj?c zadanie wspierane przez Wydział Promocji Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Włocławek. Młodzież klas integracyjnych wraz z wychowawcami brała udział w grach i zabawach plenerowych, uczestniczyła w ognisku, zapoznała się z zasadami spędzania aktywnie i bezpiecznie czasu wolnego. Podziękowania dla Nadle?nictwa Włocławek i p. Mirosława Kędronia oraz p. Rafała Marczaka za udostępnienie terenu i przygotowanie ogniska, a także firmie Folmex za naczynia jednorazowe.

06.09.08 - giełda była okazj? do nabycia podręcznika taniej niż w księgarni i do spotkania uczniów, którzy skończyli naukę w naszej szkole w zeszłym roku. Chętnych do kupowania i sprzedawania nie brakowało.

01.09.08, 9:00
- Inauguracja nowego roku szkolnego 2008/2009

Nowy rok szkolny 2008/2009 uczniowie ZS5 rozpoczn? z dwiema nowymi pracowniami komputerowymi. Szkoła posiada cztery kilkunastostanowiskowe, w pełni wyposażone pracownie w salach lekcyjnych oraz jedn? w bibliotece. Sprzęt ten pochodzi z projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej współfinansowanego ze ?rodków Europejskiego Funduszu Społecznego.13 czerwca 2008 r. odbyło się uroczyste zakończenie nauki w Szkole Policealnej. Tego dnia dwuletni cykl kształcenia w zawodzie technik informatyk zakończyły dwa oddziały integracyjne. Indeksy oraz ?wiadectwa ukończenia szkoły otrzymało 20 słuchaczy, których czeka teraz egzamin zawodowy umożliwiaj?cy zdobycie tytułu technika informatyka. Życzymy powodzenia.

Omnibus - turniej wiedzy matematyczno - przyrodniczej odbył się w Zespole Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej po raz czwarty.
W czwartek (29 maja) pierwszy etap konkursu wyłonił 4 najlepsze drużyny z VLO (Id, IIc, IId, IIg) i 2 drużyny z Gimnazjum nr 10 (2b, 3a). 2 czerwca odbył się II etap konkursu. Uczniowie zmagali się z zadaniami przedmiotów ?cisłych: matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii, informatyki oraz techniki i PO. Pierwsze miejsce w liceum zajęła klasa IId, drugie - IIg, trzecie - IIc, natomiast w gimnazjum zwyciężyła klasa 3a. Nagrodami w konkursie były akcesoria komputerowe, karnety wstępu na siłownię, słodycze, przybory szkolne. Prezenty zostały ufundowane przez Digiland - sklep komputerowy, Salon Ćwiczeń Siłowych i Fitness - Olimp, Gdańskie Wydawnictwo O?wiatowe oraz Honorowych Dawców Krwi przy Zakładach Azotowych Włocławek. Konkurs cieszy się wielk? popularno?ci? w?ród młodzieży szkolnej, ponieważ jest przygotowywany z dużym zaangażowaniem przez wielu nauczycieli: A. Sołtysiak (koordynator, matematyka), M. Strycharz (chemia), A. Pasek (technika, matematyka), H. Politowska (geografia), E. Ziółkowska (biologia), M. Stasiak (matematyka), K. Krychowiak (informatyka), R. Cze?nin (fizyka, oprawa multimedialna), M. Kotkiewicz (nagło?nienie).

Zgodnie z tradycj? w Zespole Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej odbył się Dzień Europejski. Hasło tegorocznych obchodów brzmiało "Jedno?ć w różnorodno?ci". Uczniowie wykonywali zadania sprawdzaj?ce znajomo?ć problematyki europejskiej, historii integracji oraz postaci Ojców Zjednoczonej Europy. Kolorowe stroje, muzyka, charakterystyczne potrawy dopełniły obraz różnorodno?ci w Zjednoczonej Europie.

„Spotkanie przyjaciół na Kresach”

W dniach 13 – 21 kwietnia 2008 uczniowie i nauczyciele V LO we Włocławku pod opiek? p. dyr. A. Łuniewskiej już po raz czwarty uczestniczyli w wymianie młodzieży polsko-ukraińskiej Włocławek - Chmielnicki. Hasło przewodnie 4 edycji projektu to „Spotkanie przyjaciół na Kresach”. W programie znalazły się miejsca zwi?zane z histori? Polski: Lwów, Olesko, Podhorce, Ostróg, Żółkiew. Pierwszym punktem wyprawy była wła?nie Żółkiew, gdzie młodzież miała okazję zobaczyć zabytki renesansu o znaczeniu europejskim. To dawna własno?ć króla Jana III Sobieskiego. St?d w 1683r. wyruszyły zjednoczone wojska państw europejskich, na zwycięsk? bitwę pod Wiedniem.
Kolejny punkt wycieczki – Lwów. Tu zwiedzili?my ważne dla naszej historii miejsca pamięci: - Cmentarz Łyczakowski i Orl?t Lwowskich, groby znanych Polaków:
M. Konopnickiej, G. Zapolskiej i innych. Urzekły nas: piękna starówka z Czarn? Kamienic? i Kamienic? Królewsk? Jana III Sobieskiego oraz liczne ko?cioły wielu wyznań. Niezapomnianych wrażeń dostarczył pobyt w Cerkwi Uspieńskiej (Za?nięcia Naj?więtszej Marii Panny) oraz ?wi?tyni ormiańskiej.
Podczas licznych wypraw zwiedzili?my kilka zamków ziemi lwowskiej, będ?cych kiedy? własno?ci? rodziny Sobieskich (w zamku w Olesku urodził się przyszły król Jan III). Zamek
w Podhorcach stał się sceneri? wydarzeń „Potopu” w reż. J. Hoffmana.
Dotarli?my także na Podole. Podziwiali?my monumentalne twierdze w Chocimiu, w Kamieńcu Podolskim. W Ostrogu obejrzeli?my Zamek Ksi?ż?t Ostrogskich, Akademię Ostrogskich z XVI w. oraz Klasztor Męski.
Pobyt nasz to wiele spotkań z ciekawymi ludĽmi, twórcami ludowymi oraz wspólne ?piewanie, które ułatwia integrację i łamie bariery językowe. Ten 8-dniowy pobyt na Ukrainie, u?wiadomił nam, ile ł?czy Polaków i Ukraińców, utwierdził w przekonaniu, że warto się poznawać, by wspólnie kształtować nasz? przyszło?ć.

W dniu 17 marca odbyły się potyczki klas pierwszych V Liceum Ogólnokształc?cego i Gimnazjum nr 10. Konkurencje przygotowane przez Samorz?d Uczniowski zapewniły uczestnikom wspaniał? rozrywkę. Pierwszoklasi?ci mieli za zadanie przygotować prezentację klasy, pokaz talentów (piosenkę lub skecz). Odbył się także konkurs taneczny i sportowy. Największe emocje towarzyszyły jednak konkurencji "kotki" - picie ze spodków mleka na czas. W trakcie zabawy obradowało jury w składzie: p. W. Wi?niewska (kierownik gospodarczy), p. H. Jarosz (nauczyciel muzyki), p. D. Skuz (biblioteka), p. A. Lewandowska (pedagog szkolny). Zwycięskie miejsca wywalczyły: klasa 1b gimnazjum (wych. p. A. Błaszczyk) oraz klasa Id liceum (wych. p. A. Sołtysiak). Imprezę przygotowały p. A. Martynowska, p. H.Kozińska, p. M. Cze?nin, opraw? techniczn? zaj?ł się p. M. Kotkiewicz.

13 marca 2008r. młodzież maturalna z naszego liceum wzięła udział w Diecezjalnej Pielgrzymce Maturzystów na Jasn? Górę. Przedstawiciele wszystkich klas trzecich wraz z opiekunami: Paniami L. Orłowsk?, L. Jurzyst?, E. Ziółkowsk?, M. Pawełczyk, A. Stelmaszczyk, I. Kulińsk? oraz z Panem M. Kotkiewiczem uczestniczyli w Drodze Krzyżowej oraz uroczystej Mszy ?w., celebrowanej przez bp Bronisława Dembowskeigo. Po liturgii miało miejsce po?więcenie pami?tkowych dziesi?tek różańca oraz zawierzenie Matce Bożej.


"Bo co? w szaleństwach jest młodo?ci, w?ród lotu, wichru, skrzydeł szumu. Co jest m?drzejsze od m?dro?ci i rozumniejsze od rozumu." (leopold Staff) Studniówka, czyli ostatni bal przed matur?, V Liceum Ogólnokształc?cego odbyła się 12 stycznia 2008r. w Sali Sportowej Szkoły Podstawowej nr 12.

|nieżynki, choinki, Mikołaje. Tradycyjnie w okresie przed?wi?tecznym, w Zespole Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej odbył się konkurs międzyklasowy na najładniejsz? choinkę, ?nieżynkę i Mikołaja. Pomysłowe i żartobliwe prezentacje wyłoniły tegorocznych zwycięzców, którymi okazali się uczniowie klasy 1b Gimnazjum nr 10 oraz uczniowie II f V LO. 20.12.07r (czwartek) o godz.16.45 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 5 ul. Toruńska 77/83 we Włocławku, odbędzie się Wieczór Kolęd w wykonaniu młodzieży i nauczycieli. W repertuarze kolędy i pastorałki w jezykach polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim. Uroczysto?ć przygotowuj? nauczyciele języków obcych (w?ród wykonawców nie zabraknie niespodzianek). Serdecznie wszystkich zapraszamy!

Dnia 03 grudnia 2007r. z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych odbył się w naszej szkole pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzony przez przedstawicieli Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pierwsza pomoc w klasach integracyjnych ma szczególne znaczenie, podczas ataku chorób przewlekłych często licz? się nie tylko sekundy, ale i opanowanie oraz znajomo?ć podstaw pierwszej pomocy przedmedycznej. Niespodzianka kończ?c? pokaz był występ taneczny uczennicy kl Id Kingi Biernackiej, która niezwykle efektownie zaprezentowała elementy tańca nowoczesnego. Z obchodami Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w naszej szkole wi?że się również tradycyjna już wystawa prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej we Włocławku. Prace wykonane podczas warsztatów przez osoby niepełnosprawne potwierdzaj? motto tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w naszej szkole: „Nie odmówię zrobienia tego, co zrobić potrafię”
E. E. Hale

Dnia 9 listopada 2007r. odbyła się w Zespole Szkół nr 5 akademia z okazji 89 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległo?ci. Uczniowie klas ID i IIC V LO przedstawili program, w którym recytowali wiersze i fragmenty tekstów zaczerpniętych z przemówień Józefa Piłsudskiego. Program przygotowała mgr Agnieszka Jadoszewska. Grupie recytatorów towarzyszył chór szkolny, którego przygotowaniem kierował mgr Henryk Jarosz. O wystrój sali i projekcję slajdów zadbały panie mgr Magdalena Cze?nin i Beata Pikulska.

Podobnie jak w roku poprzednim dnia 31 paĽdziernika odbyło się w naszej szkole |więto Halloween. Uczniowie klas licealnych i gimnazjalnych wykonali plakaty i lampiony z dyń, które wzięły udział w konkursie na najładniejsz? dekorację halloween'ow?. Przedstawiciele klasy 2a gimnazjum w przebraniach upiorów i straszydeł odwiedzili sale podczas zajęć i zebrali przygotowane wcze?niej prezenty dla wychowanków Domu Małego Dziecka we Włocławku. Akcja zbiórki i przekazania darów była ?wietn? okazj? do poznania nowego Dyrektora tej placówki i rozwijania kontaktów z wychowankami. Natomiast o godzinie 16.30 w ?wietlicy szkolnej odbył się seans horrorów. Atmosferę grozy potęgowały budz?ce grozę lampiony wykonane z dyń i panuj?cy w pomieszczeniu półmrok.

W dniach 22-24.10.2007 r. uczniowie klas IIa, IIb, IId pod opiek? wychowawców: p. Vioetty Rendy, p. Bożeny Piętowskiej, p. Hanny Politowskiej przebywali na Zielonej Szkole w Goreniu. W czasie zajęć plenerowych uczestnicy poznali walory przyrodnicze Gostyńsko- Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Pod kierunkiem artystów ludowych uczniowie poznali tajniki rękodzieła, mieli też okazję sprawdzić swoje zdolno?ci artystyczne i manualne, wykonuj?c kwiaty z papieru i rzeĽbi?c w korze. Atrakcj? folklorystyczn? pobytu była przejażdżka wozem konnym po wertepach le?nych. Podczas spotkania z Sokolnikiem uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca z drapieżnymi ptakami oraz posłuchali ciekawostek o gadach. Ukoronowaniem pobytu i integracji młodzieży na Zielonej Szkole było pożegnalne ognisko. A oto jak wspominaj? pobyt w Goreniu uczniowie: Klasa II a: Na Zielonej Szkole zawitały?my |lad po sobie zostawiły?my Pewnie nie raz tu jeszcze wrócimy I porz?dnie zabawimy Soreczki nasze ukochane Miały noce nieprzespane Bo my wci?ż rozrabiały?my Cał? noc ... biegały?my Wycieczek też sporo było I na koniach się jeĽdziło Sorka Renda uwielbiana Pilnowała nas do rana Choć nie trzeba tego było Z betankami zawsze miło A betanki st?d się wzięły... My aniołki nie z tej ziemi...!!! Stokrotki, goĽdziki, astry i róże Już wiemy, że stworzyć je to problemy nieduże Jak to robić jasne jest, Dla nas tak, dla Ewci nie... Sorka Bożenka szybko się zmęczyła Bo J? klasa wykończyła Do poduszki się przytuliła I o II a marzyła Choć tak często ziewali?my Muzeum szkolne jako? zwiedzili?my Pani Asia historię dobrze znała I dzieje przodków opowiedziała A Pan Piotrek wszechwiedz?cy... Dzięki niemu to nasz umysł jest płon?cy I nam jeszcze Pani Hania została Z klas? II d tak bardzo zgrana Ale przez nas też kochana Bardzo miło z Ni? nam było Lecz niestety się skończył!!! II a to zgrana paka, z ogl?dania gadów Była wspólna draka. Ble! Fuj! To okropne... Chyba zaraz w kalendarz kopnę! I na wydmach też się było Sporo lasu się zwiedziło MroĽne wiatry nas zmroziły Do działania zachęciły Ciepły kocyk i poduszka A w nocy znów pogaduszka Będziemy bardzo miło wspominać ten wspólnie spędzony czas I na koniec mamy pro?bę... nie zapomnijcie nas!!! Klasa II b: Zielona Szkoła w Goreniu się mie?ci, los nas tu atrakcjami pie?ci. Czysta przyjemno?ć mówi?c szczerze, mama tak mówi- a ja w to nie wierzę!!! Wozem konnym jechały?my i pupy sobie poobijały?my. Trochę folkloru łyknęły?my, kwiatki z Pani? robiły?my. Jedzenie jest pycha i każdy się nim opycha. Dzi? na obiad dostały?my pikantne kotlety, które były niedobre niestety, lecz z dzieln? min? je jadły?my i smacznego sobie życzyły?my. W zimnej wodzie się k?pały?my i kataru dostały?my. Nasze łóżka skrzypiały i spać nie dawały. Ognisko się paliło i wesoło nam było. W nocy tak gadały?my, że wyprowadzić się musiały?my. „Dużo ?pimy”, mało jemy, rymowanki produkujemy. Choć to historia niemożliwa, to jednak prawdziwa.!!! Klasa II d: W Zielonej Szkole fajnie było, bo miło się czas spędziło. Wozem konnym jeĽdzili?my, chodĽ się trochę bali?my. Nawet w piłkę pograli?my, chociaż mało czasu mieli?my. Kulturę regionu poznali?my i się ni? zainteresowali?my. Pani Renda nas pilnowała, bo na bezsenno?ć cierpiała i Karolinie telefon zabrała, bo z Soplem esemesowała. Pani Politowska o wszystkich się troszczyła i z klas? się zżyła, aby najlepsza była. Pani Piętowska pokoje sprawdzała, gdyż porz?dek zachować chciała. Ogólnie fajnie było, bo się czas miło spędziło i do szkoły się nie chodziło!!!

Dnia 20 paĽdziernika 2007r. obchodzili?my |więto Szkoły. Uroczysto?ć składała się z trzech czę?ci: - czę?ci artystycznej z okazji drugiej rocznicy nadania szkole imienia Unii Europejskiej, - prezentacji klas pierwszych Gimnazjum nr 10 i Liceum Ogólnokształc?cego we Włocławku, - |lubowanie uczniów klas pierwszych. Uroczysto?ć u?wietnili sw? obecno?ci? zaproszeni go?cie, m. in. starszy wizytator p. Teresa Więczkowska, p. Hanna Nowak. Wszyscy uczestnicy w skupieniu wysłuchali montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez klasę Ia. Uczniowie przypomnieli historyczn? i kulturow? przynależno?ć Polski do Europy, zwrócili uwagę na zmiany dokonuj?ce się we współczesnym ?wiecie oraz na konkretn? pomoc, otrzymywan? przez Polskę od Unii Europejskiej. Z dum? podkre?lali swoje kontakty z młodzież? z Ukrainy i propagowanie europejskich warto?ci w czasie wymiany polsko-ukraińskiej. Przed złożeniem ?lubowania każda klasa pierwsza prezentowała się go?ciom, nauczycielom i uczniom. Chociaż od rozpoczęcie roku szkolnego minęło półtora miesi?ca, wszyscy zwracali uwagę na przyjazn? atmosferę szkoły, nawi?zane więzi koleżeńskie oraz poczucie bezpieczeństwa. Chwalili się swymi umiejętno?ciami muzycznymi i tanecznymi. Ostatnim punktem uroczysto?ci było ?lubowanie pierwszoklasistów złoĽone na sztandar szkoły. Od tej chwili stali się pełnoprawnymi członkami społeczno?ci szkolnej i zobowi?zali się do dalszej pracy na rzecz zjednoczonej Europy, zgodnie z hasłem: "Polska i Europa to nasz wspólny dom".

W niedzielę 7 paĽdziernika 2007 roku na Kanale Żerańskim w Warszawie odbyły się Mistrzostwa Polski na długim dystansie (8 km) w wio?larstwie. W zawodach startowały uczennice naszej szkoły Marlena Ertman i Ewelina Dębicka. Dziewczyny startuj?c w dwójce bez sterniczki zajęły I miejsce i zostały Mistrzyniami Polski na długim dystansie. Gratulujemy!
Obecnie Ewelina Dębicka przebywa na obozie kadry wojewódzkiej w Kruszwicy, a Marlena Ertman na obozie kadry narodowej seniorek w Wałczu. Obie zawodniczki WTW przygotowuj? się do Centralnych Regat, które odbęd? się 21 paĽdziernika na torze regatowym Malta w Poznaniu.

III edycja programu współpracy z młodzież? ukraińsk? uruchomionego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej przy udziale Narodowego Centrum Kultury, pod hasłem: ,,KUJAWY I ZIEMIA DOBRZYŃSKA - NASZA MAŁA OJCZYZNA”
W Zespole Szkół nr 5 go?cili?my młodzież z Specjalistycznej Ogólnokształc?cej Szkoły I – III stopnia nr 12 w m. Chmielnicki na Ukrainie, od 16.09.2007 do 22.09.2007.
W niedzielę młodzież zwiedziła Warszawę, Łazienki, Krakowskie Przedmie?cie, Starówkę. Dodatkow? atrakcj? była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Przez trzy dni młodzież uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych przez Zielon? Szkołę w Goreniu. Tu poznawała dziedzictwo kulturowe regionu poł?czone ze zwiedzaniem zabudowań charakterystycznych dla Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. W ramach zajęć młodzież zwiedziła skansen w Kłóbce. W czasie spotkania z ludowymi twórcami młodzież mogła samodzielnie wykonać przedmioty zwi?zane z kultur? regionu. Wykonano rzeĽby, kwiaty i paj?ki kujawskie. W czasie ogniska odbyła się nauka piosenek ludowych.
Młodzież z Ukrainy poznała również zabytki i dzieje Włocławka na zajęciach zorganizowanych w Muzeum Historii Włocławka.
W naszej szkole odbył się koncert. Uczniowie z Polski i z Ukrainy prezentowali swoje umiejętno?ci i talenty, ?piewali piosenki, uczyli się tańca, nawi?zywali kontakty i przyjaĽnie.
W czwartek uczniowie wzięli udział w festynie archeologicznym w Biskupinie. Mogli zapoznać się z kultur? północnych s?siadów Polski - Bałtów: Prusowie, Jaćwingowie, Kurowie. W czasie festynu odbył się pokaz rzymskiej faktorii i handlu na szlaku bursztynowym między rzymskimi kupcami a Bałtami, bitwa między Słowianami oraz rekonstrukcja obrony wioski bałtyckiej przed Krzyżakami. Po emocjonuj?cych walkach można było skosztować potraw bałtyjskich w jaćwieskiej kuchni mieszcz?cej się zrekonstruowanej wczesno?rednio- wiecznej chacie.
W czasie wyjazdów młodzież z Ukrainy poznała zabytki Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, zwiedziła Pałac Dziewanowskich w Szafarni, gdzie znajduje się obecnie O?rodek Chopinowski. Wła?nie tu w latach 1824 – 1825 u Dominika Dziewanowskiego spędził swoje pierwsze wakacje Fryderyk Chopin. Tutaj też zetkn?ł się po raz pierwszy z tradycjami i obrzędami polskiej wsi.
Kolejny punkt to zwiedzanie klasztoru karmelitów i Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Oborach. Ko?ciół pochodzi z XVII wieku. Nisze w ?rodkowym polu ołtarza zajmuje łaskami słyn?ca figura Matki Bożej Bolesnej, Patronki ?wi?tyni. Pieta została zabezpieczona specjaln? zasuw? , jej zasłonięciu i odsłonięciu towarzysz? fanfary. W ?wi?tyni znajduj? się również organy z XVII w. i chór muzyczny murowany wsparty na filarach z II połowy XVIII w. Z inicjatywy przeora klasztoru o. Andrzeja Malickiego w Oborach znajduje się całoroczna Szopka Bożonarodzeniowa.
Następny punkt wycieczki to ?redniowieczny zamek w Gołubiu – Dobrzyniu zbudowany przez Krzyżaków. Zamek wkomponowany jest w malowniczy krajobraz – rezultat erozyjnej działalno?ci przepływaj?cej rzeki Drwęcy. Miasto ma historyczn? zabudowę i fragmenty ?redniowiecznych murów. Zanim uczniowie przekroczyli zamkow? bramę ogl?dali panoramę miasta z platformy widokowej, która jest pozostało?ci? po fundamentach narożnej baszty zamku ?redniego. Tu odbywaj? się co roku turnieje rycerskie i słynne bale sylwestrowe.
W Ciechocinku poznali jedno z najstarszych uzdrowisk, które jest wizytówk? naszego regionu.


8.09.07 - giełda podręczników. Chętnych do sprzedawania i kupowania podręczników nie brakowało. Już od 7:30 parter budynku szkoły VLO wygl?dał jak księgarnia. Podręcznik do matematyki, czy fizyki można było dostać za 10zł. Wypada też pamiętać, że za rok podobnie już o 9-tej nie będzie takiego tłumu.

Uczniowie V LO i Gimnazjum nr 10 w Zespole Szkół nr 5 rozpoczęli nowy rok szkolny z now? w pełni wyposażon? pracowni? komputerow?. "Mamy już trzy takie pracownie i staramy się o kolejne" - zapowiada p. A. Łuniewska - dyrektor szkoły. Dzięki tym staraniom jest coraz mniej prawdopodobne by dwoje uczniów pracowało przy jednym komputerze. Ta pracownia to wynik projektu współfinansowanego przez Unię Europejsk? "Pracownie komputerowe dla szkół".
03.09.07 - rozpoczęcie roku szkolnego 2007/2008.W każdy czwartek roku szkolnego 2006/2007 w ZS5 rozgrywane były mecze siatkówki z udziałem nauczycieli oraz reprezentacji żeńskiej siatkówki VLO. Wyniki tych spotkań były różne i ciężko okre?lić kto zwyciężył w ostatecznym rozrachunku. Serdecznie dziękujemy uczniom VLO oraz szkoły policealnej za zaangażowanie w to przedsięwzięcie. Oczywiste były korzy?ci z udziału w takich spotkaniach dla wszystkich uczestników. Atmosfera spotkań sprzyjała rozwijaniu znajomo?ciom, zainteresowaniom sportem i nauce. S? to jedne z niewielu okazji, w których współzawodnictwo sprawia, że relacje nauczyciel - uczeń mog? rozwijać się na innym podłożu. Dlatego dołożymy wszelkich starań, by takie spotkania odbywały się w następnym roku i były bardziej atrakcyjne dla ich uczestników. Postaramy się również o rozszerzenie grona tych spotkań. W rywalizacjach uczestniczyli: Paprocka Marta, Zambrzycka Joanna, Wojnarowska Magdalena, Cybulska Sylwia, Burmistrzak Alicja, Górska Zofia, Podufalska Natalia, Pawlicka Justyna z trenerem Piotrem Tadychem i po drugiej stronie siatki: Wiliński Piotr, Urbański Artur, Kurpiński Maciej, Włodarczyk Bartosz, Cze?nin Radosław, Stanczewski Paweł, Kotkiewicz Marcin i inni.
18 czerwca rozegrali?my ostatnie przed wakacjami spotkanie, w którym go?cinnie uczestniczyli Krzysztof Krychowiak i Józef Nowak.

02.06.07r w Zespole Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej we Włocławku odbył się Dzień Sportu. Nad organizacj? i przebiegiem imprezy czuwali nauczyciele wychowania fizycznego. Klasy Gimnazjum nr 10 i V LO rywalizowały ze sob? w ciekawych i widowiskowych konkurencjach, np. bieg z gazet?, skoki dodawane, bieg z materacem. Uczniom w zmaganiach sportowych dzielnie pomagali nauczyciele. Ostateczna punktacja wyłoniła zwycięzców.
Gimnazjum nr 10
I miejsce 1a, 2c
II miejsce 3a
III miejsce 1b
V LO
I miejsce If
II miejsce IIc, Id
III miejsce IId

W Dzień Dziecka (01.06.2007) w ZS5 odbył się Turniej Wiedzy Omnibus. Turniej zorganizowali nauczyciele przedmiotów ?cisłych (matematyki, fizyki, chemii, biologii, PO, techniki) oddzielnie dla Gimnazjum nr 10 i V LO. W finale wzięły udział klasy Ia, Id, Ig, IIb (LO) oraz 1b, 3a, 3b, 3c (Gimnazjum). Zwycięzcami II etapu i tym samym całego turnieju w liceum została klasa Ig (wych. p. A. Mizgajska). Klasa IIb z minimaln? strat? zajęła 2 miejsce, a Id 3. W gimnazjum natomiast zwyciężyła klasa 3a (wych. K. Rzepecka Paluch). Drugie miejsce zajęła klasa 3c, trzecie klasa 3b.

W dniu 18.05.2007 w Bydgoszczy na stadionie gwiazdy uczniowie naszej szkoły - Gimnazjum nr 10 rozegrali mecze finału Wojewódzkiej Gimnazjady w Piłce Nożnej, gdzie ostatecznie zajęli II miejsce. Do finału dotarły również drużyny: Gimznazjum w Lubaniu, Gimanzjum w Janikowie, Gimanzjum nr 54 w Bydgoszczy. Spotkania były rozgrywane systemem "każdy z każdym". Wyniki z rozgrywek finałowych: Gim. w Lubaniu - Gim. nr 10 1:5, Gim. w Janikowie - Gim. nr 10 0:0, Gim. nr 54 w Bydgoszczy - Gim. nr 10 1:1. Ostatecznie po przeliczeniu punktów dało naszemu gimnazjum II miejsce w turnieju. Warto nadmienić, że w czasie trwania rozgrywek od etapu miejskiego do samego finału wojewódzkiego uczniowie naszego gimnazjum przegrali tylko raz w fazie grupowej. Skład drużyny:
1. Baranowski Patryk
2. Feter Bartłomiej
3. Komorowski Paweł
4. Zawidzki Bartosz
5. Malczak Michał
6. Behlke Paweł
7. Zamrzycki Tomasz
8. Heliński Kamil
9. Wawrzyniak Bartosz
10. Antczak Rafał
11. Koc Przemysław
12. Dolata Patryk
13. Dobrowolski Damian
14. Formela Patryk
15. Komorowski Daniel
16. Czarnecki Patryk.

"My maturzy?ci obiecujemy, że nie zawiedziemy Waszych oczekiwań i zdobyt? w Zespole Szkół nr 5 wiedzę wykorzystamy w dorosłym życiu. Wyrazem naszej wdzięczno?ci niech będ? wręczone Wam kwiaty (...)"

24 i 25 kwietnia 2007 r. w ZS5 odbył się egzamin podsumowuj?cy okres 3 lat nauki w gimnazjum. Wyniki tego egzaminu oraz wyniki uzyskane na ?wiadectwie ukończenia szkoły - Gimnazjum nr 10 - będ? miały duży wpływ na dalszy los przyszłych licealistów.

Od 16 do 22 kwietnia 2007 roku realizowali?my II edycję programu współpracy z młodzież? ukraińsk? uruchomionego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP przy udziale Narodowego Centrum Kultury. Udali?my się do miasta Chmielnicki na Ukrainie. Stamt?d, ze szkoły nr 12 przyjechali do nas w listopadzie 2006 roku uczniowie i ich opiekunowie. Zawi?zały się wtedy przyjaĽnie, znajomo?ci. Teraz mieli?my okazję zobaczyć się znowu.
Było cudownie. Jeste?my zauroczeni życzliwo?ci? i go?cinno?ci? gospodarzy. Czas mijał bardzo szybko. Zwiedzali?my miasto. Leży ono w zachodniej czę?ci Ukrainy, 230km od granicy z Polsk?, nad Bugiem. Jest stolic? obwodu. Ma ok. 250 tys. mieszkańców. Byli?my w cerkwi, ko?ciele katolickim, w galeriach artystycznych, w pałacu twórczo?ci młodzieży, podziwiali?my jedn? z trzech na Ukrainie panoram przedstawiaj?c? historyczne losy Chmielnickiego, poznali?my zasłużonych dla obwodu ludzi.
Zostali?my przyjęci w Urzędzie Miasta przez przewodnicz?cego Rady Miasta. Okazało się, że władze nawi?zały w ostatnim czasie współpracę z województwem kujawsko-pomorskim, a wiosn? odwiedzi Toruń chmielnicki zespół ludowy Podolańczyk.
Odbyli?my dwie całodniowe wycieczki. Celem jednej z nich było miasto Winnica, w którym zobaczyli?my między innymi Muzeum Krajoznawcze oraz muzeum utalentowanego rosyjskiego lekarza Mikołaja Pirogowa, twórcy nowych metod w zakresie chirurgii kostno-stawowej w warunkach polowych. Lekarz ten, uczestnik wojny kaukaskiej 1847 roku, zastosował po raz pierwszy w szpitalach polowych narkozę eterow? oraz opatrunki gipsowe do unieruchamiania złamań postrzałowych i zranień. Tego dnia dojechali?my również do Medżybiża, w którym znajduje się twierdza.
Innego dnia zwiedzali?my Kamieniec Podolski i Chocim. Kamieniec Podolski to miasto na Podolu, nad rzek? Smotrycz. Może zachwycić zarówno położeniem na owalnym płaskowyżu otoczonym głębokim skalistym w?wozem jak i pięknem zabytków. Ma zwi?zki z histori? Polski. Forteca w Kamieńcu Podolskim przez wieki była najpotężniejsz? twierdz? Rzeczypospolitej, głównym punktem obrony Podola przed Turcj?.
W polskiej literaturze obecno?ć Kamieńca Podolskiego zawdzięczamy Henrykowi Sienkiewiczowi, który umie?cił go w jednej z czę?ci "Trylogii" - "Panu Wołodyjowskim". W powie?ci tytułowy bohater, Michał Jerzy Wołodyjowski, nie opuszcza bronionej przed oblegaj?cymi j? Turkami sułtana twierdzy i na wie?ć, że komisarze oddali miasto wrogom, po wyprowadzeniu przez przyjaciela wojsk, wysadza zamek, sam przy tym traci życie.
Chocim położony jest 37 km na południe od Kamieńca Podolskiego, niedaleko od granicy z Rumuni? i Mołdawi?. W różnych okresach należał do Polski. Znany jest w historii Polski przede wszystkim dzięki dwóm doniosłym zwycięstwom nad Turkami. Na wysokim prawym brzegu Dniestru wznosi się kamienny zamek z XVI wieku. Jest zrujnowany, ale trwaj? w nim prace remontowe chroni?ce go przed dalszym niszczeniem.
Bardzo cenna jest dla nas wiedza dotycz?ca szkolnictwa na Ukrainie. Z zaciekawieniem słuchali?my, co mówi o nim młodzież i nauczyciele. Zwiedzali?my szkołę, uczestniczyli?my w lekcji fizyki, zajęciach sportowych, zajęciach praktycznych w artystycznej pracowni.
Wzruszyły nas występy dzieci i młodzieży, podziwiali?my ich różnorodne talenty.
Uczestnicz?c w wieczornicy, poznali?my kulturę, folklor Ukrainy. Jedli?my danie narodowe - pielmieni (pierogi). Bawili?my się wspólnie na dyskotekach.
Wzrosło nasze zainteresowanie Ukrain?. Okazało się, że po kilku dniach prawie rozumieli?my to, co po ukraińsku lub rosyjsku do nas mówiono.
Informacje na temat nauczania, wychowania, kierowania szkoł? wymieniali z ukraińsk? nauczycielsk? kadr? nasi opiekunowie – p. Dyrektor Aleksandra Łuniewska, p. Aleksandra Mizgajska, p. Lubow Orłowska, p. Hanna Politowska.
Żal było odjeżdżać. Żegnani licznie przez młodzież i pracowników szkoły, nie skrywali?my łez. Pocieszamy się my?l? o niedalekim spotkaniu z pewn? grup? młodzieży ukraińskiej, bowiem we wrze?niu odwiedz? nas ponownie.

Drzwi Otwarte w ZS5 - 31 marca 2007 uczniowie z różnych szkół: gimnazjum, liceum i szkoły podstawowej mieli okazję zapoznać się z ofert? dydaktyczn? Zespołu Szkół nr 5. W roku szkolnym 2007/2008 oferujemy naukę w Gimnazjum nr 10, V Liceum Ogólnokształc?cym im. Unii Europejskiej oraz Szkole Policealnej. Szczegóły oferty dostępne s? w dziale Rekrutacja '07/'08.

29 marca uczniowie klas gimnazjum i liceum przedstawili inscenizację słowno - muzyczn? po?więcon? pamięci Jana Pawła II w drug? rocznicę ?mierci. Przedstawienie było skierowane do rodziców i uczniów naszej szkoły. W poniedziałek 2 kwietnia ta sama inscenizacja odbędzie się w ko?ciele ?w. Józefa dla większej publiczno?ci - uczniów i nauczycieli ze szkół naszego rejonu.

22.03.2007r. klasy maturalne wzięły udział w Diecezjalnej Pielgrzymce Maturzystów na Jasn? Górę. Uczniowie klas: IIIa, IIIb, IIIc, IIId, IIIe i IIIp pod opiek? wychowawców i nauczycieli religii uczestniczyli w Nabożeństwie Drogi Krzyżowej i Mszy ?w. celebrowanej przez ks. bp. Bronisława Dembowskiego. Droga krzyżowa odbyła się na wałach klasztoru, natomiast Msza ?w. została odprawiona w Bazylice Jasnogórskiej. Maturzy?ci oddali się pod opiekę Matki Bożej, prosz?c o dary Ducha |więtego i błogosławieństwo na trudny czas zdawania egzaminu maturalnego, który odbędzie się już za trochę ponad miesi?c.

W dniu 21 marca odbyły się potyczki klas pierwszych V Liceum Ogólnokształc?cego i Gimnazjm nr 10. Udział klas w konkurencjach przygotowanych przez Samorz?d Szkolny miał zapewnić doskonał? zabawę pierwszego dnia wiosny. Tego dnia zajęcia dydaktycze mieli tylko uczniowie klas trzecich oraz szkoły policealnej. Uczestnicy potyczek mieli za zadanie przygotować prezentację klasy, parodię wybranego nauczyciela lub gwiazdy estrady. Odbył się także konkurs taneczny i sportowy. Największe emocje towarzyszyły jednak konkurencji "kotki" - picie ze spodków mleka na czas. Jury w składzie: p. A. Łuniewska (dyrektor szkoły), p. E. Olejnik (v-ce dyrektor), p. I. Ćwiklińska (pedagog szkolny), p. W. Wi?niewska (kierownik gospodarczy) wyłoniło zwycięzców w gimnazjum: kl. 1a (wych. p. K. Goliszek), w liceum: kl. Ic (wych p. M. Mróz). Tego dnia zostały również wręczone nagrody dla najmilszego i najkulturalniejszego ucznia szkoły. W gimnazjum został nim Krystian Seklecki z kl. 1a, a w liceum Aneta Wróblewska z kl. Ia.
Imprezę przygotowały: p. A. Martynowska, p. M. Cze?nin i p. H. Kozińska, opraw? medialn? zaj?ł się p. M. Kotkiewicz.

W dniach 5, 6 i 7 marca w Zespole Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej we Włocławku przy ul. Toruńskiej 77/83 odbyły się Mistrzostwa Miasta na ergometrach wio?larskich. Zawody rozgrywane były w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. W ci?gu trzech dni rywalizowało ze sob?, o miano najlepszych wio?larzy, ponad 200 uczniów. Organizatorami zawodów byli Miejski Szkolny Zwi?zek Sportowy, Włocławskie Towarzystwo Wio?larskie oraz nauczyciele wychowania fizycznego w ZS nr 5 Elżbieta Mikołajewska i Dariusz Wierzbicki.

Romeo & Julliet
Dnia 14 lutego z okazji Walentynek w ZS5 odbyło się przedstawienie "Romeo & Julliet" w języku angielskim. Pomysłodawc? spektaklu była nauczycielka języka angielskiego – pani Sylwia Jabłońska. Role tytułowych postaci zagrali Paulina Zawitowska oraz Wiktor Szymański z klasy Ig. W postać księdza wcielił się Gracjan Marcinkowski, opiekunki - Patrycja Wi?niewska, Tybalta – Kamil Abramczuk a rodziców Julii zagrali Marta Góralczyk oraz Błażej Piotrowski z Ig. Daria Orzelska z Ia recytowała wiersz Cypriana Kamila Norwida ‘W Weronie’. Joanna Filińska z Ib oraz Greta Wszelaki z IIf za?piewały romantyczny utwór w języku angielskim ‘There Can Be Miracles’. Dziewczynki z gimnazjum przygotowały pokaz tańca. Adrian Sierakowski zaprezentował swoje zdolno?ci plastyczne przygotowuj?c afisz zwiastuj?cy inscenizację. Oryginalna scenografia, kostiumy oraz znakomita gra młodych aktorów wywarła duże wrażenie na publiczno?ci.

Chociaż oficjalnie ferie zimowe zaczynaj? się nieco póĽniej, dla klasy IIa i Ie LO zaczęły się już w pi?tek (12 stycznia). Pogoda taka sobie, ale ?mieszny upadek przeważnie jest ?mieszny. Jest do?ć ciepło, więc jedyny lód we Włocławku (oprócz naszych lodówek) znajdziemy na włocławskim lodowisku.

Dnia 21.12.2006, na 22 dni przed studniówk?, odbyła się w szkole pierwsza próba poloneza. Wzięły w niej udział wszystkie klasy V lo. Tegoroczni maturzy?ci nie mieli dużych problemów z przyswojeniem układów tanecznych. Naukę tańca, jak co roku, prowadził p. Henryk Jarosz.

„Ten szczególny dzień się budzi, nios?c ciepło w każd? sień,
To dobroci dzień dla ludzi, tylko jeden w całym roku taki dzień”


   Tymi słowy 18 grudnia 2006 r. w Zespole Szkół nr 5 rozpocz?ł się Międzynarodowy Wieczór Kolęd wprowadzaj?c nas w ?wi?teczny nastrój. Rozpoczęły Greta Wszelaki, Asia Filińska i Justyna Kraszewska piosenk? „Jest taki dzień” i Agnieszka Maciejewska tradycyjn? kolęd? „Gdy ?liczna panna”. Natomiast Kamila Znańska rozmarzyła nas piosenk? „I’m dreaming of a white christmas”. Następnie przyszła kolej na znany niemiecki utwór „O Tannenbaum” wykonany mocnym głosem: Asia Adamczyk, Asia Cie?lak, Magda Jasińska, Anita Celmer, Marta Królikowska, Klaudia Wódecka, Karina Sekretarska, Milena Kapu?cińska, Kasia D?browska, Gosia Sławkowska, Beata Głuchowicz, Karolina Olach, Marta Paprocka, Olga Zachwieje, Kamila Kowalska, Kinga Cichacz i Monika Walburg. Asia Filińska bardzo żywo przedstawiła nam kolędę „Przybieżeli do Betlejem...” Po niej na scenę wkroczyła brzęcz?ca dzwoneczkami dziatwa (Kuba, Szymek, Zuzieńka, Stelka, Maciu?, Artur, Lusia i Julka) i towarzyszyły chórkowi podczas dzwoneczkowych piosenek: „Jingle bells” i „Kling Glockchen”. Hawajsk? kolędę „Melikalikimaka” zaintonował chórek: Asia Filińska, Greta Wszelaki, Justyna Kraszewska, Asia Rozwora i Natalia Podufalska. Do pięknych polskich kolęd powróciła Greta Wszelaki ?piewaj?c „Lulajże, Jezuniu”. W programie koncertu nie mogło zabrakn?ć „Cichej nocy”, pojawiła się ona po niemiecku - chórek pani Ani Wa?kiewicz, po angielsku - Kamila Znańska, po polsku - cały chórek, w tym także Kasia Stasiak, i po francusku - Agnieszka Maciejewska. W prawdziw? zadumę wprowadził nas duet Greta Wszelaki - Asia Filińska współczesn? piosenk? „Gdzie jest On?”. Nakłoniła nas ona do my?lenia, że tak naprawdę w ?wi?tecznym po?piechu liczy się człowiek. Na koniec koncertu Agnieszka Maciejewska zmieniła nastrój ?piewaj?c urocz?, wesoł? piosenkę o „Bałwankach”, której przesłanie mówiło, że w każdym z nas jest ciepło i dobro i że ono pomoże nam w przetrwaniu długiej i mrocznej zimy.
    Pani Dyrektor Aleksandra Łuniewska zakończyła wieczór składaj?c wszystkim ?wi?teczne życzenia. W czasie koncertu przy pianinie akompaniował maestro Henryk Jarosz. Ekipa techniczna - Wiktor Szymański i Gracjan Marcinkowski, czuwała nad jako?ci? dĽwięku, a pan Radosław Cze?nin zadbał o oprawę medialn?. Wystrój sali, przy technicznym wsparciu i uprzejmo?ci wuefistów, wykonała klasa Ie z wychowawczyni?, pani? Monik? Stężewsk? i klasa IIIc.
    Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie, przebieg i wykonanie koncertu serdecznie dziękuj? organizatorzy: Katarzyna Ulanowska i Anna Wa?kiewicz.
   Tego dnia prowadzona była również sprzedaż wigilijnych ?wiec Caritasu. "Dzieciństwo bez przemocy" - to hasło tegorocznej akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Dochód ze sprzedaży ?wiec Caritasu będzie przeznaczony na pomoc dzieciom - ofiarom przemocy domowej. Sprzedawano również ciasta, ozdoby choinkowe i karty ?wi?teczne przygotowane przez uczniów. Pieni?dze z tej zbiórki zostan? przekazane na cele charytatywne, między innymi na zakup artykułów szkolnych.
   Dziękujemy uczniom oraz nauczycielom zaangażowanych w tę akcję. W szczególno?ci p. M. Kotkiewiczowi.
(zob. Galeria)


06.12.2006 - Mikołajki w ZS5 (zob. Galeria)

W dniach 26.11.2006 - 2.12.2006 miała miejsce w naszej szkole wizyta ukraińskiej młodzieży i jej opiekunów. Goście przybyli do nas z miasta Chmielnicki. Realizowaliśmy pilotażową edycję programu Polsko - Ukraińska Wymiana Młodzieży uruchomioną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP i wdrażaną przy udziale Narodowego Centrum Kultury. Nasz projekt nosił nazwę: WSPÓLNA PRZESZŁOŚĆ, TERAŹNIEJSZOŚĆ, PRZYSZŁOŚĆ. Młodzież ukraińska i polska spędzała wspólnie czas ucząc się, bawiąc, zwiedzając Włocławek i okolice - skansen w Kłóbce, Płock, Sierpc, Toruń, Ciechocinek a także Warszawę. Czas mijał przyjemnie i szybko. Zawiązały się znajomości, przyjaźnie... Trudno było się rozstawać. Mamy nadzieję na to, że jeszcze się spotkamy, tym razem na Ukrainie.
(zob. Galeria)

Od 9 X 2006 do 23 XI 2006 trwała zbiórka pieniędzy dla chorej uczennicy naszej szkoły. Dyrekcja, Nauczyciele, Uczniowie Zespołu Szkół nr 5 i Fundacja "Samotna Mama" we Włocławku serdecznie dziękują za włączenie się do tej akcji.
Informujemy, że łączna kwota pieniędzy przekazana na konto licealistki wynosi 6062.87 zł, z czego 4842.87 zł pochodzi ze zbiórek pieniędzy przeprowadzonych w szkołach. Szczególnie dziękujemy uczniom za wrażliwe serca i inicjatywę. Wiemy, że młodzież organizowała dyskoteki, piekła ciasta i pączki po to, by uzyskane pieniądze przekazać na leczenie dla chorej uczennicy. Jesteśmy przekonani, że każdy młody człowiek ma w sobie pokłady dobra, które należy rozbudzić. Ta akcja przekonała nas o tym po raz kolejny.
Lista szkół, które wzięły udział w zbiórce:
1. Zespół Szkół nr 8
2. Zespół Szkół nr 5
3. Zespół Szkół nr 4
4. III LO im. Marii Konopnickiej
5. I LO im. Ziemi Kujawskiej
6. Zespół Szkół Elektrycznych
7. Zespół Szkół Muzycznych
8. Zespół Szkół nr 9
9. Zespół Szkół Ekonomicznych
10. Zespół Edukacji "Wiedza"
11. Zespół Szkół Technicznych
12. Zespół Szkół Katolickich
13. II LO im. Mikołaja Kopernika
14. Zespół Szkół Chemicznych
15. Zespół Szkół Budowlanych
Organizatorami tego przedsięwzięcia byli p. A. Martynowska, p. H. Kozińska oraz p. M. Cześnin.

Przedstawiciele uczniów, rodziców i nauczyceli spotkaniem w dniu 20.11.2006 r. zakończyli cykl działań związanych z wypracowaniem "Szkolnego kodeksu Etyki". Zwieńczeniem pracy w tym dniu był projekt uczniowski "Szkolnego Kodeksu Etyki".

Dnia 10 listopada 2006 r. w ZS5 odbyła się akademia z okazji 88 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy IG (LO) wraz z chórem szkolnym przedstawili program słowno - muzyczny. Udział w akademii pozostałych uczniów był dla nich okazją do utrwalenia wydarzeń z historii Polski oraz wyrazem szacunku dla narodowej przeszłości.

Dnia 31 października 2006r. w ZS5 odbyło się podsumowanie konkursów "Zbuduj budkę lęgową dla sikorki", "Aby niebiesko było nam..." organizowanych przez Zarząd Okręgu LOP we Włocławku. W konkursie "Zbuduj budkę lęgową dla sikorki" najwięcej prac wpłynęło z ZS5 oraz ZS1.

Dnia 31 października 2006r. obchodziliśmy w naszej szkole święto "Halloween". Ochotnicy przygotowali barwne plakaty na tę okoliczność. Delegacja uczniów z klasy 1a gimnazjum, przebrana za upiory, czarownice i straszydła, odwiedziła sale podczas zajęć lekcyjnych i zebrała słodycze oraz drobne podarunki dla wychowanków Domu Małego Dziecka we Włocławku. Na lekcjach języka angielskigo uczniowie poznali obyczaje i tradycje związane z obchodami tego święta. O godzinie 16.30 w świetlicy szkolnej odbył się halloween'owy seans filmowy. Półmrok, światło świec, lampiony oraz dekoracje z dyń spotęgowały atmosferę grozy podczas oglądania horroru.

Postęp prac remontowych na budynku szkoły jest już widoczny. (zdj. 27.10.06)

Dnia 20.10.2006 r. obchodzona była rocznica nadania Zespołowi Szkół nr 5 imienia Unii Europejskiej. Tego dnia również obchodzone było Święto Komisji Edukacji Narodowej. Klasy pierwsze gimnazjum i liceum złożyły uroczyste Ślubowanie przed sztandarem szkoły.

Dnia 13.10.2006 r. w Liceum im. Marii Konopnickiej odbyły się oficjalne uroczystości z okazji Dnia Nauczyciela, podczas których wystąpili uczniowie liceum, w tym chór pod dyrekcją Pana Mariana Szczepańskiego. Spotkanie było również okazją do nagrodzenia zasłużonych nauczycieli (również naszej szkoły) w podziękowaniu za trud i poświęcenie.
GRATULUJEMY!

09.09.2006 r. - giełda podręczników

04.09.2006 r. - rozpoczęcie roku

01.09.2006 r.- ognisko Rady Pedagogicznej